Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zaczęło się w Krakowie

Andrzej Stanowski
Prezydent Krakowa Jacek Majchrowski wręcza nagrodę Józefie Ledwig
Prezydent Krakowa Jacek Majchrowski wręcza nagrodę Józefie Ledwig FOT. ANNA KACZMARZ
Wydarzenie. Wczoraj Polski Komitet Olimpijski obchodził 95. urodziny. 12 października 1919 roku w Hotelu Francuskim przy ul. Pijarskiej powstał Komitet Udziału Polski w Igrzyskach Olimpijskich, przekształcony potem w Polski Komitet Olimpijski.

Z tej okazji odbyła się wczoraj w salach Urzędu Miasta Krakowa uroczysta sesja. Prowadzący ją profesor Józef Lipiec, szef Małopolskiej Rady Olimpijskiej, przypomniał, że w tym roku przypadają jeszcze dwa jubileusze.

Przed 90 laty Polacy zadebiutowali na igrzyskach olimpijskich, najpierw w zimowych zmaganiach w Chamonix, potem w letnich igrzyskach w Paryżu. I właśnie w stolicy Francji nasi reprezentanci wywalczyli pierwsze medale.

Najpierw uczyniła to czwórka kolarzy. Jan Łazarski z Cracovii, Józef Lange, Tomasz Stankiewicz, Franciszek Szymczyk w drużynowym wyścigu na 4000 metrów zdobyli srebrny krążek, potem brązowy medal dorzucił Adam Królikiewicz w konkursie skoków. Swój jubileusz w tym roku obchodzi także Polska Akademia Olimpijska, która powstała przed 30 laty.

Prezes PKOl. Andrzej Kraśnicki podkreślił wielką rolę rodu Lubomirskich, którzy stworzyli podwaliny pod polski ruch olimpijski w Polsce, pierwszymi prezesami byli Stefan i Kazimierz Lubomirscy.

Polska może się pochwalić sporym dorobkiem, nasi reprezentanci zdobyli do tej pory 291 medali w tym 70 złotych, do tego trzeba dodać 8 medali w konkursach sztuki, które odbywały się do 1948 roku. – Siłą naszego ruchu jest społeczne działanie, wolontariat – mówił prezes Andrzej Kraśnicki.

Bohaterami sesji byli olimpijczycy, kilku z nich zostało uhonorowanych odznaczeniami. Prezydent Krakowa Jacek Majchrowski wręczył odznaki „Za zasługi dla miasta Krakowa” m.in. Barbarze Ślizowskiej, dwukrotnej olimpijce, zdobywczyni w 1956 roku brązowego medalu w gimnastyce, w ćwiczeniach drużynowych, Józefie Ledwig, dwukrotnej brązowej medalistce z 1964 i 1968 roku w siatkówce i Urszuli Figwer, świetnej lekkoatletce, dwukrotnej olimpijce.

– To wielka radość uczestniczyć w tak miłym spotkaniu, w tak zacnym gronie. My olimpijczycy stanowimy wielką rodzinę, staramy się to kultywować. W Krakowie w Małopolskiej Radzie Olimpijskiej, spotykamy się systematycznie. W tym roku przypada jeszcze jeden jubileusz, przed 50 laty na igrzyskach olimpijskich w Tokio nasza kobieca reprezentacja zdobyła brązowy medal. Jestem zaproszona na 15 października do Warszawy na okolicznościowe spotkanie organizowane z tej okazji przez PKOl. i ambasadę Japonii. Nadal pasjonuję się siatkówką. W moich czasach to była trochę inna dyscyplina, ale dzięki zmianom siatkówka stała się sportem jeszcze bardziej szybkim, dynamicznym. Ogromnie ucieszył mnie złoty medal naszej męskiej reprezentacji – powiedziała nam Józefa Ledwig.

W kuluarach pokazano dwie wystawy, jedna była poświęcona majorowi Adamowi Królikiewiczowi i Krakowskiemu Klubowi Jazdy Konnej, najstarszemu klubowi jeździeckiemu w Polsce, który niedawno obchodził swoje 80-lecie. Na drugiej zaprezentowano czterech medalistów w kolarstwie, pokazano też rower, na którym Jan Łazarski ścigał się w igrzyskach olimpijskich w Paryżu i srebrny medal.

– To wspaniale, że możemy oglądać ten historyczny rower. Cieszę się ogromnie, że o polskich kolarstwie znów jest głośno w świecie, tegoroczne sukcesy Rafała Majki, Michała Kwiatkowskiego, Przemysława Niemca pokazują, że jesteśmy już silni w światowym peletonie – mówił Mieczysław Nowicki, dwukrotny medalista olimpijski z 1976 roku (srebro w wyścigu drużynowym i brąz w indywidualnym).

Przed specjalną sesją uczestnicy spotkania złożyli kwiaty przed tablicą, wmurowaną w fasadę Hotelu Francuskiego, upamiętniającą powstanie PKOl. Potem delegacja udała się do kościoła Dominikanów, gdzie złożono kwiaty w krypcie Lubomirskich.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski