Zaćmienie Księżyca 2018. Gdzie i o której w Krakowie oglądać...

Zaćmienie Księżyca 2018. Gdzie i o której w Krakowie oglądać całkowite zaćmienie księżyca?

Julia Kalęba

Gazeta Krakowska

Aktualizacja:

Gazeta Krakowska

Zaćmienie Księżyca 27 07 2018. Gdzie i o której w Krakowie oglądać całkowite zaćmienie księżyca?
1/6
przejdź do galerii

Zaćmienie Księżyca 27 07 2018. Gdzie i o której w Krakowie oglądać całkowite zaćmienie księżyca? ©Aneta Zurek / Polska Press

Zaćmienie Księżyca lipiec 2018. Jeśli pogoda będzie sprzyjać, całkowite zaćmienie księżyca zobaczymy również z naszego regionu. Sprawdź, gdzie i o której możesz zobaczyć najdłuższe zaćmienie księżyca w Krakowie.

PERSEIDY 2018: kiedy przypada noc spadających gwiazd? Gdzie można je zobaczyć? [MAPA]Gdzie oglądać zjawiska astronomiczne 2018 w KrakowieZaćmienie Księżyca 27 07 2018. Gdzie i o której w Krakowie oglądać krwawy księżyc?

- W zjawisku, które zobaczymy w piątek, niezwykłe jest przede wszystkim to, że będzie ono trwać tak długo, wyjątkowo, jak na zaćmienia Księżyca, które i tak trwają zdecydowanie dłużej niż np. zaćmienia Słońca – ocenia Janusz Nicewicz z Obserwatorium Astronomicznego UJ.

Piątkowe całkowite zaćmienie księżyca potrwa godzinę i 43 minuty, będzie je można obserwować już od godziny 21.30.

- Moment, gdy Księżyc całkowicie schowa się w cieniu rzucanym przez Ziemię potrwa tak długo dlatego, że satelita Ziemi znajdzie się w tym czasie daleko od niej, a średnica Księżyca będzie wydawać nam się mniejsza, i tym samym dłużej pozostanie w cieniu Ziemi. Dodatkowo, kiedy księżyc przejdzie przez środek cienia ziemi, czyli jej średnicę, schowa się w tym cieniu również dłużej – wyjaśnia astronom.


Zaćmienie Księżyca 2018 lipiec. Najdłuższe od 100 lat zaćmienie Księżyca. Kiedy obserwować niebo?

Aby zobaczyć całkowite zaćmienie księżyca niezbędne są dobre warunki pogodowe i odpowiednie miejsce. Najlepiej z dala od źródeł światła. Gdzie możesz zobaczyć zaćmienie księżyca w naszym regionie?
  • kopiec Piłsudskiego
  • kopiec Kościuszki
  • kopiec Krakusa
  • kopiec Wandy
  • Ojców i Ojcowski Park Narodowy
  • krakowskie Błonia
  • łąki i parki w Krakowie

Warto znaleźć miejsce wolne od wysokich budynków i drzew oraz dobrze zacienione, z którego dobrze widać południowo-wschodni horyzont.

Faza całkowita potrwa do godz. 23:13, ale potem czeka nas jeszcze piękna faza częściowego zaćmienia, a więc przesuwanie się z tarczy Księżyca ziemskiego cienia. Janusz Nicewicz dodaje, że piątek będzie wyjątkowy nie tylko ze względu na całkowite zaćmienie księżyca i powstanie zjawiska tzw. krwawego księżyca, ale również z powodu tzw. opozycji Marsa.

- To dwa niezależne od siebie zjawiska, które będzie można podziwiać piątkowej nocy – mówi. -Trzeba pamiętać, że Ziemia i Mars poruszają się po orbitach eliptycznych, czyli raz są bliżej, a raz dalej od Słońca. Tym samym zmieniają się odległości pomiędzy nimi samymi. Moment, gdy Mars jest możliwie najbliżej Słońca, a Ziemia najdalej, oznacza, że obie planety są najbardziej do siebie zbliżone – to właśnie nazywamy wielką opozycją Marsa – tłumaczy Janusz Nicewicz. W piątkowy wieczór Marsa będzie można obserwować gołym okiem.

Najciekawsze zjawiska astronomiczne, kiedy je oglądać? WIDEO:

Źródło: vivi24

Komentarze

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

Polecamy

Wideo