Zabrakło tylko igrzysk. W 2016 roku AZS AWF Kraków potwierdził przynależność do czołówki

Filip i Andrzej Brzezińscy w tym sezonie zdobyli m.in. złoty medal mistrzostw świata 23-latków fot. Łukasz Olearczyk
Kajakarstwo górskie. Zawodnicy akademickiego klubu startowali w mistrzostwach Europy, zdobywając medale, nie zabrakło ich w finałach Pucharu Świata i na podium mistrzostw kraju.

- Sezon był dla nas całkiem niezły, połowa seniorskiej reprezentacji to nasi zawodnicy. Mamy też reprezentantów w kadrze juniorów - mówi trener Janusz Żyłka-Żebracki. - Jednak główny cel, czyli awans na igrzyska olimpijskie, nie został osiągnięty.

Patrząc na wcześniejsze rezultaty, to największe szanse na uzyskanie przepustki do Rio de Janeiro były w C-2. Filip i Andrzej Brzezińscy oraz Michał Wiercioch i Grzegorz Majerczak po raz kolejny wywalczyli miejsce w seniorskiej reprezentacji. Młodzi „górale” przegrali jednak walkę w wewnętrznych kwalifikacjach do kadry olimpijskiej, ustępując bardziej doświadczonym Piotrowi Szczepańskiemu i Marcinowi Pochwale (KKK Kraków). Jak mówi trener, feralny okazał się wyjazd na treningi na tor olimpijski w Brazylii.

- Wróciliśmy z jakimś tajemniczym wirusem, długo nie było wiadomo, o co chodzi. Zawodnicy wyłączeni byli z treningu przez trzy tygodnie. Nie zdążyli się wystarczająco dobrze przygotować na początek kwalifikacji, zabrakło tygodnia, żeby dojść do formy. Później wyniki były dobre, ale tych strat nie udało się już odrobić - mówi trener.

W późniejszych ME seniorów w Liptowskim Mikulaszu Brzezińscy okazali się najlepsi z Polaków - 5. lokata. Do tego w drużynie, wraz z klubowymi kolegami, a także Szczepańskim i Pochwałą, zdobyli srebro. Dwójki AZS AWF świetnie radziły sobie w swojej kategorii wiekowej - młodzieżowców. Mistrzostwo świata 23-latków w Krakowie zdobyli bracia, którzy później w ME w Solkan zajęli 4. lokatę. Po srebro w obu imprezach sięgnęli Wiercioch i Majerczak. Do tego wszyscy dołożyli złoto ME w rywalizacji drużynowej, a w tym starszym gronie płynęli też ich młodsi klubowi koledzy, juniorzy Jakub Brzeziński i Kacper Sztuba. Oni z kolei w swej kategorii (do 18 lat) spisywali się wyśmienicie - wspólnie zdobyli brąz MŚ i srebro ME (w K-1 na tej drugiej imprezie Brzeziński był 5., a Sztuba w C-1 - 4.)

O ile dla młodzieżowych dwójek to był kolejny sezon w szerokiej międzynarodowej czołówce, to w przypadku innych zawodników rok 2016 pod tym względem był przełomowy. Z seniorskich ME z medalem wrócili także Igor Sztuba i Przemysław Plewa, którzy wraz z Grzegorzem Hedwigiem (Start Nowy Sącz) wywalczyli w drużynie srebro.

- Bardzo liczyłem na Plewę, poczynił duże postępy i sprawił niespodziankę - mówi trener. - Zresztą nasza grupa w C-1 jest coraz mocniejsza. Rozwija się Igor Sztuba, w juniorach dobre występy miał Kacper Sztuba.

Ponadto w C-1 kobiet najlepszą w kraju była Justyna Janczy, a w K-1 w Pucharach Świata startował Michał Pasiut.

Powoli rosną następcy. Sekcja ściśle współpracuje ze Szkołą Mistrzostwa Sportowego przy ul. Grochowskiej, skąd wywodzą się także „górale”. - Rozwijamy się, trenuje coraz więcej dzieciaków. W SMS-ie ostatnio powstała 15-osobowa grupa kajakarstwa górskiego, z uczniów z I i II klasy, którzy rozpoczęli regularne treningi - mówi trener. Dodaje, że dzięki jego namowom większość zawodników, która jest już pełnoletnia, ukończyła z powodzeniem kurs instruktorski i będzie mogła pomagać w prowadzeniu zajęć.

W przyszłym sezonie będą zmiany. Ze startu w dwójce na rzecz solowych występów w C-1 rezygnują Wiercioch i Majerczak, a to efekt tego, że konkurencja C-2 prawdopodobnie zostanie wycofana z programu olimpijskiego (na rzecz C-1 kobiet). Brzezińscy na razie nadal będą pływać razem.

- Czekają na oficjalną decyzję w sprawie C-2. Będą mistrzostwa Europy i mistrzostwa świata, jest o co walczyć. A co będzie z nimi po następnym sezonie, to trudno teraz powiedzieć - mówi Żyłka-Żebracki. - Założenie jest takie samo jak wcześniej. Chcemy mieć jak najwięcej zawodników w reprezentacji Polski i pokazać się z dobrej strony w najważniejszych imprezach.