Zabrał drut kolczasty z muzeum Auschwitz

Zabrał drut kolczasty z muzeum Auschwitz

Piotr Subik

Dziennik Polski 24

Aktualizacja:

Dziennik Polski 24

Przestępczość. Kilkudziesięciocentymetrowy odcinek drutu kolczastego, pochodzącego z byłego niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau, znaleziono w bagażu obywatela Włoch na lotnisku w Balicach.
Rutynową kontrolę bezpieczeństwa prowadzili pracownicy Służby Ochrony Lotniska pod nadzorem Straży Granicznej. W pewnej chwili w bagażu obywatela Włoch zauważono drut kolczasty o długości około 40 centymetrów.

– Podczas przesłuchania mężczyzna oświadczył, że podniósł go z ziemi w obozie Auschwitz-Birkenau i zabrał sobie na pamiątkę – mówi kpt. Katarzyna Walczak ze Śląsko-Małopolskiego Oddziału Straży Granicznej w Raciborzu.

Podobny przypadek zanotowano w sierpniu 2012 r.
Fragment drutu kolczastego ukradł wtedy z Muzeum Auschwitz-Birkenau nauczyciel z Francji. Z kolei w 2010 r. kradzieży szpil z rampy kolejowej w b. obozie Auschwitz II – Birkenau dokonali nauczyciele z Kanady.

Jednak do najgłośniejszej kradzieży w b. obozie Auschwitz doszło w nocy 17/18 grudnia 2009 r. Na zlecenie Szweda Andersa Hoegstroema skradziono tablicę z napisem „Arbeit mach frei” znad bramy głównej. Odzyskano ją – pociętą na trzy części – po dwóch dniach. Za kratki trafił nie tylko zleceniodawca kradzieży, ale również pięciu Polaków – złodzieje i pośrednicy.

Komentarze

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

Polecamy

Wideo