Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zabytkowy Kazimierz do ochrony przed reklamową ekspansją

Piotr Tymczak
Piotr Tymczak
Przestrzeń Kazimierza wymaga uporządkowania przede wszystkim pod względem reklam i szyldów na budynkach
Przestrzeń Kazimierza wymaga uporządkowania przede wszystkim pod względem reklam i szyldów na budynkach Fot. Anna Kaczmarz
Przestrzeń miasta. Radni apelują, aby historyczna dzielnica nie wyglądała jak bazar, tylko została uporządkowana wzorem Starego Miasta.

Na wprowadzenie ładu przestrzennego na Kazimierzu czekamy od wielu lat. Nadal na ulicach panuje tam reklamowy chaos. Nocą w witrynach niektórych lokali i sklepów świecą się światełka jak na choinkach i neony jak w dzielnicy rozrywki. A to przecież historyczna, zabytkowa część miasta, dzielnica kościołów i synagog, gdzie przenika się kultura żydowska i chrześcijańska.

Rada Dzielnicy I zaapelowała niedawno do urzędników o to aby na Kazimierzu w końcu wprowadzić park kulturowy - wzorem Starego Miasta.

- Na Kazimierzu dostrzegamy te same problemy jakie były kiedyś w Starym Mieście. Tam też była nieuporządkowana przestrzeń wraz z dowolnością szyldów, reklam na elewacjach - mówi Tomasz Daros, przewodniczący RD I Stare Miasto, w której obszar wchodzi też Kazimierz.

W ścisłym centrum, decyzją Rady Miasta z 2010 r., wprowadzono park kulturowy. - Przykład Starego Miasta pokazał, że taka decyzja była skuteczna. Przestrzeń w centrum została uporządkowana. Aby się o tym przekonać wystarczy popatrzeć na elewacje kamienic na zdjęciach sprzed kilku lat i obecnie - zwraca uwagę radny Daros.

Radni z „jedynki” chcą więc, aby podobnie było na Kazimierzu. Mieszka na nim radny Dzielnicy I Jacek Balcewicz. - Wystarczy popatrzeć na zabytkowy Okrąglak na placu Nowym i witryny mieszczących się tam punktów ze sprzedażą zapiekanek - każdy wiesza co chce - opowiada radny Balcewicz. - Są też na Kazimierzu punkty i lokale ze światełkami, które mrugają jak na bazarze w Stambule. Kolejny przykład to klub z dyskoteką na ul. Joselewicza, gdzie po zmroku neony święcą się jak w Las Vegas.

Radny Balcewicz przypomina, że Kazimierz od 1978 r. jest wpisany na listę światowego dziedzictwa kulturowego UNESCO. Na jego terenie znajdują się liczne zabytkowe synagogi, kościoły oraz kamienice z unikatowym charakterem. Radni z Dzielnicy I w uchwale podjętej w sprawie wprowadzenia Parku Kulturowego Kazimierz, uzasadniają, że tę dzielnicę trzeba zdecydowanie chronić przed nadmierną ekspansją reklam firm komercyjnych (restauracji, pubów, hoteli, apartamentowców oraz lokali usługowych).

Na to, że taka ochrona jest konieczna radni z „jedynki” i mieszkańcy zwracali uwagę od dawna. Pisaliśmy o tym dwa lata temu. Urzędnicy mieli wytłumaczenie, że w związku z brakiem miejscowego planu zagospodarowania dla Kazimierza, nie było prawnej możliwości, aby wprowadzić na tym obszarze park kulturowy. Teraz jednak sytuacja się zmienia. Jesienią można się spodziewać uchwalenia planu przez radę miasta.

- Oczekujemy, że zaraz po tej decyzji miasto przystąpi do opracowywania projektu Parku Kulturowego Kazimierz, tak aby był on gotowy w 2017 roku - mówi przewodniczący Daros.

Zwraca uwagę, że miasto przygotowuje się do wprowadzenia do końca tego roku poprawek dotyczących zasad obowiązujących w Parku Kulturowym Stare Miasto. Chodzi m.in. o wprowadzenie tam zakazu nachalnego rozdawania ulotek na ulicach przez osoby przebrane np. za kufel piwa albo pszczołę. Mają też być wprowadzone normy co do oświetlenia, aby nie było takich przypadków, że ktoś otwiera na tym obszarze klub ze striptizem z różowymi światłami w oknach.

- Podobne zasady powinny być wprowadzone na Kazimierzu. Przydałyby się też normy dla ogródków kawiarnianych. Nie mam na myśli tego, aby były one do siebie podobne, ale wyglądem dopasowane do historycznego charakteru Starego Miasta czy Kazimierza - wyjaśnia przewodniczący Daros.

Jan Machowski z krakowskiego magistratu informuje, że na razie miasto pracuje nad wprowadzeniem kolejnych parków kulturowych, ale w Podgórzu i Nowej Hucie. Dodaje, że wniosek radnych Dzielnicy I zostanie rozpatrzony. Jan Machowski zaznacza jednak: - W przypadku Kazimierza, radni z Dzielnicy I głównie postulują uporządkowanie reklam. Tę sprawę ureguluje tzw. uchwała krajobrazowa, nad którą miasto pracuje i ma być ona przedstawiona pod głosowanie radnym miasta jeszcze w tym roku.

Aleksander Miszalski, szef krakowskiej PO, radny miasta i Dzielnicy I, przewodniczący Komisji Promocji i Turystyki Rady Miasta, komentuje: - Szlak jakim chodzą turyści wiedzie ze Starego Miasta przez Kazimierz na Podgórze. Całość wymaga przestrzennego uporządkowania.

[email protected]

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski