Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Za pałac na Szlaku wypłacono wcześniej odszkodowanie? [WIDEO]

Agnieszka Maj
Agnieszka Maj
Nieruchomość, w której kiedyś siedzibę miało Radio Kraków, zwrócono rodzinie Tarnowskich
Nieruchomość, w której kiedyś siedzibę miało Radio Kraków, zwrócono rodzinie Tarnowskich fot. Andrzej Banaś
Reprywatyzacja w Krakowie. Aktywiści miejscy chcą stworzyć mapę bezprawnych przejęć kamienic.

Stowarzyszenie Miasto Wspólne, skupiające działaczy Inicjatywa Przeciw Igrzyskom, zgłosiło do prokuratury informacje o potencjalnych nieprawidłowościach, do których mogło dojść przy przejmowaniu pałacu na Szlaku, który jeszcze w latach 90. stanowił siedzibę Radia Kraków.

Autor: Agnieszka Maj

Stowarzyszenie przeanalizowało tzw. układy indemnizacyjne, które w latach 1948-1971 Polska zawarła z 12 krajami. Na ich podstawie nasze państwo przekazywało zadośćuczynienie za znacjonalizowanie prywatnego mienia.

- W tych dokumentach natrafiliśmy na informację o przyznaniu przez PRL spadkobiercom właścicieli odszkodowania za nieruchomości znajdujące się pod adresem: Warszawska 12, Szlak 67 i Szlak 71 - mówi Tomasz Leśniak, lider Miasta Wspólnego. Adresy te odpowiadają dzisiejszej lokalizacji pałacu, który w latach 90. został zwrócony rodzinie Tarnowskich. - Zachodzi wobec tego uzasadnione podejrzenie, że mogło dojść w tym przypadku do tak zwanego podwójnego zwrotu - dodaje Tomasz Leśniak.

Stowarzyszenie przygotowuje „krakowską mapę reprywatyzacji”, która będzie opisywać przypadki bezprawnych przejęć kamienic, a także wskazywać osoby zaangażowane w dziką reprywatyzację pod Wawelem. Podobna mapa została przygotowana w Warszawie przez stowarzyszenie Miasto Jest Nasze, które ujawniło powiązania między warszawskimi urzędnikami, handlarzami roszczeń oraz kancelariami prawnymi. Aktywiści miejscy zapowiadają, że będą szukać i pokażą podobne powiązania.

Krakowskie stowarzyszenie zachęca do kontaktu osoby podejrzewające, że doszło do nielegalnego przejęcia jakiejś kamienicy. - Z naszą organizacją można kontaktować się za pomocą adresu e-mailowego dostępnego na stronie internetowej: www.miastowspolne.org - mówi Weronika Śmigielska z zarządu Miasta Wspólnego.

Stowarzyszenie zwróciło się także do Prokuratury Rejonowej o rozszerzenie zakresu działania zespołu pod przewodnictwem prokurator Barbary Jasińskiej o sprawy dotyczące zwrotu nieruchomości, które miały miejsce przed 2005 rokiem. - Prokuratura zapowiedziała, że zajmie się postępowaniami z lat 2005-2016. Naszym zdaniem tylko lustracja wszystkich spraw - włącznie z tymi z lat 90. - może dać pełny obraz zjawiska dzikiej reprywatyzacji - uważa Tomasz Leśniak. Właśnie dziś zespół oficjalnie rozpocznie swoją pracę, a jej wyniki ma przedstawić pod koniec kwietnia. Ma jednak badać tylko te sprawy, w których nie doszło jeszcze do przedawnienia.

Miasto Wspólne to już kolejna instytucja, która zajmuje się dziką reprywatyzacją krakowskich kamienic. Nieprawidłowości w tej sprawie tropił poseł PO Bogusław Sonik. Specjalną komisję przyjmującą zgłoszenia o nieprawidłowościach powołał także wojewoda małopolski Józef Pilch.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski