Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zabierzów jest liderem projektu usuwania azbestu z terenu siedmiu gmin

MAU
OCHRONA ŚRODOWISKA. Do końca przyszłego roku, z 883 budynków w gminach: Zabierzów, Czernichów, Liszki, Skawina, Świątniki Górne, Wielka Wieś i Mogilany, zniknie azbest.

Przy założeniu, że w jednym gospodarstwie mieszkają cztery osoby, szacunkowo aż 3532 zostaną uwolnione od tego szkodliwego dla zdrowia materiału.

Gmina Zabierzów jest liderem projektu usuwania azbestu z siedmiu gmin powiatu krakowskiego. Wraz z partnerami, pozyskała na ten cel ponad 655 tys. zł dotacji (ogólny koszt zadania przekracza 770 tys. zł). Po 10 proc. dofinansowania przekażą gminy biorące udział w projekcie, a 5 proc. powiat krakowski.

Na terenie tych siedmiu gmin znajduje się, wg ich szacunków, ok. 10 tys. 617 Mg azbestu. Dzięki programowi uda się usunąć 1973 Mg. Od mieszkańców będzie odbierany materiał zawierający azbest utylizowany na specjalnie przygotowanym składowisku.

Likwidacja azbestu z 883 budynków wpłynie na poprawę stanu środowiska i warunków życia. Przypomnijmy, że wyroby zawierające azbest stanowią istotne źródło emisji pyłu, który wdychany zwiększa ryzyko chorób azbestozależnych - takich jak: rak płuc, międzybłonniak opłucnej, pylica azbestowa. Dlatego rząd polski opracował i przyjął 14 maja 2002 roku "Program usuwania azbestu i wyrobów zawierających azbest stosowanych na terytorium Polski", w którym zobowiązano wszystkie podmioty, na każdym szczeblu zarządzania samorządowego do wyeliminowania azbestu z ich terenu do roku 2032. Projekt siedmiu podkrakowskich gmin przewiduje usunięcie, z ich terenu, 1973 Mg azbestu w 2011 roku. (MAU)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski