Zabierzów. Sołtysi są jeszcze za mało doceniani [ZDJĘCIA]

Zabierzów. Sołtysi są jeszcze za mało doceniani [ZDJĘCIA]

Ewa Tyrpa

Dziennik Polski 24

Aktualizacja:

Dziennik Polski 24

1/13
przejdź do galerii

©Ewa Tyrpa

Józef Franczyk, sołtys Melsztyna (gm. Zakliczyn), zdobył tytuł „Najlepszego Sołtysa Województwa Małopolskiego 2017”. Nagrodę, 25 tys. zł, chce przeznaczyć na rozpoczęcie budowy świetlicy.
Drugie miejsce kapituła przyznała Grzegorzowi Sienkiewiczowi, sołtysowi Lipnicy Murowanej, a trzecie Arturowi Seniukowi, sołtysowi Lew­niowej w gm. Gnojnik. Laureaci otrzymali czeki na kolejno: 25, 15 i 10 tysięcy złotych.

Najlepszy sołtys chce przeznaczyć nagrodę na rozpoczęcie budowy świetlicy. – Jest gotowy projekt z pozwoleniem na budowę. Tylko brakuje pieniędzy. Marzę też o dokończeniu budowy wodociągu i kanalizacji w mojej miejscowości – mówi Józef Franczyk, który jest sołtysem Melsztyna od 34 lat.

Konkurs po raz 20. zorganizowało Małopolskie Stowarzyszenie Sołtysów i województwo małopolskie, które było fundatorem nagród finansowych.

Finał odbył się w Brzezince w gm. Zabierzów. Jan Szczepański, sołtys tej wioski, był zeszłorocznym laureatem nagrody i zgodnie z zasadami ogłoszenie wyników odbywa się w miejscowości zwycięskiego sołtysa.

– Wszystkie pieniądze z nagrody zostały wydane na potrzeby wioski. Kupiliśmy garaż na sprzęt, komplet mebli ogrodowych do altany na placu zabaw, który też wyposażyliśmy w cztery urządzenia dla dzieci oraz sprzęt siłowni – wymienia Jan Szczepański.

Grzegorz Przybyło, prezes Małopolskiego Stowarzyszenia Sołtysów, podkreśla ważną rolę sołtysów w lokalnych środowiskach. – Jednak w wielu gminach nadal ich ciężka praca nie jest doceniana. Także pod względem finansowym. Uważam, że powinni dostawać wyższe diety – powiedział nam prezes.

Wszyscy sołtysi otrzymali dyplomy i prezenty, a specjalną nagrodę ufundowała Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego dla sołtysa najbardziej dbającego o bezpieczeństwo w swojej wiosce. Anna Ber­kowicz z oddziału KRUS w Krakowie wręczyła ją Arturowi Se­niukowi, zdobywcy trzeciego miejsca w konkursie na najlepszego sołtysa Małopolski. – Przygotowaliśmy projekt, w ramach którego postawiono 60 znaków drogowych, co znacząco poprawiło bezpieczeństwo w wiosce – powiedział nam sołtys Seniuk.

Do konkursu zgłoszono 36 sołtysów z Małopolski. Po odbiór nagród wielu towarzyszyli burmistrzowie i wójtowie.

Z powiatu krakowskiego zgłoszono: Wiesława Cadera - Za­bierzów, Kazimierza Dre­lew­skiego – Balice w gm. Za­bie­rzów, Zofię Pylę – Piekary w gm. Liszki, Zuzannę Stawinogę – Igołomia w gm. Igołomia-Wa­wrzeńczyce.
Z powiatu miechowskiego: Elżbietę Manterys - Pojałowice oraz Stanisława Pawlika - Jaksice z gm. Miechów oraz Waldemara Szota – Kropidło w gm. Słaboszów.
Z powiatu proszowickiego: Edytę Staniszewską – Glew i Stanisława Wilczyńskiego – Polekarcice w gm. Koniusza oraz Ryszarda Sieradzego – Przemyków w gm. Koszyce.

ZOBACZ KONIECZNIE:


Komentarze

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

Polecamy

Wideo