Za wysokie progi

STM
Ćwierćfinał MP w koszykówce młodziczek

W sobotę, w hali widowiskowo-sportowej przy ul. Gumniskiej w Tarnowie rozegrany został pierwszy ćwierćfinałowy pojedynek Mistrzostw Polski w koszykówce młodziczek.

Rywalem, prowadzonej przez trenera Pawła Michalika, drużyny MKS PM PROReM Tarnów (czwarte miejsce w rozgrywkach ligi świętokrzysko-małopolskiej) był w nim mistrz ligi wielkopolskiej, zespół MUKS Poznań. Zdecydowanymi faworytkami tego spotkania były poznanianki. Jest to bowiem drużyna broniąca tytułu najlepszej drużyny w Polsce, praktycznie co rok zdobywająca medale w tej kategorii wiekowej. W szeregach MUKS-u występują wysokie, mocne fizycznie i długo już trenujące zawodniczki, których atutami są z pewnością ogranie oraz dobre przygotowanie motoryczne. Nie można przy tym zapomnieć, że zespół z Poznania złożony jest z koszykarek z rocznika 1992, podczas gdy w MKS PM PROReM występują wyłącznie dziewczęta o rok młodsze (nie licząc dwóch zawodniczek z rocznika 1994 i jednej z rocznika 1995). Od samego początku spotkanie to przebiegało pod dyktando przyjezdnych. Już w 5 min poznanianki prowadziły 8-0, a na trafienie Katarzyny Żmudy odpowiedziały kolejnymi siedmioma punktami, doprowadzając w 8 min do korzystnego dla siebie wyniku 15-2. Końcówka pierwszej kwarty przyniosła już wyrównaną grę i po dziesięciu minutach utrzymywało się trzynastopunktowe prowadzenie MUKS. W drugiej "ćwiartce" poznanianki systematycznie powiększały swoją przewagę. W 14 min prowadziły one 25-7, minutę później było już 31-11 dla przyjezdnych, a w 18 min koszykarki MUKS-u zwiększyły dzielący oba zespoły dystans do 27 "oczek" (40-13). Zryw gospodyń pozwolił im na doprowadzenie w 20 min do wyniku 19-40, a do przerwy tarnowianki przegrywały 19-43. Jeszcze w 25 min niemal utrzymywała się przewaga, jaką rywalki osiągnęły w pierwszej połowie (22-48). Dwie minuty później było już jednak 22-57; po trzydziestu minutach koszykarki z Poznania prowadziły natomiast 63-26. Ostatnia kwarta rozpoczęła się od punktów Renaty Wolanin, ale były to ostatnie w tym meczu punkty zdobyte przez gospodynie z gry. Między 33 a 38 minutą rywalki zdobyły 20 punktów, nie tracąc żadnego, doprowadzając tym samym do wyniku 28-83. Serię tę przerwała na chwilę Justyna Jaworska, wykorzystując jeden rzut osobisty. Ostatnie dwie minuty poznanianki wygrały jednak 11-0, triumfując ostatecznie 94-29 (19-6, 24-13, 20-7, 31-3). Mecz rewanżowy rozegrany zostanie w najbliższą sobotę w Poznaniu. MKS PM PROReM: Renata Wolanin 12, Justyna Jaworska 9, Debora Sajdak 6, Katarzyna Żmuda 2, Ewa Kędzierska 0, Kamila Sieczka 0, Ewelina Smołka 0, Paulina Sroka 0, Natalia Wójcicka 0, Natalia Zaucha 0. Najwięcej punktów dla MUKS: Ramona Casimiro 31, Magdalena Idziorek 20. (STM)