Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zabytkowy park Jerzmanowskich wkrótce odzyska dawny blask [ZDJĘCIA]

Paulina Szymczewska
Plac zabaw zostanie powiększony i podzielony na strefy dla maluchów oraz starszych dzieci
Plac zabaw zostanie powiększony i podzielony na strefy dla maluchów oraz starszych dzieci FOT. ANDRZEJ BANAŚ
Zieleń miejska. Prace projektowe dobiegają już końca. Wszystko powinno być gotowe w sierpniu i wtedy ruszy gruntowna modernizacja parku.

Zabytkowy zespół pałacowo-parkowy Anny i Erazma Jerz­ma­nowskich – położony między ul. Wielicką, Na Wrzosach, Górników i Żabią w Proko­ci­miu – to jedna z najstarszych enklaw zieleni w Krakowie.

Starania o przebudowę liczącego ponad pięć hektarów parku trwały kilka lat. Wreszcie powstała koncepcja jego rewitalizacji, którą przygotowała warszawska firma Grima Architektura i Krajobraz.

Zakłada ona m.in. przebudowę istniejących alejek i budowę nowych, naprawę kładek na rzece Drwince i uporządkowanie jej brzegów, budowę placu zabaw (i toalety nieopodal), remont istniejącej fontanny, montaż kolejnej, a także uporządkowanie zieleni oraz wymianę parkowych ławek, koszy, oświetlenia itp.

Przybędzie alejek, park zwróci się w stronę rzeki

Co istotne, zieleń ma zostać potraktowana ze szczególną ostrożnością – nie przewiduje się żadnych drastycznych cięć, a jedynie niewielkie przycinki i pielęgnację (w niezbędnym zakresie).

Park Jerzmanow­skich jest bowiem wpisany do rejestru zabytków i znajdują się w nim chronione prawem pomniki przyrody: dęby szypułkowe, jesion wyniosły i platan klonolistny.

Ponadto planowane są nowe nasadzenia, a dodatkowo niektóre najpiękniejsze okazy drzew zostaną specjalnie wyeksponowane poprzez ich podświetlenie.

Dawny blask odzyskają również parkowe alejki (wiele z nich już dawno pozarastało trawą) – ich układ pozostanie taki sam, ale nawierzchnia zostanie odświeżona. Prócz tego przybędzie kilka nowych ciągów pieszych – naturalnych, ziemno-żwirowych: w okolicy pomnika Jerzma­now­skiego oraz nad Drwinką, bowiem miejski architekt krajobrazu chciał, by zwrócić park w stronę rzeki.

Mostki na samej Drwince także zostaną naprawione, a wzdłuż rzeczki planowane jest utworzenie ścieżki zdrowia z prostymi elementami do ćwiczeń: drabinkami, drążkami do podciągania itp.

Zmiany czekają też plac zabaw, który jest zlokalizowany przy wejściu do parku od strony kaplicy. Zostanie on powiększony i podzielony na strefy dla maluchów i starszych dzieci. Nie zabraknie tam huśtawek, zjeżdżalni, drabinek do wspinania, bujaków itp. Zostaną one wykonane z trwałego drewna robiniowego.

– Urządzenia mają nawiązywać do historii parku i tego, że znajdowały się tu kiedyś stawy, a więc będą przypominać wyglądem np. spichlerz, młyn wodny, koła młyńskie, mostki itp. – objaśniła architekt krajobrazu Magdalena Maciejewska z firmy Grima, koordynatorka projektu rewitalizacji parku Jerzmanowskich.

Z piknikowym placem i fontanną profesora Zina

Uzupełnieniem strefy placu zabaw będzie plac piknikowy – z ławami i stołami do ping-ponga, szachów itd. Prócz tego zostaną wymienione parkowe ławki i kosze, pojawią się stojaki rowerowe oraz tablice informacyjne i edukacyjne. Przewidziano też montaż koszy na psie odchody.

A co z okrągłą fontanną przed pałacem? Ona również doczeka się remontu, ale to jeszcze nie wszystko.

Jest bowiem plan, żeby przenieść do parku Jerzmanowskich fontannę zaprojektowaną przez prof. Wiktora Zina – tę, która kiedyś stała na Rynku Głównym (a obecnie jest przechowywana w magazynie Zarządu Infrastruktury Komunalnej i Transportu). Projektanci znaleźli dla niej miejsce w zagłębieniu terenu po dawnym stawie rybnym, w bliskim sąsiedztwie placu zabaw. Dookoła staną ławki i lampy.

– W sprawie umieszczenia fontanny w parku Jerzma­now­skich będziemy się konsultować z żoną prof. Zina. Podoba jej się ten pomysł – pod pewnymi warunkami – ale jeszcze ma ona ostatecznie zaakceptować projekt – informuje Piotr Hamarnik z ZIKiT.

Wpłynęło kilkadziesiąt uwag od mieszkańców

Z koncepcją rewitalizacji parku mieli się już okazję zapoznać mieszkańcy. Podczas konsultacji społecznych wpłynęło kilkadziesiąt uwag i wniosków do projektu. Większość z nich zostanie uwzględniona. – Jeśli chodzi o pozostałe wnioski, to zostały one odrzucone głównie dlatego, że proponowały zmiany niezgodne z zaleceniami miejskiego konserwatora zabytków albo wykraczały poza zakres inwestycji – wyjaśnia Piotr Hamarnik.

Wstępnie zakładano, że prace projektowe zakończą się w czerwcu, ale trzeba było przesunąć ten termin ze względu na konieczność uwzględnienia uwag mieszkańców.

– Teraz poprawiony projekt jest uzgadniany. Część projektowa powinna się zakończyć w sierpniu – zapowiada Michał Pyclik z ZIKiT.

Prace budowlane rozpoczną się więc prawdopodobnie we wrześniu, a – jako że jest to zadanie jednoroczne – zakończyć się powinny jeszcze w tym roku. Na rewitalizację parku Jerz­ma­nowskich zarezerwowano kwotę 2 mln zł.

[email protected]

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski