Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Z udziałem... hokeistów

Redakcja
UCZESTNICY: 2652 osób z 29 krajów. Dyscyplin: 21, konkurencji 154.

Sprintem przez igrzyska - ANTWERPIA 1920 r.

 VII Igrzyska Olimpijskie, Antwerpia, 7 lipca - 12 września 1920 r.
 KLASYFIKACJA MEDALOWA:

 KLASYFIKACJA INDYWIDUALNA:

 POD OLIMPIJSKĄ FLAGĄ. I wojna światowa przerwała cykl igrzysk. Szóste w 1916 r. miały być w Berlinie. Wielu sportowców zamiast na stadion, pojechało na front. Po wojnie MKOl wykluczył ze swego grona państwa - agresorów wojennych: Niemcy, Austrię, Bułgarię, Węgry i Turcję. Miejscem igrzysk w 1920 r. wybrano Antwerpię w Belgii, miasto - ofiarę wojennej agresji. Organizatorzy mieli tylko rok na przygotowania. Pierwszy raz zawisła na igrzyskach flaga olimpijska z pięcioma kołami: niebieskie oznaczało Europę, czerwone - Amerykę, czarne - Afrykę, żółte - Azję i zielone - Australię. Po raz pierwszy sportowcy złożyli olimpijską przysięgę, a w ich imieniu składał ją belgijski szermierz Victor Boin.
 NUMER SIÓDMY. Igrzyska w Antwerpii otrzymały kolejny numer 7, choć w 1916 r. szóstych zawodów nie było. Przypomnijmy klasyczną definicję słowa: olimpiada, jest to 4-letni czas od igrzysk do igrzysk. Ten czasokres MKOl postanowił kolejno numerować, bez względu czy igrzyska w danym czteroleciu się odbyły. Czyli, mówiąc dokładnie, Antwerpia to igrzyska siódmej olimpiady. Także w czasie II wojny zachowana będzie ciągłość numeracji olimpiad.
 BRAK NIEPODLEGŁEJ POLSKI. Nie tylko wymienionych wyżej państw, zwanych podczas wojny centralnymi, brakło w Antwerpii. Nie było też Rosji radzieckiej ani niepodległej od niedawna Polski, chociaż w 1919 r. w Krakowie powstał Polski Komitet Olimpijski z myślą o starcie w Belgii. Latem 1920 r. wojska bolszewickie podchodziły pod Warszawę... Polska przyjedzie pierwszy raz na igrzyska w 1924 r., a na olimpijski debiut ekipy radzieckiej przyjdzie czekać aż do 1952 r.
 BÓJKI PIŁKARZY. W Antwerpii ostatni raz odbyło się przeciąganie liny, wygrali Brytyjczycy; odbył się też turniej hokeja na lodzie, pierwszy raz i ostatni, wygrała Kanada. (Za 4 lata ruszyły igrzyska zimowe). Skandalem kończył się turniej piłkarski. W finale Belgia prowadziła 2-0 z Czechami, wywiązały się bójki między piłkarzami, sędzia przerwał grę. Czesi opuścili boisko. Zostali zdyskwalifikowani, nie otrzymali srebra, a o 2. miejsce urządzono dodatkowy mecz, srebro przypadło Hiszpanii, brąz Holandii. Złoty medal w boksie, w wadze półciężkiej, zdobył Edward Eagan z USA. W 1932 r. w Lake Placid wywalczy złoto w bobslejowej czwórce; jest jedynym sportowcem, który stawał na najwyższym podium igrzysk zarówno letnich, jak i zimowych.
 ZMIANA WARTY. W biegach długich, które wtedy szczególnie pasjonowały świat, odbywała się zmiana warty. Kończył biegać 40-letni, sławny Fin Kolehmainen (triumf w maratonie), a pojawiła się nowa gwiazda fińska - Paavo Nurmi. W Antwerpii Nurmi wygrał przełaj na 8 km oraz w drużynie, bieg na 10 km, a na 5 km był drugi za Francuzem Guillemotem.
 Francuski biegacz to postać dzisiaj zapomniana (w odróżnieniu od multimedalisty trzech igrzysk Nurmiego), ale wówczas był bohaterem zawodów. Wygrał z Nurmim, a na 10 km był drugi. Na igrzyska przyjechał jako inwalida wojenny. Miał z czasów wojny uszkodzone płuca po gazowym ataku pod Verdun. W dodatku lekarze stwierdzili, iż serce ma umiejscowione po prawej stronie ciała...
 BOHATER IGRZYSK: Joseph Guillemot (Francja) - weteran wojny, złoty i srebrny medalista w biegach długich.

(jot)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski