Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zabawa z fizyką

WT
Nocna ścieżka edukacyjna, umożliwiająca m.in. obserwacje astronomiczne, gra terenowa, której celem jest znalezienie skarbu - to tylko dwie propozycje wzbogacenia działalności krakowskiego Ogrodu Doświadczeń w parku Lotników Polskich przy al. Jana Pawła II, który wyposażony jest w urządzenia edukacyjne, pokazujące prawa fizyki. W tym roku zwiedzanie w ogrodzie zacznie się w kwietniu. Kto będzie zarządzał?

Ogród Doświadczeń 22 kwietnia rozpocznie drugi sezon działalności

Nocna ścieżka edukacyjna, umożliwiająca m.in. obserwacje astronomiczne, gra terenowa, której celem jest znalezienie skarbu - to tylko dwie propozycje wzbogacenia działalności krakowskiego Ogrodu Doświadczeń w parku Lotników Polskich przy al. Jana Pawła II, który wyposażony jest w urządzenia edukacyjne, pokazujące prawa fizyki. W tym roku zwiedzanie w ogrodzie zacznie się w kwietniu.

Kto będzie zarządzał?

Ogród Doświadczeń rozpoczął swoją działalność w czerwcu ubiegłego roku. - We wrześniu i październiku odwiedziło nas 12 tys. osób. Wstęp był bezpłatny - informuje Anna Krochmal, koordynator ds. utworzenia parku edukacyjnego "Ogród doświadczeń".
Ogród wyposażono w urządzenia edukacyjne (obecnie jest ich ok. 60), przy pomocy których można poznawać prawa fizyki. Zakończyły się prace przy montażu tymczasowych pawilonów dla obsługi ogrodu (mieścić się w nich będzie: kasa, sklepik, wystawa, pomieszczenie socjalne dla pracowników, magazyn narzędzi) - budowa przewidzianych w projekcie stałych obiektów zostanie rozpoczęta po podciągnięciu instalacji wodnej i kanalizacyjnej. Jak poinformowano nas w Krakowskim Zarządzie Komunalnym, który prowadzi inwestycję, jeśli wszystko pójdzie dobrze, to budowa stałych pawilonów może rozpocząć się jeszcze w tym roku. Na pewno natomiast zostanie zrealizowany projekt urządzenia zieleni. Inwestycja finansowana jest z funduszu unijnego "EQUAL" oraz z pieniędzy gminy.
W ogrodzie pracują osoby wskazane przez Grodzki Urząd Pracy (bezrobotni), niepełnosprawni, absolwenci Ochotniczych Hufców Pracy, podopieczni Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej oraz wychowankowie stowarzyszenia "U Siemachy". Przeszli oni specjalne szkolenie.
Otwarcie tegorocznego sezonu w ogrodzie zaplanowano na 22 kwietnia, czyli w Dzień Ziemi. W tym roku wstęp będzie już płatny, choć nie są jeszcze znane stawki cenowe. Wszystko zależy od tego - kto przejmie zarząd ogrodu. Być może będzie to Muzeum Inżynierii Miejskiej. - Jesteśmy chętni - deklaruje dyrektor muzeum Stanisław Pochwała. - _Merytorycznie świetnie uzupełniałoby to naszą działalność. _Dyrektor Pochwała dodaje jednak, że trzeba też przeanalizować finansową stronę przedsięwzięcia.

Warsztaty po zmroku

Jest szansa, by działalność ogrodu wzbogaciła się o kilka ciekawych elementów. Dr Ewa Wyka z Muzeum Inżynierii Miejskiej oraz dr Marek Gołąb z Instytutu Fizyki Uniwersytetu Jagiellońskiego przygotowali koncepcję ścieżki nocnej w ogrodzie. To propozycja warsztatów dla zorganizowanych grup prowadzonych przez specjalnie wyszkolonych przewodników (możliwa do zrealizowania po budowie stałych pawilonów).
W ramach ścieżki nocnej zaproponowano część astronomiczną, w której można będzie wykorzystać przyrządy astronomiczne. Noc daje też możliwość pokazania eksperymentów dotyczących światła (fosforescencja, fluorescencja, podczerwień, nadfiolet) oraz przedstawienie zjawisk natury związanych z nocnym życiem zwierząt, np. wpływu światła na zachowanie się nocnych owadów.
Koncepcję gry terenowej przygotował Piotr Salwiński, drużynowy ze Szczepu Tęczowego ZHP. Ma to być gra pod nazwą "Odkrywcy fizycznych tajemnic". Poprzez zabawę, działanie i doświadczenia młodzi ludzie mają poznać podstawowe prawa fizyki. Uczestnicy dowiadują się, że polscy fizycy są na tropie skarbu, który został pozostawiony przez Alberta Einsteina. W czasie gry drużyny będą rywalizowały między sobą o to, kto najszybciej odnajdzie skarb. Drogę do niego wskażą mapki; po drodze trzeba będzie wykonać specjalne zadania.
Oprócz tego są pomysły, by w ogrodzie postawić instalacje pokazujące złudzenia optyczne, być może ogród stałby się też miejscem plenerowej wystawy rzeźb krakowskich twórców.
Organizatorzy ogrodu chcą rozpropagować jego istnienie wśród mieszkańców Krakowa i turystów. Ogród będzie prezentował się w maju na Festiwalu Ziemi oraz w czerwcu - w ramach krakowskiego Święta Ogrodów. Planuje się też przygotowanie filmu reklamowego do emisji w telewizji oraz rozesłanie plakatów do szkół w Krakowie i regionie - oferta ogrodu kierowana jest szczególnie do młodzieży szkolnej (w dni robocze) oraz rodzin z dziećmi (w soboty i niedziele).
Jeśli ogród będzie cieszył się dużym zainteresowaniem, być może w przyszłości będzie można na jego bazie stworzyć w Krakowie Muzeum Nauki i Techniki. (WT)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski