Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Za granicą leczą zaćmę

Iwona Krzywda
Na refundowaną operację zaćmy wyjeżdżamy coraz częściej do Czech
Na refundowaną operację zaćmy wyjeżdżamy coraz częściej do Czech fot. KRZYSZTOF KAPICA
Zdrowie. W województwie małopolskim na operację mętniejącej soczewki trzeba czekać nawet kilka lat. Dlatego szukając ratunku dla wzroku, pacjenci coraz częściej wyjeżdżają do Czech. Koszty ich zabiegów refunduje NFZ.

W ubiegłym roku z możliwości terapii w innych krajach Unii Europejskiej skorzystało 250 małopolskich pacjentów. Umożliwia to ustawa o leczeniu transgranicznym. Łącznie do małopolskiego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia złożyli oni ponad 350 wniosków, na kwotę 1,5 mln złotych.

- W przypadku większości z nich została wydana decyzja o zwrocie kosztów leczenia. 31 wniosków pozostało bez rozpatrzenia, ponieważ pacjenci nie uzupełnili wymaganych dokumentów - informuje Aleksandra Kwiecień, rzeczniczka prasowa MOW NFZ.

Na zdrowotną turystykę najczęściej decydują się Małopolanie cierpiący z powodu zaćmy. Jej leczenie nie wiąże się z pobytem w szpitalu i zgodnie z przepisami ustawy nie wymaga uzyskania zgody na terapię poza granicami Polski. Pacjent płaci za operację z własnej kieszeni, a potem o refundację zwraca się do wojewódzkiego oddziału funduszu.

- Zaćma to ponad 90 proc. wniosków, odnotowaliśmy też przypadki związane z leczeniem plamki żółtej, chirurgicznym leczeniem zatok, przeszczepem rogówki, operacjami ginekologicznymi i onkologicznymi - mówi nam Agnieszka Kwiecień.

Czesi zacierają ręce

Z rosnącej liczby pacjentów, którzy decydują się poddać zabiegowi leczenia zaćmy za granicą, najbardziej zadowoleni są Czesi. Ich kraj to zdecydowanie najpopularniejszy kierunek zdrowotnych podróży Małopolan. Nasi południowi sąsiedzi słyną z wysokiej jakości opieki okulistycznej i oferują m.in. skuteczne leczenie katarakty. Koszt takiego zabiegu wynosi tam ok. 2,5 tys. zł i nieznacznie przekracza refundację oferowaną przez NFZ (ok. 2,2 tys. zł). Wychodząc naprzeciw potrzebom pacjentów znad Wisły, czeskie placówki prowadzą strony internetowe w języku polskim, zatrudniają polskojęzyczny personel, oferują także pomoc w zakwaterowaniu i transporcie.

Jednak tym, co przede wszystkim przemawia za wyborem operacji w Czechach, jest krótki czas oczekiwania na wykonanie zabiegu. W większości klinik nie przekracza on kilku tygodni. W Małopolsce na taki komfort mogą liczyć tylko ci pacjenci, których przypadki zakwalifikowane zostały jako pilne. Pozostali odsyłani są z kwitkiem i na swoją kolej czekać muszą kilka lat.

W województwie zabieg operacyjnego usunięcia katarakty, refundowany przez NFZ, wykonuje 21 placówek.

Najszybciej - w czerwcu 2017 roku - można poddać się operacji w krakowskim Wojskowym Szpitalu Klinicznym z Polikliniką. Szpital Wojewódzki im. św. Łukasza w Tarnowie pierwszy wolny termin oferuje w grudniu 2018 r., zaś rekordzista - Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej OKO-TEST w Nowym Targu - w grudniu 2026 roku.

- W naszym szpitalu miesięcznie operujemy 350 pacjentów cierpiących na zaćmę. To więcej, niż przewiduje kontrakt z NFZ, ale potrzeby są ogromne - mówi lek. med. Ilona Pawlicka, dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Okulistycznego w Krakowie.

Na zabieg w prowadzonej przez nią placówce oczekuje w kolejce niemal 8 tysięcy pacjentów. Następni chorzy mogą liczyć na operację najwcześniej za trzy lata.

Epidemia XXI wieku

Zaćma, polegająca na zmętnieniu soczewki oka, które prowadzi do systematycznego pogarszania wzroku, a w konsekwencji ślepoty, jest uznawana z jedną z chorób cywilizacyjnych XXI wieku.

- Ludzie dłużej żyją, wykonują zawody wymagające precyzyjnego widzenia. Mają też większą świadomość, częściej zgłaszają się do lekarzy, a my dzięki nowoczesnym technologiom możemy pomagać również tym, których choroba nie jest jeszcze w bardzo zaawansowanym stadium - tłumaczy dyrektor Pawlicka.

Wobec rosnących potrzeb nie tylko Małopolanie coraz chętniej decydują się, aby leczyć wzrok za granicą.

W ubiegłych dwunastu miesiącach o zwrot kosztów terapii w innych krajach Unii Europejskiej w całym kraju zwróciło się niemal 5 tys. Polaków. Fundusz zapłacił za ich leczenie ponad 17 mln złotych, a zdecydowana większość wniosków dotyczyła właśnie operacji zaćmy.

[email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski