Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zabytkowy park Jerzmanowskich zostanie ponownie otwarty [ZDJĘCIA]

Arkadiusz Maciejowski
Arkadiusz Maciejowski
Urzędnicy miejscy przekonują, że w drugiej połowie września mieszkańcy zobaczą nowy-stary park Jerzmanowskich. - Obecnie na ukończeniu są prace rewitalizacyjne, które w ostatnich miesiącach były realizowane pod nadzorem konserwatorskim – informuje Zarząd Zieleni Miejskiej.

FLESZ - Polacy za biedni by jeść eko

7-hektarowy park Jerzmanowskich to jedno z ulubionych miejsc wypoczynku nie tylko mieszkańców Prokocimia. Przed rozpoczęciem modernizacji, szczególnie w pogodne dni, w parku pojawiało się mnóstwo osób.

Co ważne, ten piękny i okazały park znajduje się w rejestrze zabytków. Na jego terenie rośnie wiele starych drzew, w tym chronione prawem pomniki przyrody.

- W czasie prac rewitalizacyjnych istniejąca zieleń jest traktowana ze szczególną ostrożnością. Do historycznego drzewostanu dosadzono nowe drzewa i krzewy. Łącznie 220 nowych drzew. Są to: lipy drobnolistne, lipy holenderskie, klony polne, jarzęby szwedzkie, jesiony wyniosłe, dęby szypułkowe, graby, wiązy, buki, magnolie, kasztanowce oraz grujecznik japoński - przekonują pracownicy Zarządu Zieleni Miejskiej.

I dodają, że w ostatnich tygodniach posadzono również ponad 8 tys. krzewów – cisów, berberysów w różnych odmianach, forsycji, jaśminowców, hortensji, dereni, róży okrywowych, ligustrów i innych.

W parku pojawić ma się ponad 29 tys. bylin, zarówno w formie swobodnych rabat w części północno-wschodniej parku: m.in. szałwie, serduszki, żurawki, pluskwice, jak i w formie specjalnej rabaty zaznaczającej ślad dawnej młynówki: turzyce, funkie, przetaczniki, kosaćce, powojniki, niezapominajki.

Wiosną w parku rozkwitnie prawie 200 tys. roślin cebulowych: narcyzów, cebulic i śnieżyczek.

Alejki istniejące w parku zostały wyremontowane, dzięki czemu ma być bardziej bezpieczne dla pieszych. Zamontowano także nowe oświetlenie, ogrodzenie parku, mostki na Drwince oraz toaletę.

W parku znajdują się place zabaw dla dzieci młodszych: m.in. z urządzeniem wielofunkcyjnym – gąsienicą, karuzelą czy huśtawkami i starszych: z m.in. platformami na sprężynach, obrotową kapsułą torem przeszkód i karuzelą.

- Nie zabraknie również miejsc do aktywnego wypoczynku dla dorosłych – w parku pojawiła się siłownia plenerowa z urządzeniami do ćwiczeń różnych partii ciała. Niewątpliwą atrakcją parku będą dwie fontanny. Jedną z nich, jest zdemontowana przed laty fontanna stojąca w Rynku Głównym a wykonana według projektu prof. Wiktora Zina, drugą wyremontowana okrągła fontanna wykonana jeszcze za czasów Jerzmanowskich - podkreślają w ZIM.

Na prace rewitalizacyjne przeznaczono 14 milionów złotych. W drugiej połowie września park ma zostać w końcu ponownie udostępniony krakowianom (park znajduje się w pobliżu linii tramwajowej, więc mieszkańcy innych rejonów Krakowa mogą dojechać do niego komunikacją miejską).

Tym samym - jak podkreślają urzędnicy - mieszkańcy będą mieli do dyspozycji kolejny – po parku Krakowskim – zabytkowy „zielony salon Krakowa”. Kolejnym parkiem, który czeka na rewitalizację od lat, jest ponad 100-letni park Bednarskiego w Podgórzu.

Przypomnijmy, że w Prokocimiu - oprócz parku Jerzmanowskich - znajduje się też inny piękny park. Chodzi o park Lilli Wenedy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Zabytkowy park Jerzmanowskich zostanie ponownie otwarty [ZDJĘCIA] - Gazeta Krakowska

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski