Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zaczarowana Dorożka z poślizgiem

Redakcja
Niektórzy rodzice i dzieci nie mogą się już doczekać zakończenia wszystkich prac Fot. Michał Klag
Niektórzy rodzice i dzieci nie mogą się już doczekać zakończenia wszystkich prac Fot. Michał Klag
W lipcu miały się zakończyć prace w nowo budowanym parku Dominikańskim - Zaczarowanej Dorożki. Poślizg jest spory. - To już jednak finisz, prace są zaawansowane i park powinien być gotowy do 15 października - zapewnił nas wczoraj Michał Pyclik z Zarządu Infrastruktury Komunalnej i Transportu. Pierwsze prace (za blisko 600 tys. zł) wykonano już w ubiegłym roku, a w tym roku roboty pochłonęły 1,6 mln zł.

Niektórzy rodzice i dzieci nie mogą się już doczekać zakończenia wszystkich prac Fot. Michał Klag

INWESTYCJE. W październiku zostanie oddany jeden z najładniejszych parków w Krakowie - specjalnie projektowany zwłaszcza z myślą o zabawie i rekreacji dzieci i młodzieży

- Opóźnienia są spowodowane dużymi opadami w maju i czerwcu, które zahamowały część prac, z uwagi na to, że jest to podmokły teren - dodaje Michał Pyclik.

Ma to być jeden z najładniejszych takich obiektów w Krakowie; powstaje tam atrakcyjne miejsce rekreacji i wypoczynku. Cały park będzie miał około 2 hektarów. Znajduje się w północno-wschodniej części Krakowa, na Prądniku Czerwonym, w pobliżu ul. Lublańskiej oraz Dobrego Pasterza; ul. Dominikanów graniczy z nim od południa, sąsiadują z nim też ul. Olszecka i Kaczary od wschodu, a od północy do parku przylega zabudowa jednorodzinna przy ul. Bitschana. Wschodnią granicę kształtuje przepływający wzdłuż niego potok Sudół Dominikański. Park wchodzi w obszar korytarza ekologicznego. - Jeden z kluczowych elementów tworzenia koncepcji tego obiektu stanowiła historyczna przeszłość dawnego terenu parku Dominikańskiego. Całość obszaru została podzielona na dwie części: historyczną i rekreacyjno-sportową. Część historyczna związana jest z zabytkowym młynem i kanałem potoku Sudół. Historyczny budynek młyna wyznacza oś główną koncepcji parku, którą podkreślono aleją - podali autorzy projektu z firmy GRIMA Projekt Mariusz Naumienko. W centralnym punkcie parku powstaje okrągły plac z fontanną, której podstawą będzie kamień młyński (o średnicy 3 metrów) z dyszami fontannowymi. Wokół kamienia będzie korytko, do którego spływać ma woda z fontanny; następnie odprowadzana będzie pod nawierzchnią placu do kaskady w stawie. Ponieważ na terenie obecnego parku istniały stawy, dlatego koncepcja zakładała właśnie zbudowanie stawu (o powierzchni ok. 650 m kw., o głębokość 1 - 1,5 m), od którego poprowadzony zostanie "delikatną linią strumień". Z kolei jedna z alei zostanie wyniesiona ponad teren, co ma symbolizować istniejące tu dawniej groble (oddzielające stawy).

W części rekreacyjno-sportowej powstaje plac zabaw dla dzieci i boisko sportowe o wymiarach 32 na 20 metrów; ma zmieścić w swoim obrębie boisko do piłki nożnej oraz do koszykówki. Dla dzieci przewidziano zespoły drewnianych urządzeń do zabawy, m.in. "Guliwera wśród olbrzymów", "stół olbrzyma", "domek trapera i piaskownicę wigwamową", "smoczą krainę", "gniazdo pajęczaków" i "zjazd linowy". Będzie też teren zielony ze stałą estradą (na niewysokim nasypie) przeznaczony na imprezy kulturowe. W parku przewidziano nawet toalety dla psów.

(J.ŚW)

[email protected]

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski