Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zaczęli piłkarze, chlubą zapaśnicy

Redakcja
Nie przetrwały one czasu I wojny światowej, ale w latach 20. byli zawodnicy tych drużyn stworzyli zalążek nowej organizacji. Ponownie powstały dwie drużyny. Jedną - Huragan - złożoną z młodzieży gimnazjalnej, założył dr Wojciech Lipowski, a drugą - Rusticana - zorganizował bieżanowski katecheta Ludwik Pietrzalec. Potem zdecydowano połączyć obie drużyny w jeden, silniejszy organizm. 20 czerwca 1924 roku odbyło się walne zebranie założycielskie klubu sportowego, który przyjął nazwę Bieżanowianka. Jego pierwszym prezesem został proboszcz Maciej Jacaszek.

75 lat KS Bieżanowianka

 W bieżącym roku Klub Sportowy Bieżanowianka obchodzi 75-lecie istnienia. W 1925 roku piłkarska drużyna o tej nazwie przystąpiła do rozgrywek w krakowskiej klasie C. Początki sportu, a konkretnie futbolu, w tej podkrakowskiej wtedy wiosce, a dziś części miasta, datują się jednak znacznie wcześniej. Już bowiem na przełomie lat 1910/1911 bieżanowska młodzież uganiała się za piłką. Na wielkich pastwiskach grały dwie drużyny - Rusticana i Bieżanovia.
 Początki klubowej działalności były trudne. Działacze musieli zabiegać o uzyskanie terenu i urządzenie boiska na tzw. Łazach Południowych. Najlepszym okresem w latach międzywojennych był okres prezesury Józefa Wolfa, ówczesnego kierownika administracyjnego Łuszczarni Ryżu. Klub posiadał swój lokal, organizował towarzyskie spotkania, zabawy, co zapewniało mu środki finansowe. Lata okupacji przerwały działalność Bieżanowianki, ale tylko na pewien czas. W dwóch bowiem ostatnich latach wojny po cichu organizowano zawody piłkarskie. Po wyzwoleniu, w wyniku przeprowadzonej reformy rolnej klub otrzymał nowy teren pod boisko i własny lokal na terenie obecnego Domu Dziecka. Boisko urządzone na terenie byłego parku dworskiego przetrwało do dnia dzisiejszego.
 Po II wojnie światowej Bieżanowianka przez pewien czas - na skutek reorganizacji w sporcie - funkcjonowała pod nazwą LZS-u i Spart Bieżanów. Przez ćwierć wieku w klubie istniała tylko sekcja piłkarska. W 1950 roku została założona sekcja zapaśnicza (duży wkład pracy wniósł były mistrz Polski Jan Stróżyk), a po niej w latach 50. działały jeszcze sekcje piłki siatkowej, tenisa stołowego i... artystyczna (prowadzona najpierw przez Władysława Wójcika, a później Józefa Czernika), która dostarczała klubowi środków materialnych. Wtedy też Bieżanowianka osiągnęła największe sukcesy w swej historii. Były nimi m.in. mistrzostwo ligi okręgowej KOZPN (bez powodzenia grała o awans do II ligi), występy w II lidze drużyny zapaśniczej (z jej szeregów wyszedł Kazimierz Michalik, mistrz i reprezentant Polski) i gra siatkarek w klasie A KOZPS.
 Lata 60. były okresem regresu w klubie. Odeszło z niego wielu zasłużonych działaczy, zaprzestały działalności sekcje żeńskiej piłki siatkówki, tenisa stołowego i artystyczna, piłkarze spadli do klasy B.
 Ożywienie klubowej działalności nastąpiło w latach 70. Piłkarze awansowali do klasy A, zapaśnik Andrzej Ślusarek zdobył złoty medal podczas Ogólnopolskiej Spartakiady Młodzieży i został powołany do kadry narodowej. Patronat i opiekę nad klubem przejęły Kolejowe Zakłady Nawierzchniowe i Fabryka Domów "Fadom" w Bieżanowie.
 Obecnie w klubie działają trzy sekcje: zapaśnicza (w stylu klasycznym), piłkarska i łucznicza. Sekcja zapaśnicza skupia w swych szeregach młodzież rekrutującą się z uczniów szkół podstawowych z osiedli Stary i Nowy Bieżanow. W ostatnim okresie Zbigniew Ściebura został mistrzem Polski juniorów, Zdzisław Danielski zdobył brązowy medal w MP juniorów, a Paweł Budzyń i Marcin Kożuch srebrne medale w Ogólnopolskiej Olimpiadzie Młodzieży. Sekcja piłkarska ma pięć drużyn, w tym dwie trampkarzy. Seniorzy grają w klasie A, rezerwy w klasie C, a juniorzy w klasie A.
 Środki finansowe dla klubu zapewniają Wydział Spraw Społecznych Urzędu Miasta Krakowa, Rada Dzielnicy XII, firma "Heban" oraz wiele drobnych firm i indywidualnych sponsorów.
 W ciągu 75 lat istnienia Bieżanowianką kierowali ks. proboszcz Maciej Jacaszek, Kasper Wcisło, Kasper Madej, Jan Erbęs, Władysław Jagiełło, Józef Wolf, Leon Zalejewski, Wojciech Lipowski (kilkakrotnie), Piotr Słowik, Stanisław Bilski (kilkakrotnie), Jan Madej, Mieczysław Piro, Edward Bochenek, Ryszard Jaworski, Czesław Flanek (przez 20 lat), Jan Płaszowski, Stanisław Gastoł i obecnie Wojciech Ludwin. Temu ostatniemu pomagają: wiceprezes ds. sportowych Bogdan Zawiślak, wiceprezes ds. organizacyjnych Jerzy Mazgaj, sekretarz Tadeusz Krzeczkowski i skarbnik Grzegorz Jaglarz.

(FIL)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski