Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zabawki dla chorych dzieci

(DD)
W Ikea Kraków rozpoczęła się zbiórka pluszaków, zabawek i książeczek dla chorych dzieci. Akcja potrwa do 24 grudnia
W Ikea Kraków rozpoczęła się zbiórka pluszaków, zabawek i książeczek dla chorych dzieci. Akcja potrwa do 24 grudnia Fot. Ikea
Ikea Kraków rozpoczęła zbiórkę pluszaków i zabawek dla chorych dzieci. Akcja potrwa do 24 grudnia i jest częścią kampanii społecznej „Zabawa to poważna sprawa”, mającej na celu zapewnienie wszystkim dzieciom warunków do zabawy i rozwoju.

Zbiórka pluszaków organizowana jest w Krakowie nieprzerwanie od 2009 r. Po raz czwarty z rzędu maskotki trafią do maluchów przewożonych karetkami Krakowskiego Pogotowia Ratunkowego, które rocznie udziela pomocy średnio 5 tysiącom dzieci. Pluszaki będą towarzyszyć maluchom w drodze do szpitala, pomagając załodze karetki nawiązać kontakt z małymi pacjentami. Jak na prawdziwych przyjaciół przystało, po zakończeniu leczenia pluszaki wrócą z dziećmi do domów.

- Mimo najtroskliwszej opieki, jaką staramy się otaczać naszych pacjentów, akcja ratunkowa, badanie czy przejazd karetką jest zawsze dla dzieci sytuacją traumatyczną - mówi Małgorzata Popławska, dyrektor Krakowskiego Pogotowia Ratunkowego. - Dlatego każda pomoc, która pozwoli ukoić ból i lęk maluchów, którymi się opiekujemy, jest dla nas cenna. Nie ma nic lepszego niż miękki i miły pluszak. Dzięki przytulance łatwiej jest wykonać u dziecka różne czynności medyczne, które zwykle nie są przyjemne, a musimy je wykonać szybko i sprawnie.

W tym roku po raz pierwszy prowadzona jest też zbiórka zabawek i książeczek Ikea. Przekazane zostaną one do kącików zabaw Wojewódzkiego Specjalistycznego Szpitala Dziecięcego im. św. Ludwika w Krakowie.

- Zabawa pełni niezwykle ważną funkcję terapeutyczną - podkreśla Stanisław Stępniewski, dyrektor Szpitala Dziecięcego im. św. Ludwika. - Pomaga dzieciom przenieść się w inny, bardziej kolorowy świat, zapomnieć o chorobie i stresie związanym z procesem leczenia. Naszą misją od 140 lat jest „walka o życie, zdrowie i uśmiech dziecka” - dziecięca radość jest naszym priorytetem. Nowe zabawki z całą pewnością pomogą wzbudzić uśmiech na twarzach maluchów .

Zakupione w Ikea pluszaki i zabawki można wrzucać do specjalnych pojemników za linią kas, a do już zebranych Ikea Kraków dołoży dodatkowe 1000 sztuk.

Spotkanie u Amazonek

Każdego roku w województwie małopolskim rak piersi diagnozowany jest u ponad 1300 kobiet,

w całej Polsce u ponad 17 tysięcy. To najczęstszy nowotwór wśród kobiet. Blisko 8-10 proc. rozpoznań następuje, gdy choroba daje już przerzuty do innych organów. Jedną z bardziej agresywnych postaci nowotworu jest HER2-dodatni rak piersi, występujący u ok. 20 proc. chorych. HER2-dodatni rak piersi charakteryzuje się nadmierną obecnością receptora HER2 na powierzchni komórek nowotworowych. Celem leczenia HER2-dodatniego raka piersi jest nie tylko blokowanie receptora HER2, ale również blokowanie jego zdolności do łączenia się w pary z innymi receptorami z rodziny HER, a tym samym zahamowanie postępu choroby.

Już po raz kolejny Federacja Stowarzyszeń „Amazonki” organizuje warsztaty „Poszerzamy HERyzonty” na temat raka piersi oraz HER2-dodatniego raka piersi. Najbliższe spotkanie z Amazonkami Unii Małopolskiej poprowadzą dr Agnieszka Grela-Wojewoda i dr n. med. Elżbieta Marczyk z Centrum Onkologii w Krakowie. Podczas spotkania zostaną przybliżone zagadnienia związane z diagnostyką i metodami leczenia raka piersi, lekarki odpowiedzą na pytania oraz podzielą się ze słuchaczkami swoimi doświadczeniami. Warsztaty odbędą się w sobotę 26 listopada o godz. 10.30, w sali 29 Instytutu Pielęgniarstwa i Położnictwa CM UJ przy ul. Kopernika 25.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski