MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Zaczną wywozić azbest

SYP
OLKUSZ. Wiadomo już, jaka firma zajmie się na zlecenie władz miasta wywożeniem odpadów azbestowych od mieszkańców.

Na wielu budynkach dachy nadal są pokryte płytami azbestowymi. Fot. Jacek Sypień

Przetarg na odebranie od mieszkańców i wywiezienie na specjalistyczne wysypisko 154 ton odpadów zawierających azbest wygrało Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania "Alba" z Olkusza. Podjęło się tego wykonać za 40 tys. 748 zł (264 zł za tonę). Usuwanie azbestu ma potrwać do końca sierpnia. W przetargu ogłoszonym przez olkuski magistrat startowało osiem firm. Oferta "Alby" była najtańsza. Jest szansa, że uda się wywieźć więcej szkodliwego azbestu, niż zaplanowane 154 tony.

Władze miasta na usuwanie odpadów azbestowych zaplanowały w tegorocznym budżecie 50 tys. zł, a także zwróciły się do starostwa o 25 tys. zł dotacji na usuwanie azbestu. Jeśli gmina otrzyma dotację, będzie można usunąć więcej azbestu, niż planowane 154 tony. W ubiegłorocznym budżecie przeznaczono na usuwanie azbestu 70 tys. zł, co pozwoliło na usunięcie i wywiezienie na specjalistyczne składowisko prawie 220 ton odpadów zawierających azbest ze 105 posesji w mieście i gminie. Jednak jesienią przeznaczono na ten cel dodatkowe 20 tys. zł, jakie trafiły do gminy ze starostwa. Dzięki temu wywieziono odpady azbestowe z kolejnych 40 posesji.

W Olkuszu realizacja "Gminnego programu usuwania wyrobów zawierających azbest" rozpoczęła się w 2006 roku, kiedy wywieziono ponad 130 ton odpadów azbestowych. W kolejnym roku 192 tony, rok później 288 ton odpadów azbestowych. Szacuje się, że na terenie miasta i gminy zostało jeszcze do usunięcia, ponad 508 tys. m kw. samych dachowych płyt azbestowych. Ich łączna waga to 5587 ton. Gdyby usuwać je w dotychczasowym tempie, czyli około 200 ton rocznie, to na wywiezienie całości odpadów azbestowych przyjdzie nam poczekać 28 lat. Tymczasem zgodnie z przepisami, do 2032 roku w Polsce nie powinno być odpadów azbestowych. Jak się okazuje azbest był stosowany nie tylko do produkcji płyt dachowych, czy elewacyjnych, ale także rur wodociągowych.

Od początku prowadzenia akcji wywieziono na specjalistyczne składowiska ponad 840 ton eternitu z 417 posesji w mieście i gminie Olkusz. Władze gminy dofinansowały usuwanie azbestu kwotą ponad 253 tys. zł.

(SYP)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski