Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Za bilet na tramwaj i autobus zapłacimy tylko starymi pieniędzmi

Arkadiusz Maciejowski, Sylwia Nowosińska
Większość automatów w Krakowie przyjmuje tylko stare banknoty
Większość automatów w Krakowie przyjmuje tylko stare banknoty Adam Wojnar
Kontrowersje. Krakowskie MPK nie przygotowało się na wprowadzenie zmienionych banknotów. Biletomaty nie chcą ich przyjmować.

Pasażerowie krakowskiej komunikacji miejskiej mają duże problemy z zakupem biletów w ustawionych na przystankach automatach. Wszystko przez to, że nie przyjmują one nowych banknotów, które zostały wprowadzone do obiegu na początku kwietnia. Choć minął już ponad miesiąc, Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne nie zdołało rozwiązać problemu.

Mieszkańcy nie kryją swojego oburzenia. - Sporo osób pisało w tej sprawie do MPK oraz Zarządu Infrastruktury Komunalnej i Transportu, ale bez odzewu. Tymczasem mieszkańcy nie mogą swobodnie płacić w automatach. Żaden nowy banknot nie jest przyjmowany przez te urządzenia - denerwuje się nasz Czytelnik Paweł Siedlarz.

To mocno komplikuje życie pasażerom. Jeśli mamy tylko nowy banknot i nie zdołamy kupić biletu w automacie na przystanku, to w pojeździe już nie będzie takiej możliwości, bo tam biletomaty przyjmują jedynie monety. Pasażerowi pozostaje więc szukać najbliższego kiosku lub wymienić banknot na stary.

Rzecznik krakowskiego MPK Marek Gancarczyk tłumaczy, że do tej pory dostawca czytników banknotów nie udostępnił nowego oprogramowania. Jest ono niezbędne do tego, by urządzenia zaczęły akceptować nowe wzory banknotów. - Nie znam przyczyny, dlaczego do tej pory nie zostało nam ono udostępnione.

Na pewno będziemy apelować do dostawcy, aby stało się to jak najszybciej. Mam nadzieję, że uda się załatwić sprawę w ciągu kilku najbliższych tygodni - mówi Marek Gancarczyk. Tłumaczy także, że nowych banknotów nie rozpoznają tylko automaty biletowe starego typu. Sęk w tym, że jest ich w całym mieście blisko 70. Nowoczesnych - z charakterystycznym czarnym przednim panelem - jest zaledwie 20.

Co ciekawe, takich problemów, jakie są na przystankach komunikacji miejskiej, udało się uniknąć na kolei. - Nasze urządzenia przyjmowały nowe banknoty już w kwietniu, następnego dnia po ich wprowadzeniu - wyjaśniają przedstawiciele firmy Avista, jednego z przedsiębiorstw obsługujących biletomaty PKP.

Kłopoty z nowymi banknotami dotknęły natomiast m.in. klientów banków i osoby korzystające z wpłatomatów. Fora internetowe pełne są komentarzy w tej sprawie.

"Tak właśnie miałam: wpłacałam 15 banknotów po 100 zł i dwóch wpłatomat nie chciał przyjąć" - pisze internautka "babcia ania".

- Incydentalne niepowodzenia realizacji transakcji wpłaty gotówki mogły wystąpić między 7 a 25 kwietnia - przyznaje Adrianna Fajerska z firmy Euronet.

- Proces aktualizacji i adaptacji nowego oprogramowania zakończył się jednak już powodzeniem. Obecnie czytniki wszystkich urządzeń należących do sieci Euronet w sposób poprawny rozpoznają zarówno dotychczasowy, jak i zmieniony wizerunek banknotów - zapewnia Adrianna Fajerska.

Podobne kłopoty przez ostatnie tygodnie miał również mBank. - Problem z rozpoznawaniem nowych banknotów przez niektóre urządzenia leżał po stronie jednego z producentów urządzeń, z których korzysta nasz bank - tłumaczy Krzysztof Olszewski, rzecznik prasowy mBanku. Zapewnia jednak, że dokonane już zostały stosowne zmiany we wpłatomatach.

- Dzięki temu klienci mogą już bez problemów posługiwać się nowymi pieniędzmi - zapewnia Olszewski.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rewolucyjne zmiany w wynagrodzeniach milionów Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski