Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zachwycająca uroda i tajemnicza egzotyka

Dorota Dejmek
Różnorodność storczyków fascynuje nie tylko ich miłośników
Różnorodność storczyków fascynuje nie tylko ich miłośników Fot. 123 RF
Storczyki. Spośród wielu odmian można wybrać takie, z którymi poradzi sobie amator

Arystokracja wśród roślin ozdobnych uprawianych w mieszkaniach. Storczyki uznawane są za jedne z najpiękniejszych kwiatów. Rosną niemalże wszędzie, za wyjątkiem regionów podbiegunowych i pustynnych. Przy odpowiedniej pielęgnacji mogą zdobić okna domów przez cały rok.

Rodzina storczykowatych liczy niemal 750 rodzajów, 10-30 tys. gatunków i ponad 70 tys. mieszańców oraz roślin uprawnych. Storczyki charakteryzuje różnorodność kształtów i wielkości. Najmniejsze osiągają wielkość łebka od szpilki, największe nawet 50 cm. Niektóre odmiany mają pojedyncze kwiaty, inne długie pędy z kilkoma kwiatostanami, tworzące zwisające grona lub zbite kłosy. Wielość kolorów, często występująca na płatkach tego samego kwiatu w postaci nakrapianej, żyłkowatej czy pasiastej, kusi fascynującą różnorodnością miłośników roślin.

Rosną i kwitną
Prawidłowy wzrost oraz częste kwitnienie storczyków uzależnione są od wielu czynników – podłoża, odpowiedniego usytuowania roślin oraz od systematycznego wzmacniania i pobudzania storczyków. W tym celu zalecane jest stosowanie preparatów przeznaczonych do orchidei – na rynku jest ich duży wybór. Przed nawożeniem należy zapoznać się z wymaganiami poszczególnych okazów i stosować się ściśle do dawkowania opisanego na opakowaniu. Nie zaleca się zwiększania porcji nawozu, ponieważ może to zaszkodzić roślinie.

Dostarczanie składników odżywczych może się odbywać także poprzez spryskiwanie liści. Ważne jest, aby pamiętać, że nawozy stosujemy wyłącznie w fazie wzrostu rośliny, a nie podczas jej spoczynku. Nie powinno nawozić się storczyków tuż po przesadzaniu i nie należy stosować preparatów na suche podłoże.

Kilka rad
Zakup storczyków – sam kwiat nie wystarczy do oceny kondycji wybranego okazu. Warto dokładnie obejrzeć całą roślinę, sprawdzić, czy liście są silne i zdrowe, a korzenie są szare i mają zielone lub czerwone młode końce.

Stanowisko – światło jest warunkiem dobrego rozwoju storczyków i ich kwitnienia, jednak od kwietnia i przez cały okres letni należy uważać na rośliny uprawiane na parapecie. Bezpośrednie operowanie promieni słonecznych, czy bezpośredni kontakt storczyków z rozgrzaną szybą może poparzyć rośliny.

Podlewanie – storczyki należy podlewać dopiero wówczas, kiedy podłoże wystarczająco przeschnie. Zwykle wystarczy podlać rośliny raz na tydzień, ale poświęcając tej czynności dużo czasu i ostrożności. Powolne podlewanie umożliwia jednakowe pochłanianie wilgoci przez wyschnięte podłoże, które jednocześnie równomiernie dostarcza wody storczykom.

Przesadzanie – z reguły, storczyki wystarczy przesadzać raz na dwa lata – najlepiej robić to w okresie wzrostu rośliny. Może ona wtedy wykształcić korzenie, które w ciągu roku zdołają przeniknąć przez nowe podłoże. Wyjątkiem od tej reguły jest konieczność przesadzenia gdy: podłoże porosną glony, korzenie ulegną zasoleniu, pojawią się szkodniki, korzenie zaczną gnić lub doniczka jest zbyt mała.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski