Za szerokie prawo

RAM
Udostępnij:
W 2003 roku Agencja Nieruchomości Rolnych (ANR) zgłosiła zamiar nabycia zaledwie 16 nieruchomości o powierzchni 558 ha o wartości 1,02 mln złotych na 30 tys. umów sprzedaży, które wpłynęły do agencji - poinformowała w miniony wtorek Grażyna Kapelko, doradca prezesa ANR.

W minionym roku 2003 Agencja Nieruchomości Rolnych zgłosiła chęć nabycia zaledwie 16 gospodarstw rolnych

   - Nieruchomości tych jeszcze agencja nie nabyła, gdyż niektóre sprawy są w toku i kupujący mogą się odwołać do sądu - wyjaśniła Grażyna Kapelko. Nabyte działki rolne zostaną przeznaczone przede wszystkim do sprzedaży i dzierżawy w trybie przetargów ograniczonych, organizowanych dla rolników indywidualnych, którzy chcą powiększyć gospodarstwo rodzinne.
   Ustawa o kształtowaniu ustroju rolnego, która daje agencji uprawnienia do pierwokupu sprzedawanej ziemi, obowiązuje od 16 lipca 2003 roku i ma służyć m.in. poprawie struktury obszarowej gospodarstw. Przez pół roku obowiązywania ustawy do ANR wpłynęło 30 tys. umów. Najwięcej do oddziału w Opolu (ponad 6 tys.), Rzeszowie i Warszawie (po 3 tys.), najmniej do filii w Pile i Gorzowie Wielkopolskim.
   Przeciętna powierzchnia nieruchomości z przekazywanych umów, informuje PAP, wynosi ok. 2 ha, a 25 proc. umów dotyczy nieruchomości o powierzchni większej niż 1 hektar. "Zasypani zostaliśmy umowami dotyczącymi użytków rolnych poniżej 1 hektara, one nie mają znaczenia rolniczego" - zauważyła przedstawicielka agencji.
   Grażyna Kapelko zaznaczyła, że realizowanie prawa pierwokupu i wykupu było w ubiegłym roku ograniczone z powodu braku środków finansowych, gdyż wydatki na zakup ziemi z tego tytułu nie były przewidziane w planie finansowym agencji na 2003 rok. W następnych latach agencja zamierza nabywać nieruchomości na większą skalę. W 2004 roku na zakup ziemi przeznaczone jest 22 tys. złotych, co pozwoli odkupić 6 tys. ha gruntów. - Pół roku obowiązywania ustawy pokazało, że trzeba znowelizować ustawę i ograniczyć prawo pierwokupu przez agencję do działek o powierzchni powyżej 1 hektara - powiedziała.
   Konieczność informowania ANR o umowach dotyczących małych obszarowo nieruchomości prowadzi do niepotrzebnego zaangażowania sił i środków, a związane z tym wydłużenie procedury sprzedaży powoduje krytykę w środowiskach związanych z rynkiem nieruchomości. (RAM)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Dziennik Polski
Dodaj ogłoszenie