Za mało, by przetrwać

ANKO
(INF. WŁ.) Wypłata stypendiów socjalnych na Uniwersytecie Jagiellońskim została wstrzymana, ponieważ ponad 1000 studentów złożyło dokumenty, w których wykazało, że utrzymuje się za mniej niż 300 zł miesięcznie. Wielu twierdzi też, że ich miesięczny dochód jest równy… zero.

Ponad tysiąc studentów UJ deklaruje, że żyje za mniej niż 300 zł miesięcznie

   - ZUS określił, że minimum socjalne, za które człowiek jest w stanie przeżyć, wynosi 300 złotych miesięcznie. Nie możemy więc dać wiary studentom, którzy twierdzą, że żyją np. za 150 zł miesięcznie, a tym bardziej takim, którzy nie wykazują żadnego dochodu - mówi Paweł Mielnik, przewodniczący Uczelnianej Komisji Ekonomicznej UJ.
   Termin składania podań o przyznanie stypendium socjalnego został więc przedłużony do 23 listopada. Do tego czasu ci wszyscy, którzy twierdzą, że żyją za mniej niż 300 zł, muszą - pod groźbą odpowiedzialności karnej - złożyć stosowne oświadczenie i wyjaśnić, z czego się utrzymują. Tak postanowił rektor UJ prof. Franciszek Ziejka w porozumieniu z radcą prawnym uczelni. Do czasu, gdy sprawa się nie wyjaśni żaden student UJ nie dostanie pieniędzy.

   - W ubiegłych latach również zdarzało się, że studenci deklarowali tak niski dochód - wspomina Paweł Mielnik. - Jednak podobnych przypadków nie było zbyt dużo i stypendia wypłacaliśmy im bez zastrzeżeń. W tym roku jest to jednak prawdziwa plaga, dlatego musimy żądać oświadczeń.
   Teraz uczelnia musi wnikliwiej przeglądać podania studentów także dlatego, że pieniędzy do rozdania jest niewiele, a liczba uprawnionych do otrzymania stypendium socjalnego znacznie wzrosła.
   Studenci z Samorządu Studenckiego UJ twierdzą, że wysokość stypendiów socjalnych nie powinna w tym roku ulec zmianie. Prawdopodobnie nadal będą one wynosić 100, 150 i 200 zł. Niższe o około 50 zł będą natomiast stypendia naukowe, prawdopodobnie wyniosą 150, 250 i 350 zł. W tym roku nie wystarczy też - jak dotąd - znaleźć się w gronie 30 procent najlepszych studentów wydziału. Trzeba będzie dodatkowo mieć średnią ocen przynajmniej 3,8.
   Stypendia naukowe studenci UJ dostaną prawdopodobnie pod koniec listopada, socjalne zostaną wypłacone dopiero w połowie grudnia.

\\\*

   O kilka dni, w porównaniu z rokiem ubiegłym, opóźni się też wypłacanie stypendiów studentom Akademii Ekonomicznej. Uczelnia nie ma co prawda problemu ze studentami z zerowym dochodem, ale za to została wręcz zarzucona wnioskami o przyznanie pomocy materialnej. - W tym roku, w związku ze znowelizowaną ustawą, mamy zdecydowanie więcej studentów do "obsłużenia" niż w latach ubiegłych, a tyle samo pracowników do rozpatrywania podań - tłumaczy Maciej Bóbr, rzecznik prasowy AE. - Prawdopodobnie stypendia zostaną wypłacone do 15 listopada.
   Nie wiadomo jeszcze, ile pieniędzy dostaną studenci AE. Zarządzenie w tej sprawie czeka na podpis rektora.

\\\*

   Prawdopodobnie pod koniec listopada pieniądze ze stypendiów trafią na konta studentów Politechniki Krakowskiej. - Pracownicy uczelni robią, co mogą, aby stypendia zostały wypłacone do końca miesiąca - mówi Elżbieta Barowa, rzecznik PK. - Jednak przybyło nam do rozpatrzenia kilka tysięcy podań.
   Najniższe stypendium socjalne w PK będzie w tym roku wynosić 50 zł, natomiast najwyższe 270 zł. - To spory wzrost w porównaniu z rokiem ubiegłym - twierdzą studenci z Samorządu Studenckiego PK. - Dawniej były osoby, które otrzymywały zaledwie kilka złotych stypendium socjalnego. W myśl nowych zasad minimalne stypendium musi wynosić przynajmniej 50 złotych.
   Nie wiadomo jeszcze, ile będzie wynosić stypendium naukowe w politechnice.
   A jak radzi sobie uczelnia ze studentami wykazującymi zerowy dochód? - Były takie osoby - mówią studenci z samorządu. - Zwykle jednak są to jednostkowe przypadki.
   Studenci PK, którzy twierdzą, że mają w portfelu mniej niż minimum potrzebne do przeżycia, są zwykle wzywani na rozmowę ze studentami z komisji stypendialnej Samorządu Studenckiego. Muszą też składać, podobnie jak ich koledzy z UJ, dodatkowe oświadczenia. (ANKO)

Co dziesiąty Polak kupuje podróbki

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie