Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zachować twarz

DD
Uroda z witaminami

   Jesień i zima to często początek kłopotów z cerą i włosami. Pod wpływem niekorzystnych czynników atmosferycznych, takich jak zimny wiatr, niskie temperatury, na skórze pojawiają się m.in. popękane naczynka. Przegrzane i suche powietrze w mieszkaniach i biurach sprzyja odwodnieniu i wysuszeniu skóry, co może być przyczyną przedwczesnych niekiedy zmarszczek. Włosy, bez dostępu powietrza, przyciśnięte ciepłymi czapkami, powoli stają się matowe i szorstkie w dotyku.
   Sięgamy po kosmetyki regenerujące i kojące, które mają za zadanie przywrócić skórze i włosom zdrowie. Kremy i balsamy nawilżające niewątpliwie pomagają, jednak należy pamiętać, że młody wygląd to nie tylko efekt działania kosmetyków, ale przede wszystkim zasługa prawidłowo zbilansowanej, bogatej w witaminy diety. Z wielu produktów zawierających cenne substancje możemy korzystać w stanie świeżym przez cały rok, inne dostępne są tylko w postaci mrożonek. Warto po nie sięgać systematycznie, aby przywitać wiosnę z promienną twarzą, lśniącymi włosami i w pełni sił.

Twarz, włosy, zdrowie

   Testy laboratoryjne ponad wszelką wątpliwość udowodniły, że wyważone dawki witamin wywierają korzystny wpływ na urodę, walcząc z przesuszeniem, łuszczeniem się skóry oraz ze zmarszczkami. Efektem działania witamin jest utrzymanie odpowiedniej wilgotności cery; rozprawiają się one także z wolnymi rodnikami. Zbawienny wpływ witamin na zdrowie i kondycję skóry oraz włosów jest faktem potwierdzonym naukowo. Badania przeprowadzone przez Amerykańską Akademię Dermatologii wykazały, że witaminy pełnią ważną rolę w zapobieganiu i leczeniu niektórych chorób skóry, takich jak trądzik czy łuszczyca. U pacjentów z niedoborem witaminy A zaobserwowano też znacznie gorsze gojenie się ran, które powracało do normy po zastosowaniu doustnej terapii tą witaminą. W innych badaniach stwierdzono, że pochodna kwasu retinowego, czyli kwasu witaminy A, stosowana doustnie pod kontrolą dermatologa, przeciwdziała rozprzestrzenianiu się zmian nowotworowych w skórze. Dotyczy to zarówno nowotworów złośliwych, jak i zmian przednowotworowych. Udowodniono również związek między regularną suplementacją witaminami A oraz E a aż 70-procentową redukcją ryzyka rozwoju jednego z rodzajów raka skóry.
   Badania przeprowadzone wśród osób starszych wykazały u tych z prawidłowym poziomem witaminy E w organizmie rzadsze występowanie chorób zakaźnych i nowotworów skóry. Z kolei u Eskimosów, w związku z dietą obfitującą w WNKT z rodziny omega-3, zaobserwowano rzadsze występowanie łuszczycy. - Witaminy są konieczne do utrzymania skóry w zdrowiu - potwierdza prof. dr hab. Jan Gawęcki, członek Rady Naukowej Fundacji InfoVit. - Dlatego pragnąc zachować promienną cerę i lśniące włosy, należy koniecznie uwzględnić w menu odpowiednią dawkę witamin, które wzmocnią barierę ochronną skóry i dostarczą jej niezbędnych substancji odżywczych, a włosom przywrócą utracony kolor i witalność.
   Można to osiągnąć częściej spożywając produkty będące bogatym źródłem witamin, można sięgnąć po preparaty witaminowe lub też po żywność wzbogaconą w dodatkowe dawki witamin.
   W szare i chłodne jesienno-zimowe dni chętniej jemy potrawy kaloryczne i sycące, mniej dbając o ich dietetyczne właściwości. Jednak bez witamin nie ma zdrowia i... urody. Tabelka, którą przygotowaliśmy (wskazujemy w niej tylko najważniejsze produkty żywnościowe będące źródłem danej witaminy) być może pomoże w rozwiązaniu niejednego problemu.
    (DD)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski