Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zaciszne przedmieście z tangiem i piękną Lolą

(PSZ)
Ludwinów. Budowa kanału Śląsk - Kraków (1928 r.)
Ludwinów. Budowa kanału Śląsk - Kraków (1928 r.) Narodowe Archiwum Cyfrowe
Historia. Był to przedziwny świat - z ogródkami, gołębnikami, niewielkimi chałupkami i zaledwie piętrowymi kamieniczkami o fasadach pełnych wymyślnych zdobień.

Tak w swej książce "To podgórskie, ludwinowskie tango..." pisał o Ludwinowie Andrzej Nowak. Wspominał też, że w sobotnie wieczory na uliczkach Ludwinowa gromadzili się miejscowi, "roztrząsając z powagą szanse »Garbarni« w mającym się odbyć nazajutrz meczu. (...) Wieczorami królowała też podmiejska muza lubująca się w dźwiękach akordeonów i mandolin."

Właśnie: muzyka... Ludwinów - jako kultowe, zaciszne przedmieście, chętnie odwiedzane przez krakowian - rozsławił pewien utwór, który z czasem stał się legendą. To "Ludwinowskie tango", którego słowa napisał Andrzej Włast, a muzykę skomponował Jerzy Petersburski. Przypomnieć warto chociaż fragment tego słynnego utworu:

To krakowskie, ludwinowskie tango./ Będziesz, brachu, tańczyć chciał./ To krakowskie, ludwinowskie tango,/ Choćby ci kto na grzebieniu grał./ Kapeluszem praśniesz w stół,/ Chwycisz brzanę poprzez pół/ I jak w raju znów się będziesz czuł.

Co ciekawe, "Ludwinowskie tango" jest nieoficjalnym hymnem sympatyków RKS "Garbarnia" - klubu, bez którego Ludwinów trudno sobie wyobrazić, bo przecież ich dzieje są ze sobą nierozerwalnie związane.

Jak czytamy na stronie fanów "Garbarni", przed rozpoczęciem każdego meczu na stadionie przy ul. Rydlówka "Ludwinowskie tango" przypomina czasy dawnego Ludwinowa - miejsca, o którym Stefan Turski napisał wodewil "Lola z Ludwinowa" - utwór oparty na autentycznej historii ludwinowskiej społeczności.

"Tło wodewilu stanowi szary byt robotnic, od którego silnym kontrastem odbija wystawność życia kapitalisty Kręckiego, starającego się pozyskać względy uroczej Loli, i w tym celu podejmującego w swych salonach wesołe towarzystwo ludwinowskie" - pisał "Ilustrowany Kuryer Codzienny" 26 kwietnia 1914 roku, tuż przed premierą "Loli z Ludwinowa" na scenie Teatru Ludowego w Parku Krakowskim.

"Ludwinowskie tango" i historia pięknej Loli to tylko niektóre z ciekawostek związanych z Podgórzem, o których przypomina Bonarka City Center. W ramach akcji BCC odbywają się podgórskie warsztaty. Najbliższe - już 24 maja. Ich temat to "Parki Podgórza".

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski