Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zabawa, śmiech i nauka

Redakcja
W Tarnowie działa Stowarzyszenie Centrum Animacji Społecznej HORYZONTY. Prezesem został Albert Opolski, w skład zarządu wchodzą: Agnieszka Poliwka - sekretarz, Bernadetta Cich - skarbnik i Magdalena Wajda - członek Zarządu. Wstępujący do Stowarzyszenia wolontariusze będą mieć pole do popisu-mogą podjąć się bezinteresownej pracy na rzecz drugich.

Program "Świat Teatru - świat Komedii

Stowarzyszenie Centrum Animacji Społecznej HORYZONTY (CASH) powstało niedawno, 24 listopada i kontynuuje wcześniejsze działania artystyczne i edukacyjne zrzeszonych w nim ludzi - animatorów społecznych. Współpracujemy z uczelniami -PWSZ i MWSE, współdziałamy z instytucjami państwowymi, samorządowymi, kościelnymi, politycznymi i społecznymi oraz osobami prywatnymi, tak w kraju, jak i za granicą. Inicjujemy i popieramy twórczość artystyczną - szczególnie tą nieobjętą stałą formą dotacyjną.
Organizujemy imprezy artystyczne, festiwale, przeglądy, wernisaże.
Inicjujemy i prowadzimy działalność dokumentacyjną i wydawniczą - mówi Albert Opolski.
CASH skupia się na pracy z młodzieżą i edukacji w zakresie świadomego odbioru sztuki, niesieniu pomocy finansowej dla organizacji i instytucji zajmujących się sportem i turystyką, finansowaniu szkoleń wolontariuszy, organizacji pozarządowych, których programy są zbieżne z celami Centrum Animacji Społecznej "HORYZONTY" oraz wspieraniu rozwoju wolontariatu. Naszą rolą jest też wspieranie imprez, programów i wydarzeń z zakresu kultury, sztuki, folkloru,  tradycji i kultury regionu, służących lokalnej społeczności. Prowadzenie programów stypendialnych dla dzieci i młodzieży, zwłaszcza szczególnie uzdolnionych. Prowadzenie programów dotacyjnych dla grup młodzieżowych i innych organizacji realizujących zadania w sferze kulturalnej i społecznej. Poszukiwanie źródeł kultury polskiej, jak i innych narodów oraz zamiana tych etnologicznych inspiracji na efekt w postaci różnorodnych kreacji artystycznych i dokumentacyjnych.
CASH zamierza rozwijać działalność na terenie byłego województwa tarnowskiego, ale także w całej Małopolsce. Doceniamy też wagę projektów ogólnopolskich i międzynarodowych - dodaje Albert Opolski i rzuca hasło: "Działaj Lokalnie". Jest to nazwa programu Polsko - Amerykańskiej Fundacji Wolności, realizowanego od 2000 r. we współpracy z Akademią Rozwoju Filantropii w Polsce oraz regionalnymi Lokalnymi Organizacjami Grantowymi. Trwająca właśnie piąta edycja programu obsługiwana jest przez 40 organizacji grantowych na terenie kraju. Zaproszone do tego Programu Stowarzyszenie Centrum Animacji Społecznej HORYZONTY jest jedyną Lokalną Organizacją Grantową w naszym regionie.
W ramach programu "Działaj Lokalnie" tworzony jest lokalny fundusz grantowy, którego trzon stanowią środki bezzwrotnej pomocy amerykańskiej przyznane nam przez Polsko - Amerykańską Fundację Wolności. Fundusz jest stale powiększany poprzez zapraszanie do jego współtworzenia samorządy, przedsiębiorstwa, darczyńców indywidualnych etc - wyjaśnia A. Opolski.
Zgromadzone środki rozdysponowywane są w drodze otwartego konkursu w formie dotacji. O wsparcie do wysokości 6000 PLN mogą się więc starać organizacje pozarządowe, szkoły, domy kultury, biblioteki oraz inicjatywy obywatelskie i grupy nieformalne działające przy tych instytucjach.
"Działaj Lokalnie" wspiera bardzo różnorodne przedsięwzięcia. Wychodzimy z założenia, że każda społeczność jest inna: inni są ludzie, zasoby lokalne, tradycje i doświadczenia. Mieszkańcy poszczególnych miejscowości odmiennie definiują swoje problemy i potrzeby, wybierają różne metody działania. Program umożliwia realizację tych projektów, które w danej społeczności są naprawdę potrzebne. Finansujemy zarówno projekty kulturalno - edukacyjne, jak i te nastawione na podtrzymywanie tradycji, ochronę środowiska, a także promujące turystykę i przedsiębiorczość. Wspólnym mianownikiem wspieranych przez nas inicjatyw jest zawsze lokalna aktywność.
Poprzez realizację tego programu pomagamy w budowaniu aktywnych społeczności lokalnych, w których mieszkańcy wspólnie definiują własne problemy i starają się im zaradzić bądź łagodzić ich skutki - mówi Albert Opolski.
W tym roku Program "Działaj Lokalnie" przeprowadzany jest na terenie sześciu gmin powiatu tarnowskiego (gm. wiejska Tarnów, Ciężkowice, Lisia Góra, Pleśna, Tuchów, Żabno).
Spośród nadesłanych do konkursu projektów komisja zdecydowała o przyznaniu dotacji organizatorom dziesięciu przedsięwzięć: "Rowerem zdrowo i bezpiecznie" - (UKS "Sokół" w Starych Żukowicach), "Dzieci wiejskie też wesoło mogą spędzać czas" - (Zespół Szkoły Podstawowej i Przedszkola im. Stefanii Łąckiej w Gorzycach). W ramach programu zajęto się zorganizowaniem pracy społeczno - wychowawczej oraz kulturalno - oświatowej w ramach świetlicy internetowej - (OSP w Łęgu Tarnowskim), uruchomieniem kawiarenki młodzieżowej - (Centrum Kultury, Czytelnictwa, Sportu i Promocji Gminy w Żabnie), dziecięcego parku zabaw - (Szkoła Podstawowa w Lubaszowej), Klubu Małego Przedszkolaka - (Publiczna Szkoła Podstawowa im. K. K. Baczyńskiego w Zgłobicach). "Czas działać - lato na bosaka" - to inicjatywa obywatelska na rzecz rozwoju kultury fizycznej przy Centrum Kultury i Promocji Gminy Ciężkowice. Kolejne przedsięwzięcie to "Amfiteatr plenerowy naszych marzeń" - realizowane przez społeczny komitet budowy amfiteatru wsi Pleśna przy Gminnym Domu Kultury w Pleśnej.
Centrum Animacji Społecznej HORYZONTY zamierza w przyszłości rozszerzać obszar działania programu "Działaj Lokalnie", a także wprowadzać programy stypendialne adresowane do mieszkańców byłego województwa tarnowskiego.
Zabawa - Śmiech - Nauka" adresowany jest do każdego, ktoi lubi teatr i pragnie rozwijać swoje zamiłowanie, chce pracować nad sobą, chce uruchomić swój głos i ciało, chce nauczyć się używać swych emocji, chce nauczyć się interpretacji tekstu, chce przełamać swoją wstydliwość, chce działać z innymi twórczymi ludźmi, myśli o przyszłości aktorskiej
Każdy z tych powodów jest wystarczający, by podjąć to działanie, wspólnie poszukiwać i odkrywać świat wartości, rozpoznawać i nazywać zjawiska obecne w rzeczywistości, określać ich wpływ na relacje między ludźmi i kształt codzienności.
"Zabawa w teatr" pozwala przezwyciężyć frustracje, agresję, bierność i lęk. Niewątpliwie wpływa na rozwijanie poczucia własnej wartości, pewności siebie, wiary w swoje siły i możliwości poprzez stworzenie kontekstu bezpieczeństwa, akceptacji i stymulacji oraz przez zamknięcie cyklu warsztatowego prezentacjami widowiska - wymiernego rezultatu pracy.
Uwalniania energię kreatywną, rozbudza wyobraźnię i twórcze, samodzielne myślenie poprzez stawianie zadań i celów o wzrastającym stopniu trudności.
Uczy zdobywania umiejętności pracy zespołowej i budowania poczucia odpowiedzialności za wspólnie realizowany projekt poprzez włączenie wszystkich uczestników w aktywne działania.
Program już się rozpoczyna i potrwa do grudnia 2007 r. Partnerami są: Teatr im. Ludwika Solskiego w Tarnowie, prof. Wiesław Rogalski - UJ, Urszula Rojek.
Grupa zrealizuje spektakl teatralny, realizacja projektu zaowocuje powstaniem nowego festiwalu teatralnego, który stanie się inicjatywą i wizytówką placówek zaproszonych do projektu. Festiwal będzie pozyskiwał zewnętrzne środki (Ministerstwo Kultury)
Pomysły sypią się jak z rękawa, kolejny projekt: "Galicjana poetika" ma zachęcić młodych do ujawnienia prób literackich, przygotowania cyklu tomików wierszy i krótkich form prozatorskich, których autorami są młodzi ludzie mieszkający na terenie powiatu tarnowskiego, brzeskiego i dębickiego. Efekty ich twórczości literackiej w postaci tomików będą dostępne we wszystkich bibliotekach objętych projektem. Przewiduje się też zorganizowanie wieczorów poetyckich i prezentację wydawnictw, których autorami i odbiorcami będą młodzi ludzie w gminach.
Projekt zrealizowany będzie we współpracy merytorycznej i finansowej ze wszystkimi bibliotekami wchodzącymi w skład powiatu tarnowskiego, dębickiego i brzeskiego. W projekcie wezmą udział łącznie 23 podmioty - mówi Albert Opolski.
Honorowy patronat nad tą inicjatywą obejmie Minister Kultury i Sztuki i Biblioteka Wojewódzka.
W projekcie wezmą również udział Gminne Domy Kultury i Szkoły z terenu powiatów, przy których działają koła teatralne. Ich zadaniem będzie zorganizowanie minispektaklu promującego wydawnictwa.
Recenzją wydawnictw zajmą się poeci i krytycy, m.in. Józef Baran, Aleksander Kopiński, Eustachy Rylski, Bronisław Maj, Jerzy Świtek, oprawą graficzną artyści plastycy: Jacek Kucaba, Anna Śliwińska - Kukla, Jacek Wróbel, Janusz Grysiewicz, Jacek Solakiewicz, Aleksandra Zuba - Benn, Dorota Stadlerl - Rawińska).
Rozrzut problematyki jest ogromny-mówi Albert Opolski - ale dzięki takiej mnogości propozycji możemy dotrzeć do szerokiego grona młodzieży i studentów.
W tych dniach Stowarzyszenie urządzi swoją siedzibę. Znając adres - o czym poinformujemy - będzie można dotrzeć do animatorów, bliżej przyjrzeć się wszystkim propozycjom programowym, by najlepszą wybrać dla siebie.
Krzysztofa Bik**-**Jurkow

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski