Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zabezpieczamy altanę przed deszczową aurą

(DD)
Ogrodowa altanka to zwykle budynek o małej powierzchni użytkowej
Ogrodowa altanka to zwykle budynek o małej powierzchni użytkowej Fot. Galeco
Architektura ogrodowa. Kiedyś miejsce spotkań i odpoczynku. Dziś także składzik na niezbędne do pracy w ogrodzie narzędzia i sprzęty. Przeznaczenie altany uległo małej zmianie, w przeciwieństwie do celu i sposobu jej zabezpieczenia przed deszczem.

Do orynnowania altanki można wybrać różne surowce: od stali, przez plastik, po aluminium. Ale w przypadku obiektu, w którym nie mieszka się na stałe, warto wybrać rynny wykonane z PVC - są najtańsze i bardzo trwałe, wytrzymają nawet 50 lat. PVC jest odporny na działanie czynników atmosferycznych i nie wymaga konserwacji. Świetnym rozwiązaniem są rynny z wywiniętym do wewnątrz brzegiem.

- Takie orynnowanie skutecznie odprowadza wodę deszczową i jednocześnie zapobiega jej przelewaniu się w najbardziej newralgicznych punktach - mówi Magdalena Gardyła, specjalista ds. rozwoju produktu i jakości w firmie Galeco.

Trzeba jednak pamiętać, że źle zamontowany system mimo wszystko eksploatuje się. Może bowiem ulec rozszerzeniu (podczas upałów) lub skurczeniu (pod wpływem niskich temperatur). Zanim więc przystąpi się do montażu, warto najpierw zmierzyć powierzchnię do odwodnienia, a dopiero potem uwzględnić rozszerzalność materiału, z jakiego wykonane są rynny. Mają być wydajne, dlatego najważniejszym parametrem będzie szerokość ich przekroju

Podstawą doboru odpowiedniej rynny i rury spustowej do dachu dwupołaciowego jest wymierzenie jego efektywnej powierzchni. Istnieje pomocny w tym wzór, z którego uzyskane wymiary podawane są w metrach kwadratowych: (1/2H + W) x długość. H to mierzona w pionie wysokość połaci dachu, a W oznacza odległość od narożnika do kalenicy mierzoną w poziomie.

W przypadku małego dachu altanki, czyli liczącego ok. 50 mkw, należy kupić rynny i rynny spustowe odpowiednio o średnicy 125 i 90 milimetrów; grubsze nie są potrzebne.

- System orynnowania musi być tak dopasowany, by podczas ulewy wpadająca do niego woda nie przelewała się przez krawędź rynny, a rura spustowa nie wypełniła się po __brzegi deszczówką - zaznacza specjalista. - Zbyt duże ciśnienie wody płynącej w zbyt wąskich rurach może bowiem rozluźnić złączenia orynnowania. Dlatego w przypadku małych dachów altanek świetnie sprawdzą się niskie rynny o przekroju półokrągłym. Trzeba przy tym pamiętać, że minimalna szerokość zarówno rynien, jak i rur spustowych to 10 centymetrów. Węższe łatwiej mogą się zapchać suchymi liśćmi czy spadającymi z drzew gałęziami.

Często na działkach brakuje dostępu do bieżącej wody. Dlatego wykorzystany przy budowie dachu system rynnowy może posłużyć do gromadzenia wody opadowej, która idealnie nadaje się do podlewania roślin. Można ją zbierać na dwa sposoby: do zbiorników naziemnych i podziemnych. Te pierwsze montuje się jako specjalne zbieraki umieszczone na rurze spustowej, które kierują spływającą z dachu wodę do ustawionej pod nimi beczki.

Drugi sposób to zbiornik w ziemi, tzw. studnia chłonna, do której doprowadza się wodę z rur spustowych za pomocą rury drenażowej. Niezależnie od tego, jaki system zostanie wybrany, należy pamiętać o odpowiednim zacienieniu zbiornika. Nie dopuści to do rozwijania się w wodzie glonów, a przykryty będzie ją chronił przed przedostaniem się różnego rodzaju śmieci i liści.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski