Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Z Wawelu na Skałkę. Tłumy na procesji ku czci Świętego Stanisława. Krakowska tradycja, która sięga XIII wieku

Piotr Tymczak
Piotr Tymczak
Wideo
od 16 lat
W niedzielę, 14 maja o godz. 9 z katedry na Wawelu wyruszyła tradycyjna procesja ku czci św. Stanisława biskupa i męczennika, głównego patrona Polski i Archidiecezji Krakowskiej. Wierni przeszli do klasztoru oo. Paulinów na Skałce, gdzie przy ołtarzu Trzech Tysiącleci odbyła się uroczysta msza święta, której przewodniczył ks. biskup Jan Kopiec.

- Podczas Eucharystii, za przyczyną św. Stanisława, biskupa i męczennika, będziemy prosili dobrego Ojca, który jest w niebie o błogosławieństwo dla naszej Ojczyzny Polski. O budowanie przez nią życia społecznego i narodowego na niewzruszonych fundamentach dekalogu, obydwu przykazań miłości, a szczególnie na prawdzie i wzajemnym poszanowaniu. W czasie tej Eucharystii będziemy również modlili się o sprawiedliwy pokój dla Ukrainy, a także pokój dla całego świata, o Boże Błogosławieństwo dla nas wszystkich - powiedział metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski.

Przypomniał o tegorocznej rocznicy 770 lat od kanonizacji św. Stanisława w Asyżu. Do miejsca kanonizacji we wrześniu wyruszy pielgrzymka Metropolii Krakowskiej.

Mszy Świętej przewodniczył i homilię wygłosił ks. biskup Jan Kopiec, biskup senior Diecezji Gliwickiej, wierny czciciel św. Stanisława i profesor nauk teologicznych w zakresie historii Kościoła.

- Naszą dzisiejszą uroczystością włączamy się, jak od wieków, najpierw w świętą procesję z Katedry Wawelskiej prowadzącą nas tutaj, na to miejsce święte, pełne nie tylko wzruszeń, ale także zobowiązań, które nam pozostawił męczennik z XI wieku. Te zbierane doświadczenia poprzednich pokoleń, na których zbudowana jest nasza tożsamość to największy skarb, który chcemy tutaj na tym świętym miejscu w sobie odnowić, na nowo ożywić, na nowo zobaczyć, ile zawdzięczamy tym charyzmatom, które reprezentował święty pasterz biskup Stanisław - powiedział podczas homilii ks. biskup Jan Kopiec.

W procesji brali udział przedstawiciele wspólnot parafialnych Archidiecezji Krakowskiej wraz ze swoimi duszpasterzami, parafie i instytucje, którym patronuje św. Stanisław, zakony żeńskie i męskie, dzieci i młodzież, studenci, szkoły katolickie, duszpasterstwa, organizacje i stowarzyszenia katolickie, bractwa i ruchy, asysty procesyjne w strojach regionalnych, ludzie nauki i kultury, przedstawiciele krakowskich wyższych uczelni, władze państwowe i samorządowe oraz wielu krakowian i pielgrzymów.

W uroczystościach uczestniczyli m.in. kard. Stanisław Dziwisz – metropolita krakowski senior, kard. Kazimierz Nycz – metropolita warszawski, abp Stanisława Gądeckiego – metropolita poznański i przewodniczący Komisji Episkopatu Polski, abp Wojciech Polak – metropolita gnieźnieński i Prymas Polski, abp Henryk Jagodziński – nuncjusz apostolski w Ghanie oraz kilkudziesięciu arcybiskupów i biskupów z całej Polski.

Obecni byli także m.in.: Ryszard Terlecki – wicemarszałek sejmu, Marek Pęk – wicemarszałek senatu, Piotr Ćwik – zastępca szefa Kancelarii Prezydenta RP, Łukasz Kmita – wojewoda małopolski, Witold Kozłowski – marszałek województwa małopolskiego, parlamentarzyści, korpus dyplomatyczny, służby mundurowe.

Procesja ku czci świętego Stanisława - głównego patrona Polski i Archidiecezji Krakowskiej - przechodzi co roku ulicami Krakowa, z Wawelu do klasztoru oo. Paulinów na Skałkę, w niedzielę przypadającą w oktawie uroczystości św. Stanisława. Uczestniczą w niej zawsze m.in.: biskupi z całej Polski, jak i z innych krajów, hierarchowie, zgromadzenia zakonne, przedstawiciele władz państwowych i samorządowych, reprezentanci uczelni, setki wiernych. W procesji niesione są relikwie polskich świętych, przede wszystkim św. Stanisława.

Tradycja ta sięga XIII wieku. Procesja na Skałkę jest obecnie częścią obchodów ku czci św. Stanisława, którego święto przypada 8 maja. Procesja ku czci św. Stanisława jest jednym z najważniejszych wydarzeń w Kościele, w kazaniach na Skałce padają co roku ważne słowa. Wygłaszający je sięgają po istotne, aktualne tematy m.in. społeczne, nawiązują do sytuacji w kraju. Coroczna procesja wyruszająca ze wzgórza wawelskiego i msza św. na Skałce są okazją do modlitwy za Ojczyznę i za Kościół w Polsce.

Św. Stanisław ze Szczepanowa był biskupem krakowskim. Według przekazów kronikarzy zginął w Krakowie na Skałce 11 kwietnia 1079 r. śmiercią męczeńską, skazany przez króla Bolesława Śmiałego na śmierć przez rozczłonkowanie, a przyczyną był zatarg z władcą. Kanonizacja męczennika odbyła się 8 września 1253 w Asyżu. Dokonana została przez papieża Innocentego IV, który w bulli wydanej z tej okazji polecił obchodzić święto św. Stanisława w dniu 8 maja. Uroczystość podniesienia relikwii świętego i ogłoszenia jego kanonizacji w Polsce odbyła się 8 maja 1254 r. Szczątki św. Stanisława spoczywają w trumnie-relikwiarzu w katedrze wawelskiej.

W dorocznym strzelaniu o godność Króla Kurkowego tym razem wygrał Reginald Sas Jaworski.

Reginald Sas Jaworski królem elektem krakowskiego Bractwa Ku...

Procesja ku czci św. Stanisława przeszła trasą: ul. Podzamcze – Stradomska – Krakowska – Augustiańska – Skałeczna.

Podziemny Wawel jeszcze w tym roku!

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski