Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zabierzów. W lesie żniwa są zimową porą

Barbara Ciryt
Barbara Ciryt
Wycinkę w okolicy Kochanowa prowadzi Nadleśnictwo Krzeszowice
Wycinkę w okolicy Kochanowa prowadzi Nadleśnictwo Krzeszowice Fot. zbiory prywatne
Wycinka zdrowych drzew zbulwersowała turystów i mieszkańców spacerujących po lesie. Tymczasem Nadleśnictwo Krzeszowice, zgodnie z gospodarką leśną, pozyskuje drewno, które wszyscy nieustająco używamy.

Nadleśnictwo Krzeszowice prowadzi wycinkę drzew - przygotowuje materiał do celów budowlanych, produkcji mebli, papieru oraz na opał. Ludzie spacerujący w okolicy Kochanowa i Zabierzowa denerwują się, bo zapominają o produkcyjnej funkcji lasu.

- Całe stosy zdrowych, grubych drzew leżą wycięte przy drogach leśnych w okolicy Zabierzowa i Kochanowa - alarmuje nas pani Alicja z Zabierzowa. Przedstawia się, że jest biologiem z wykształcenia. Po spacerze do lasu ze zdziwieniem stwierdziła, że ktoś niszczy zielone płuca okolic Krakowa.

10 000 - tyloma hektarami Lasów Państwowych zarządza Nadleśnictwo Krzeszowice. Znajdują się one na terenach powiatów krakowskiego i chrzanowskiego. Ponadto Nadleśnictwo Krzeszowice - w imieniu starostwa krakowskiego - nadzoruje dwa tysiące hektarów lasów prywatnych

To nie jedyna interwencja w sprawie tej wycinki. Spływają kolejne maile i dokumentacje zdjęciowe, że wzdłuż dróg leśnych leżą setki wyciętych, dorodnych buków i dębów. Mieszkańcy okolic i turyści błędnie wskazują, że to teren Tenczyńskiego Parku Krajobrazowego. W siedzibie Jurajskich Parków Krajobrazowych dowiedzieliśmy się, że na ich terenie nie ma miejsca żadna wycinka.

W gminie Zabierzów takiej interwenci też nie było. - Nie wydawaliśmy żadnych pozwoleń na wycinkę i nic o niej nie wiemy. Mogą to być tereny Lasów Państwowych, dla których my nie wydajemy pozwoleń - mówi Elżbieta Burtan, wójt Zabierzowa.

I tak jest. Wycinka jest prowadzona przez Nadleśnictwo Krzeszowice na terenach Lasów Państwowych, bo właśnie tak wygląda prawidłowa gospodarka leśna - wycinka drzew (pozyskanie drewna) jest w nią wpisana.

- Na tę wycinkę drzew uprawnia nas zatwierdzony przez Ministra Środowiska Plan Urządzenia Lasu dla Nadleśnictwa Krzeszowice na lata 2012-2021 - informuje Adam Klekot, nadleśniczy Nadleśnictwa Krzeszowice. Plan jest przygotowywany raz na 10 lat, poddawany konsultacjom społecznym i uzgadniany z wszystkimi instytucjami związanymi z ochroną przyrody. Dokument zawiera opis i ocenę stanu lasu oraz zadania i sposoby prowadzenia działań gospodarczych. Dzięki temu dokładnie wiadomo kiedy i które drzewa mają być wycięte.

- Nadleśnictwo Krzeszowice trwale prowadzi zrównoważoną, wielofunkcyjną gospodarkę leśną z poszanowaniem praw przyrody i wykorzystaniem jego wszystkich funkcji społecznych: ochronnych, rekreacyjno-turystycznych oraz produkcji surowca drzewnego - wyjaśnia Adam Klekot. Dodaje, że w lasach żniwa są właśnie zimą.

Okazuje się, że turyści zapominają o gospodarczej funkcji lasów, o tym, że sami są otoczeni drewnem, które pochodzi z lasów.

- Jednym z planowych zabiegów gospodarczych w lesie jest wycinka drzew, która jest wykonywana w ramach pielęgnacji drzewostanów w celu poprawienia warunków wzrostu i rozwoju pozostałym drzewom lub ścinki drzew dojrzałych do wyrębu na niewielkich powierzchniach do pół hektara. Jest to realizacja ważnej funkcji społecznej lasu, tj. produkcji surowca drzewnego, który ma decydujący wpływ na rozwój sektora leśno-drzewnego związanego z tartacznictwem, produkcją mebli, papieru, budownictwem. A co za tym idzie utrzymaniem istniejących i generowaniem nowych miejsc pracy - dodaje nadleśniczy.

W miejsce usuniętych drzew w kolejnych latach są sadzone nowe - wiosną lub jesienią. Pracownicy nadleśnictwa zapewniają, że powierzchnia lasu nigdy nie jest na trwałe pozbawiana drzew. Nasadzenia są cykliczne i są związane z powszechnym w przyrodzie następstwem pokoleń.

- Trwałość lasu i jego bogactwo przyrodnicze zostanie zachowane. Prowadzona gospodarka leśna nie ma negatywnego wpływu ani na przyrodę, ani na ludność mieszkającą w sąsiedztwie lasu, co zostało potwierdzone w strategicznej ocenie oddziaływania gospodarki leśnej na środowisko zawartej w Planie Urządzenia Lasu - podkreśla nadleśniczy Klekot.

Nadleśnictwo Krzeszowice udostępnia lasy do celów turystyki i wypoczynku, dba o odpowiednią infrastrukturę - wyznacza odpowiednie ścieżki, prowadzi zajęcia z edukacji leśnej, żeby wyjaśnić zasady ochrony przyrody i gospodarki leśnej.

[email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski