Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zachować zdrowe zęby

Dorota Dejmek
Stan zębów polskich dzieci jest fatalny, większość ma próchnicę
Stan zębów polskich dzieci jest fatalny, większość ma próchnicę Fot. 123RF
Stomatologia. Światowy Dzień Zdrowia Jamy Ustnej jest okazją do zwrócenia uwagi na problemy stomatologiczne Polaków i zachęty do dbania o higienę jamy ustnej

Światowa Federacja Dentystyczna podaje, że 90 proc. populacji na świecie zmaga się z problemami jamy ustnej. Jedną z najpowszechniejszych chorób jest próchnica zębów. W tych statystykach mamy znaczący udział. Kilka milionów Polaków nie myje zębów, tysiące nie ma nawet szczoteczki. I panicznie boimy się dentysty. Co trzeci mieszkaniec naszego kraju chodzi do gabinetu stomatologa raz w roku lub wtedy, gdy ból zęba jest nie do wytrzymania. Niektórzy nie odwiedzają dentystów w ogóle. Ogromnym problemem są również choroby przyzębia – stany zapalne o różnym nasileniu. Efekty? Tylko 5 proc. z nas ma pełne uzębienie.

Szczerbaty Polak
Światowy Dzień Zdrowia Jamy Ustnej jest okazją do zwrócenia uwagi na problemy stomatologiczne Polaków. Bo problemy są i to ogromne. Polskie dane epidemiologiczne – uzyskane z badań prowadzonych przez Ministerstwo Zdrowia w ramach programu „Monitoring Zdrowia Jamy Ustnej” – pokazują, że 99,9 proc. Polaków w wieku 35-44 lata ma próchnicę zębów.

Z kolei z raportu firmy badawczej Ipsos, opracowanego na podstawie wyników ankiet przeprowadzonych podczas bezpłatnych przeglądów stomatologicznych w ramach programu „Chroń Dziecięce Uśmiechy”, który wspiera Polskie Towarzystwo Stomatologiczne, wynika, że ponad 76 proc. polskich uczniów w wieku 6-12 lat ma problemy z próchnicą, natomiast w grupie dzieci w wieku 7-9 lat ten procent wynosi 79 proc.

Próchnica zębów to bardzo duży problem społeczny w naszym kraju, dlatego musimy kłaść nacisk na edukację – mówi prof. dr hab. med. Bartłomiej W. Loster z Uniwersyteckiej Kliniki Stomatologicznej w Krakowie, prezydent Polskiego Towarzystwa Stomatologicznego. – Zły stan uzębienia spowodowany jest w dużej mierze niewiedzą i zaniedbaniami, których dopuszczamy się każdego dnia.

Tymczasem zdrowie jamy ustnej wpływa na nasze zdrowie ogólne i dobre samopoczucie. Bagatelizowana próchnica i choroby dziąseł prowadzą nie tylko do utraty zębów. Rujnują zdrowie – powodują bóle głowy i zatok, zwiększają ryzyko cukrzycy, problemów z nerkami czy stawami, a nawet zawału serca.

Nieleczona próchnica zębów i jej następstwa prowadzą do powstawania procesów patologicznych w obrębie jamy ustnej, które mogą leżeć u podłoża wielu chorób ogólnych – podkreśla dr n. med. Anna Jurczak, prezes Polskiego Towarzystwa Stomatologii Dziecięcej. – Dlatego konieczne jest podejmowanie działań zwiększających świadomość prozdrowotną społeczeństwa w tym zakresie. Edukacja dotycząca znaczenia higieny jamy ustnej powinna być prowadzona wśród dzieci już od najmłodszych lat, przede wszystkim należy jednak edukować rodziców, ponieważ to oni będą utrwalać nawyki zdrowotne w zakresie higieny jamy ustnej u swoich dzieci.

Cztery kroki
Zapamiętajmy cztery proste kroki dla zachowania zdrowych i pięknych zębów:
- dokładne szczotkowanie zębów pastą z fluorem przynajmniej dwa razy dziennie
- stosowanie dodatkowych środków do higieny jamy ustnej, aby oczyścić przestrzenie międzyzębowe (szczoteczki i nitki międzyzębowe, płyny do płukania jamy ustnej)
- żucie bezcukrowej gumy po jedzeniu lub słodkich napojach, gdy nie możemy umyć zębów
- regularne wizyty kontrolne u lekarza stomatologa, co najmniej raz na 6 miesięcy.

Nasze nawyki żywieniowe zmieniają się – od trzech regularnych posiłków do znacznie częstszej konsumpcji przekąsek w __ciągu dnia – komentuje prof. Bartłomiej W. Loster. – Dlatego pamiętajmy, że po każdym posiłku powinniśmy zadbać o zęby. Regularnie szczotkujmy je pastą z fluorem, a kiedy jesteśmy poza domem, sięgajmy po bezcukrową gumę do żucia – zwiększa ona wydzielanie śliny, co pomaga neutralizować kwasy osadu nazębnego, odpowiedzialne za rozwój próchnicy, a dodatkowo, usuwa resztki pokarmu z __zębów.

Próchnica zębów to poważny problem zdrowia publicznego nie tylko w Polsce, ale w całej Europie. Koszty leczenia schorzeń stomatologicznych należą do jednych z najdroższych i w krajach wysoko uprzemysłowionych wynoszą 5-10 proc. publicznych wydatków na zdrowie. W Polsce, gdzie system opieki dentystycznej jest tak skonstruowany, że w zasadzie nie da się leczyć zębów na NFZ, a prywatna opieka dentystyczna jest dla wielu osób za droga, wyjątkowy nacisk musimy kłaść na codzienną, skrupulatną higienę jamy ustnej.

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO), jako cel zdrowia do realizacji do 2020 r. zakłada, że we wszystkich krajach europejskich odsetek dzieci 6-letnich bez próchnicy sięgnie 80 proc.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski