Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Za pracę na rzecz człowieka

BK
Pierwszymi laureatami Oświęcimskiej Nagrody Praw Człowieka im. Jana Pawła II zostali czeski biskup Vaclav Maly i Stefan Wilkanowicz.

Nagroda im. Jana Pawła II

Pierwszymi laureatami Oświęcimskiej Nagrody Praw Człowieka im. Jana Pawła II zostali czeski biskup Vaclav Maly i Stefan Wilkanowicz.

   Wczoraj w Oświęcimiu ogłoszono nazwiska laureatów, wybranych przez kapitułę, której przewodniczy kardynał Franciszek Macharski, natomiast wręczenie nagród zaplanowano 16 października, w 27. rocznicę wyboru kardynała Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową.
   Wybór daty ogłoszenia laureatów także nie był przypadkowy. Zwrócił na to uwagę rzecznik praw obywatelskich Andrzej Zoll, będący jednym z organizatorów seminarium "Akademia Oświęcimska".
   - 7 czerwca 1979 roku Jan Paweł II był w Oświęcimiu i wygłoszoną wówczas podczas nabożeństwa na terenie byłego obozu koncentracyjnego homilię poświęcił człowiekowi. Stąd właśnie postanowiliśmy, że laureatów nagrody jego imienia będziemy ogłaszać 7 czerwca - wyjaśnił prof. Zoll.
   Przypomniał, że decyzja o ustanowieniu nagrody została podjęta za wiedzą i przyzwoleniem Ojca Świętego. - W 2002 roku zwróciłem się do Jana Pawła II z prośbą o wyrażenie zgody, żeby nagroda jego imienia mogła być przyznawana za pracę na rzecz człowieka - powiedział rzecznik praw obywatelskich.
   W opinii uczestników wczorajszego seminarium w Oświęcimiu nazwiska obu laureatów dobrze wróżą nagrodzie.
   Biskup Maly (ur. 1950) w 1977 r. podpisał Kartę '77, a rok później został założycielem Komitetu Obrony Osób Niesprawiedliwie Skazanych. Był szykanowany przez władze komunistyczne Czechosłowacji. Przez pół roku przebywał w areszcie.
   Stefan Wilkanowicz (ur. 1924) jest działaczem katolickim, więziony w czasach stalinowskich, pracował jako dziennikarz "Tygodnika Powszechnego" i redaktor naczelny "Znaku". Był bliskim współpracownikiem kardynała Karola Wojtyły. Jest zaangażowany w dialog chrześcijańsko-żydowski.
   Oświęcimski Instytut Praw Człowieka, który jest inicjatorem nagrody, działa od grudnia 2001 r. Jego głównym celem jest zmiana wizerunku miasta wciąż postrzeganego przez pryzmat byłego hitlerowskiego obozu Auschwitz. (BK)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski