Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zaburzenia tarczycy u dzieci

(DD)
W tegorocznej edycji „Tygodnia Walki z Chorobami Tarczycy” tematem przewodnim są zaburzenia funkcjonowania tego organu u dzieci. Na stronie kampanii (www.tydzienwalkizchorobamitarczycy.pl) można wykonać test wiedzy dotyczący chorób tarczycy u dzieci i niemowląt.

W edukacji zarówno starszych, jak i młodszych wykorzystane zostały rysunkowe postaci motylków - Hyper i Hypo. „Tydzień Walki z Chorobami Tarczycy” to międzynarodowa inicjatywa edukacyjna, organizowana przez firmę Merck, mająca na celu podnoszenie społecznej świadomości na temat chorób tarczycy.

Patronat nad kampanią objęły Polskie Towarzystwo Endokrynologiczne i Polskie Towarzystwo Tyreologiczne. Poziom wiedzy polskiego społeczeństwa na temat chorób tarczycy wciąż pozostaje bardzo niski, co niepokoi zwłaszcza w przypadku dzieci, u których nieleczone zaburzenia tego typu mogą mieć negatywny wpływ na rozwój mózgu, wzrost, dojrzewanie i ogólnie rozumiane zdrowie.

Test, mogący je wykryć, nie należy do skomplikowanych - dostrzegłszy objawy zaburzeń tego gruczołu wystarczy zapisać dziecko na wizytę do lekarza, by pobrać i przebadać krew w celu uzyskania diagnozy. Patrząc na światowe dane epidemiologiczne można skonstatować, że wrodzona niedoczynność tarczycy zdarza się raz na 2000-4000 przypadków, nadczynność tarczycy występuje u ośmiu z każdego miliona dzieci poniżej 15. roku życia i raz na milion dzieci w wieku poniżej czterech lat.

Najczęstsza przyczyna nabytej niedoczynności tarczycy u najmłodszych - tzw. choroba Hashimoto - występuje u 1-2 proc. młodzieży na całym świecie. Tarczyca odgrywa istotną rolę w regulowaniu dziecięcego metabolizmu i odpowiada za produkcję hormonów, które zapewniają poszczególnym organom możliwość właściwego funkcjonowania. Wspiera takie witalne funkcje organizmu, jak oddychanie, krążenie i trawienie.

W przypadku zaburzeń konsekwencje są bardzo poważne. Mimo że zaburzenia tarczycy u dzieci nie należą do najczęściej spotykanych schorzeń, to niezwykle ważna jest umiejętność dostrzegania ich objawów i skutków. W przypadku dzieci wczesna diagnoza może powodować diametralną różnicę w efektach terapii - zaburzenia pracy tarczycy mogą z powodzeniem być leczone i przy odpowiedniej terapii utrzymane pod kontrolą, pozwalając dzieciom na normalne, zdrowe życie.

Warto ponadto pamiętać, że problemy z tarczycą w czasie ciąży mogą zaburzać rozwój płodu, jak również doprowadzić do poważnych powikłań. Nieleczona nadczynność tarczycy u ciężarnej może spowodować wrodzoną niedoczynność tarczycy u dziecka.

W kontekście medycyny rodzinnej należy przypomnieć, iż od 20 października 2014 r., na mocy rozporządzenia Ministerstwa Zdrowia, lekarz POZ, oprócz badania stężenia hormonu tyreotropowego (TSH), może jeszcze wykonać badanie stężenia wolnych hormonów fT4 oraz fT3, a także USG głowy i szyi, w tym gruczołu tarczowego, przytarczyc i węzłów chłonnych. Pozwala to na zmniejszanie kolejek do lekarzy endokrynologów i szybsze wdrażanie terapii u wszystkich osób cierpiących z powodu nieprawidłowego funkcjonowania tarczycy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski