Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Za Bugiem zostawili serce

Barbara Ciryt
Barbara Ciryt
Integracyjna Szkoła w Radwanowicach zorganizowała konkurs literacko-plastyczny na temat Kresów Wschodnich. Jak powiedział ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski, prezes Fundacji „Memoria et Verita”, które współorganizowało przedsięwzięcie najpierw miał to być konkurs gminny ale rozrósł się i okazał się ogólnopolski.

Swoje prace przysłali uczniowie szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych z wielu polskich miast oraz uczestnicy domów pomocy społecznej, świetlic środowiskowych i warsztatów terapii zajęciowej. Wielu z nich przyjechało także na rozdanie nagród i finał do Zabierzowa.

W trakcie finału wystąpiły m.in. Raisa Misztala oraz Yana Zarazhevskaya, które swoim charakterystycznym śpiewem zauroczyły widzów. Obie mieszkają w Polsce, ale pochodzą z Kresów Wschodnich. Krótki koncert pieśni kresowych dały także dzieci ze szkoły w Radwanowicach.

W organizację konkursu zaangażowani byli przedstawiciele radwanowickiej szkoły, Fundacji im. Brata Alberta w Radwanowicach oraz Samorządowego Centrum Kultury i promocji Gminy Zabierzów. Nad całością czuwały Agnieszka Mitka, Małgorzata Madeja oraz Kinga Wyskub ze Szkoły Integracyjnej w Radwanowicach.

Ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski podkreśla, że konkurs miał przybliżyć tematykę kresową, pokazać, że bez poznania historii i kultury Kresów Wschodnich nie da się zrozumieć dzisiejszej Polski.

Wyniki konkursów

Literacki
I miejsce Karolina Taboła z LO w Zgorzelcu za pracę „Jak orły na niebie...”; II miejsce Jakub Niewiarowski, gimnazjalista z Zabierzowa za „Życie z historią w tle - tradycja i kultura Kresów Wschodnich w losach Bronisławy i Karola Niewiarowskich”; III miejsce Sylwia Niedziółka z Balic, za pracę „Za Bugiem moje serce zostało - jak poznałem Podhorecką Białą Pannę”, wyróżnienie - Gabriela Kuska za wiersz „O nasze Kresy”.

Plastyczny
Kategoria szkoły podstawowe: I miejsce Marcin Górski z Balic za „Zamek w Chocimiu”, II - Aleksandra Pokrywka z Kobylan „Chocim”, III – Franciszek Geissler z Balic „Traki – Zamek w Trokach”, wyróżnienie: Patrycja Olszak ze Zgorzelca za „Chata kresowa” oraz Julia Comber z Balic za „Troki”.

Kategoria gimnazja: I miejsce Weronika Reczyńska z Zabierzowa za „Podhorecka Biała Panna”, II - Aleksandra Graca ze Zgorzelca za „Husarza”, III – Patryk Szawuła ze Zgorzelca za „Rozdarcie”, wyróżnienie – Aleksander Boiska ze Zgorzelca za „Zamek w Chocimiu” oraz Eunika Kociełowicz ze Zgorzelca za „Kołowrotek mojej babci”.

Kategoria szkoły ponadgimnazjalne: I miejsce Natalia Orzechowska ze Zgorzelca za „Ostrą Bramę”, II – Adrianna Kołodziej ze Zgorzelca za „Łzy tęsknoty”, III – Nikola Falińska ze Zgorzelca za „Ceci est notce”.

Kategoria świetlice terapeutyczne: I miejsce Marzena Woźniak z Libiąża za „Dwór Ludwika Tadeusza Kościuszki – Mereszkowszczyzna”, II – Angelika Woźniak z Libiąża za „Ikonę – Kresy Wschodnie”, III – Krzysztof Gawryć z Libiąża za „Ikonę Matki Boskiej Kazańskiej”, wyróżnienia: Mateusz Dyba z Chrzanowa za „Zamek w Podhorcach” oraz praca grupowa świetlicy terapeutycznej w Trzebini „…za Bugiem serce nasze zostało”.

Kategoria warsztaty terapii zajęciowej: I miejsce Paweł Cichy z Lublina za pracę „…za Bugiem serce nasze zostało” oraz Urszula Kupczak i Krzysztof Podlipski z Libiąża za pracę „Tradycje i kultura Kresów Wschodnich”, II – Mirosława Rozmus z Sosnowca za pracę „Chata dawnych ziem polskich” oraz Rafał Szpila z Sosnowca za „Chatę”, III – Izabela Sierakowska z Sosnowca za pracę „Twierdza w Kamieńcu Podolskim” oraz Waldemar Kawarski z Wrocławia za pracę „Podhorce – zamek”, wyróżnienia – Katarzyna Mierzwiak i Paweł Michalak z Wrocławia za pracę „Kresy to mój dom, do którego nigdy nie wrócę” Marlena Marchelak z Torunia za pracę „Stanisławów – kościół NMP”, Jacek Mrożek z Sosnowca za „Ikonę św. Mikołaja Cudotwórcy”, Krzysztof Zelnik z Sosnowca za ilustrację do książki „Ogniem i mieczem”.

Kategoria domy pomocy społecznej: I miejsce Stanisław Chabowski z Torunia za „Zamek w Kamieńcu Podolskim”, II – praca grupowa z ŚDS w Radwanowicach „W ojczyźnie serce me zostało”, III – Piotr Morawski z Torunia za „Kończ Waść wstydu oszczędź”, wyróżnienie – Krzysztof Madaliński za pracę „Twierdza w Kamieńcu Podolskim o zmroku”.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski