18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zachęty do tworzenia żłobków

Redakcja
Michał Marszałek FOT. ANNA KACZMARZ
Michał Marszałek FOT. ANNA KACZMARZ
ROZMOWA. MICHAŁ MARSZAŁEK, dyrektor Biura ds. Ochrony Zdrowia Urzędu Miasta odpowiada na nasze pytania.

Michał Marszałek FOT. ANNA KACZMARZ

- Czy w Krakowie działają żłobki przyzakładowe?

- Nie ma ani jednego. Kiedyś próbowaliśmy zbadać zainteresowanie tą działalnością. Na kilkadziesiąt firm, do których wysłaliśmy zachętę do współpracy z miastem, odpowiedziały tylko dwie. Nie było wielkiego zainteresowania żłobkami, większość pracodawców uznała, że ich pracownicy bardziej potrzebowaliby przedszkola przyzakładowego.

- Urząd chce namówić firmy, aby tworzyły żłobki przyzakładowe?

- 5 czerwca organizujemy w magistracie spotkanie w tej sprawie dla pracodawców. Spotkanie ma na celu rozpoznanie, czy krakowscy pracodawcy mają jakiekolwiek plany związane z tworzeniem żłobków dla swoich pracowników. To spotkanie będzie miało charakter informacyjny i nie jest ofertą współpracy. Chcemy poinformować, jakie wymogi należy spełnić, aby zarejestrować żłobek w Urzędzie Miasta, powiedzieć o tym, że ZBK ma zasób lokali użytkowych, które być może mogłyby zostać przeznaczone na tego typu działalność. Przedstawiciele sanepidu będą mówić o wymogach sanitarnych. Będzie mowa także o tym, jakie kwalifikacje powinien mieć kierujący żłobkiem oraz personel.

- Jakie można dostać dotacje na taki żłobek?

- Rada Miasta podjęła uchwałę o dotacjach z budżetu miasta dla żłobków. Każdy, kto taki żłobek założy, będzie mógł się o te pieniądze ubiegać. Jest także możliwość korzystania z innych pozabudżetowych środków, czyli z programu "Maluch" czy funduszy unijnych. Na tworzenie takich placówek opieki nad dziećmi do trzeciego roku życia można wykorzystać pieniądze firmowe z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych. Decydującą rolę w powstaniu regulaminu świadczeń socjalnych mają związki zawodowe. Jeśli w zakładach pracy jest większość ludzi, którzy nie mają małych dzieci, to związki są bardziej zainteresowane pieniędzmi na wczasy pod gruszą czy szkolenia i mogą blokować takie inicjatywy. Trzeba jednak pamiętać, że przyzakładowy żłobek może zajmować się nie tylko dziećmi pracowników, ale także innymi.

- Jaki interes ma urząd w tym, aby namawiać pracodawców do tworzenia żłobków przyzakładowych?

- Chcemy realizować miejski program opieki nad dziećmi do trzeciego roku życia, który przyjęliśmy w ubiegłym roku. Jednym z jego zapisów jest tworzenie nowych miejsc w placówkach niepublicznych.

Rozmawiała AGNIESZKA MAJ

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski