18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Za rok rewolucja w szkołach wyższych

Redakcja
Barbara Kudrycka, minister szkolnictwa wyższego i premier Donald Tusk Fot. Tomasz Gzell (PAP)
Barbara Kudrycka, minister szkolnictwa wyższego i premier Donald Tusk Fot. Tomasz Gzell (PAP)
EDUKACJA. Koniec z płaceniem za egzaminy poprawkowe, nepotyzmem i wieloetatowością. Rząd przyjął projekt ustawy reformującej szkolnictwo wyższe. Ma ona wejść w życie w październiku przyszłego roku.

Barbara Kudrycka, minister szkolnictwa wyższego i premier Donald Tusk Fot. Tomasz Gzell (PAP)

Jednym z założeń projektowanych zmian jest zakazanie uczelniom pobierania od studentów opłat za egzaminy poprawkowe i komisyjne. Zdaniem premiera Donalda Tuska, możliwość pobierania tych opłat często sprawiała, że uczelnie stawiały studentom na egzaminach zbyt wysokie wymagania, by potem móc reperować budżety podczas egzaminów poprawkowych i komisyjnych.

Po wejściu w życie nowej ustawy studenci nie będą też musieli płacić za wydanie dyplomu i suplementu do dyplomu.

Barbara Kudrycka, minister nauki i szkolnictwa wyższego, przyznała podczas wczorajszej konferencji prasowej, że nowa ustawa o szkolnictwie wyższym ma sprawić, że polskie uczelnie zaczną zajmować wyższe pozycje w międzynarodowych rankingach. Zapowiedziała też walkę z nepotyzmem na uczelniach. Ma temu służyć zasada, że wszystkie stanowiska w szkołach wyższych będą obsadzane w drodze konkursu. Informacje o wolnych etatach mają być ogólnie dostępne na tzw. elektronicznym słupie ogłoszeniowym. Rektorzy uczelni, kierownicy podstawowych jednostek organizacyjnych oraz ich zastępcy będą mogli być wyłaniani w drodze konkursu lub wyboru. W nowelizacji znalazł się też zapis mówiący, że na uczelniach jest zakazana "podległość służbowa osób spokrewnionych i spowinowaconych, która mogłaby powodować stronnicze decyzje i nieobiektywne oceny naukowe".

Zgodnie z założeniami nowej ustawy uczelnie będą też musiały rozpocząć monitoring losów zawodowych absolwentów. Szkoły będą sprawdzać cyklicznie, gdzie i po jakim czasie od uzyskania dyplomu ich byli studenci znaleźli pracę. Stały monitoring losów absolwentów pozwoli uczelniom zmodyfikować swoją ofertę edukacyjną, a wyniki badań będą ważnym sygnałem dla maturzystów, którą uczelnię wybrać, żeby na pewno znaleźć pracę w zawodzie.

W ustawie znalazł się też zapis o powołaniu rzecznika praw absolwenta, którego głównym zadaniem będzie likwidacja barier uniemożliwiających młodym ludziom skuteczne poszukiwanie pracy. RPA będzie zajmował się analizą efektów kształcenia, utrudnień dla absolwentów i dbaniem o dostosowanie programów do rynku pracy. Ma to być funkcja w Radzie Głównej Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

- Rzecznik będzie podpowiadał uczelniom, co zrobić i jak kształcić, by na rynek pracy wchodził pełnowartościowy absolwent danego kierunku studiów. Będzie też badał, co oddala młodych ludzi kończących studia od rynku pracy - mówi Bartosz Loba, rzecznik resortu nauki i szkolnictwa wyższego.

Anna Kolet-Iciek

[email protected]

Co jeszcze zmieni się w uczelniach po wejściu w życie nowej ustawy:

- Studenci studiów stacjonarnych w uczelniach publicznych będą zawierać ze szkołami umowy cywilno-prawne, co ma służyć zwiększeniu ochrony praw studentów.

- Każdy student uczelni państwowej otrzyma pulę punktów, która zapewni mu darmowe studia na jednym kierunku. 10 proc. najlepszych studentów zyska możliwość studiowania na koszt podatników także drugiego kierunku. Cała reszta ambitnych studentów będzie musiała zapłacić za naukę na dodatkowym kierunku.
- Powstanie nowa oferta studiów interdyscyplinarnych, łączących różne kierunki studiów. Według Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego da ona szansę studentom realizacji własnych aspiracji bez konieczności łączenia studiów na odrębnych kierunkach.

- Projekt reformy przewiduje, że uczelnie przy wsparciu autorytetów naukowych, pracodawców i ekspertów w dziedzinie gospodarki będą mogły samodzielnie tworzyć programy studiów.

- Procedura nadawania stopnia doktora habilitowanego skróci się z 11 do około 4 miesięcy.

- Uczeni będą mogli być zatrudniani maksymalnie na dwóch etatach.

- Powstanie instytucja promotora pomocniczego przy przewodzie doktorskim, który ma być wsparciem naukowym wobec rosnącej liczby doktoratów.

- Zostanie powołany fundusz projakościowy, z którego skorzystają jednostki o statusie Krajowych Naukowych Ośrodków Wiodących (KNOW). Będą to - wyłaniane w konkursie - uczelnie, wydziały czy jednostki naukowe - publiczne lub niepubliczne - o największym potencjale naukowym w kraju. O przyznaniu statusu KNOW decydować będą niezależne komisje konkursowe z udziałem międzynarodowych ekspertów. Status ten, wraz z dodatkowym finansowaniem, przyznawany będzie na 5 lat z możliwością wydłużenia o kolejnych pięć.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski