Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zabierzów. Powietrze do poprawy

Barbara Ciryt
W prywatnych domach można wymienić piece i grzejniki dzięki dotacji
W prywatnych domach można wymienić piece i grzejniki dzięki dotacji Barbara Ciryt
Gmina przyjęła Program Ograniczenia Niskiej Emisji. Teraz postara się o dotacje dla mieszkańców na wymianę pieców

Około 60 procent mieszkańców podkrakowskich gmin ogrzewa swoje domy węglem. Tak wykazały inwentaryzacje robione na zamówienie gmin. Problem w tym, że wiele pieców jest starych, nadmiernie dymią, a do tego umożliwiają spalanie śmieci. Zbyt mocno zanieczyszczają powietrze. Gmina Zabierzów chce temu zaradzić. Na ostatniej sesji radni przyjęli Program Ograniczenia Niskiej Emisji.

- Jesteśmy pierwszą gminą w powiecie krakowskim, która ma już ten program - mówi Elżbieta Burtan, wójt Zabierzowa.
Program jest potrzebny do tego, żeby ubiegać się o dotacje z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska na wymianę pieców, instalacji grzewczych, a także ocieplenie budynków.

- Wystąpimy o te pieniądze, postaramy się też o dodatkową pomoc dla mieszkańców, przygotowujemy w tym celu regulamin - zapowiada wójt.

Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska pokrywa połowę kosztów wymiany pieców i związaną z tym modernizację systemu grzewczego. - Pieniądze na te działania są i każda gmina, która przystąpi do realizacji programu ma zapewnione dotacje. Ważne jest jednak, żeby przygotowała program ochrony powietrza - mówi Kazimierz Czekaj, członek rady nadzorczej WFOŚ w Krakowie. Przypomina, że jest dodatkowa forma pomocy. - Oprócz pięćdziesięcioprocentowego dofinansowania jest jeszcze możliwość zaciągnięcia pożyczki umarzalnej w 40 proc. na tę drugą część inwestycji - dodaje Czekaj.

Władze gminy Zabierzów nad tym właśnie się zastanawiają. Jednak, żeby zdobyć dotację i zaciągnąć pożyczkę muszą wiedzieć, ilu mieszkańców będzie zainteresowanych programem.

- Inwentaryzacje były u nas robione w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych, ale teraz potrzebujemy konkretnych deklaracji osób, które są zdecydowane wymienić piece, instalacje, a być może przebudować stare kominy - zaznacza Wojciech Burmistrz, wicewójt Zabierzowa.

Taka modernizacja w domu jednorodzinnym to koszt od 8 do ponad 20 tys. zł. - Nie każdy, kto ma stare palenisko zechce je wymienić, bo weźmie pod uwagę, że w piecu nowej generacji pali się węglem lepszej jakości, peletami, ekogroszkiem, biomasą i nie można w nim spalać śmieci. A wielu ludzi pali wszystkim, czym się da. Uważają, że w ten sposób oszczędzają na zakupie opału - dodaje wicewójt.

Ma nadzieję, że pierwsi mieszkańcy jeszcze w tym roku wymienią piece. Gmina chce przekazać im pieniądze nie po zakończeniu wymiany, ale przed nią.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski