Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zabierzów. Odnowią część wiosek, zaradzą problemom

Barbara Ciryt
Barbara Ciryt
Uczestnicy pierwszych warsztatów związanych z tworzeniem gminnego planu rewitalizacji w Zabierzowie
Uczestnicy pierwszych warsztatów związanych z tworzeniem gminnego planu rewitalizacji w Zabierzowie Fot. Archiwum gminy
Gmina robi program rewitalizacji, wskazuje miejsca do zagospodarowania.

Na pierwsze warsztaty związane z przygotowaniem planu rewitalizacji w Zabierzowie przyszli seniorzy, przedstawiciele klubów sportowych, szkół, reprezentanci przedsiębiorców, sołtysi, radni i urzędnicy.

- Chodzi o odnowienie takich miejsc w gminie, w których pojawiają się problemy społeczne. Typujemy miejscowości i ich pewne obszary, na których trzeba stworzyć mieszkańcom miejsca spotkań, zajęć aktywizujących lokalną społeczność do wspólnych działań, chcemy organizować miejsca odpoczynku, poprawić infrastrukturę związaną z edukacją - mówi Elżbieta Burtan, wójt Zabierzowa.

Rewitalizacją zostanie objęte około 20 procent gminy. Najeży w nich ująć miejsca, w których jest najwięcej przestępstw, najwięcej osób niezaradnych, ubogich, starszych potrzebujących wsparcia np. ze strony ośrodka pomocy społecznej.

Taka analiza została przeprowadzona i do rewitalizacji są wyznaczone obszary w kilku miejscowościach m.in. w Balicach, Karniowicach, Kleszczowie, Rudawie, Zabierzowie.

- W plan rewitalizacji wpisuje się np. rozbudowa Szkoły Podstawowej w Zabierzowie i zagospodarowanie jej otoczenia. Co planowaliśmy od lat i zarezerwowaliśmy w tym roku pieniądze na realizację tego zadania. W Balicach jest sporo problemów do rozwiązania dotyczących m.in. uciążliwości lotniska. Natomiast w Rudawie musimy zainwestować w obiekt, dzięki któremu mieszkańcy zyskaliby miejsce spotkań, organizacji zajęć dla różnych grup społecznych, a przy okazji trzeba też odnowić centrum tej miejscowości - mówi wójt.

Planami rewitalizacyjnymi zainteresowali się mieszkańcy Rudawy. Uczestniczyli w warsztatach ze swoim sołtysem.

- Na odnowę centrum naszej wioski czekamy od dawna. Wiemy, że ma tu powstać nowy obiekt, w którym byłoby miejsce na zebrania wiejskie, spotkania młodzieży, klubów i organizacji, których jest w Rudawie dużo. Mamy koło gospodyń, klub seniora, grupę koronczarek, strażaków, którzy potrzebują miejsca spotkań, bo w remizie jest ciasno - mówi Marcin Cieślak, sołtys Rudawy i prezes miejscowej jednostki OSP.

Wspomina, że organizując większe spotkania mieszkańców we wsi korzysta z parafialnej salki katechetycznej. Mieszkańcy oczekują, że nowy obiekt planowany w rynku będzie czymś w rodzaju filii zabierzowskiego centrum kultury.

Prace nad programem rewitalizacji gminy potrwają do końca września tego roku, koordynują je konsultanci z Centrum Doradztwa Strategicznego w Krakowie.

Małgorzata Tomczyk, kierująca Wydział Rozwoju i Promocji w gminie Zabierzów przypomina, że rewitalizacja jest procesem obejmującym działania przestrzenne, gospodarcze, ale przede wszystkim społeczne. Ma służyć poprawie jakości życia mieszkańców. Może przyczyniać się do aktywizacji mieszkańców, uruchamiania nowych miejsc pracy, podejmowania działań związanych z ochroną dziedzictwa kulturowego. Obejmuje remonty obiektów służących lokalnej społeczności.

Mieszkańcy w zaplanowanym w gminie sondażu ulicznym będą mieli okazję opowiedzieć o swoich potrzebach, problemach i o tym czego oczekują w ramach rewitalizacji.

[email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski