Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Za mundurem pójdą do szkoły sznurem?

Aleksander Gąciarz
Część uczniów już wczoraj złożyła potrzebne dokumenty
Część uczniów już wczoraj złożyła potrzebne dokumenty fot. Aleksander Gąciarz
Proszowice. Klasy mundurowa, akademicka, medyczna i medialna mają być magnesem.

Dyrekcja Zespołu Szkół w Proszowicach liczy, że nowe (i nie tylko) profile kształcenia spowodują napływ chętnych do nauki w pierwszych klasach. Nowości dotyczą Liceum Ogólnokształcącego, gdzie po raz pierwszy będzie można wybrać naukę w klasie akademickiej, medycznej i medialnej. Do tej pierwszej mieliby trafiać uczniowie z najlepszą średnią ocen na świadectwie i najlepszymi wynikami egzaminu gimnazjalnego.

- To ma być klasa, która będzie uczniów przygotowywać głównie pod kątem kontynuowania nauki na wyższych studiach. Każdy z nich będzie mógł sobie wybrać trzy przedmioty, których będzie się uczył w rozszerzonym zakresie. Planujemy też dodatkowe zajęcia, które poprowadzą wykładowcy z uczelni, z którymi współpracujemy - zapowiada dyrektor Dorota Król.

Choć to stwierdzenie nie pada wprost, ale można odnieść wrażenie, że klasa akademicka ma być pewną alternatywą dla tych uczniów, którzy po ukończeniu lokalnych gimnazjów, decydują się na kontynuowanie nauki w liceach krakowskich. Od momentu, gdy dostęp do nich stał się łatwiejszy, korzysta z tej możliwości duży odsetek młodzieży gimnazjalnej.

- Kiedyś kryteria przyjęć w krakowskich liceach były o wiele trudniejsze do spełnienia - przyznaje dyr. Dorota Król. Licealiści mają poza tym do wyboru profil medyczny i dziennikarsko-medialny. Nazwy kierunków mówią same za siebie. Ten pierwszy mogą wybrać przyszłe pielęgniarki czy ratownicy medyczni, drugi osoby wiążące swoją przyszłość z pracą w prasie, radiu, telewizji.

Oczywiście uruchomienie trzech odrębnych klas w każdym z wymienionych profili jest mało realne. O wiele bardziej prawdopodobna jest wersja, że uczniowie tworzyliby jeden oddział liceum i byli przy tym podzieleni na grupy. W proszowickim Zespole Szkół będą natomiast dążyć do tego, by powstał odrębny oddział drugiego rocznika klasy mundurowej. Ten profil, wprowadzony w roku ubiegłym, okazał się dobrym pomysłem. Chętnych do pracy w policji, straży pożarnej, wojsku itp. nie powinno brakować także wśród tegorocznych absolwentów gimnazjów.

Najlepszą reklamą "mundurówki" są uczniowie pierwszego rocznika, którzy podczas wczorajszego dnia otwartego Zespołu Szkół dali młodszym kolegom pokaz musztry. Inni też nie chcieli być gorsi i włączyli się w promocję szkoły. Były między innymi pokazy umiejętności przyszłych fryzjerek i hotelarzy. Dodatkowo można było obejrzeć pokazy w wykonaniu policjantów, spróbować swoich sił na torze do nauki jazdy. Część uczniów skorzystała z możliwości i już wczoraj złożyła dokumenty o przyjęcie do szkoły.

- Na razie to dopiero początki. Prawdziwy ruch zacznie się w czerwcu - zapowiada Renata Belska ze szkolnej administracji. Szkolny plan minimum na rok 2014/15 to uruchomienie dwóch klas Liceum Ogólnokształcącego, jednej Technikum i dwóch Zasadniczej Szkoły Zawodowej.

Napisz do redakcji
[email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski