18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zaczyna się modernizacja blokowisk

Redakcja
Grzegorz Stawowy Fot. Katarzyna Prokuska
Grzegorz Stawowy Fot. Katarzyna Prokuska
Rozmowa z GRZEGORZEM STAWOWYM, przewodniczącym Komisji Planowania Przestrzennego i Ochrony Środowiska Rady Miasta Krakowa.

Grzegorz Stawowy Fot. Katarzyna Prokuska

- Dlaczego tak ważne jest, by w Krakowie rozpoczęto program rehabilitacji blokowisk?

- W naszym mieście wiele osiedli projektowano i budowano w latach 60. oraz 70. Były one wówczas przeznaczone dla ludzi młodych. Dziś tereny te zamieszkują w większości osoby w wieku poprodukcyjnym oraz zbliżające się do tego wieku, dlatego konieczne jest wprowadzenie zmian w funkcjonowaniu tych części miasta. Ponadto większość z budynków powstawała tam w technologii wielkiej płyty, najstarsze z nich mają dziś ponad 40 lat, co generuje wiele problemów.

- Pana zdaniem, które osiedle najpilniej potrzebuje zmian?

- Pilotażowym programem modernizacji zostaną objęte trzy osiedla: Olsza II, Azory, Ugorek, na których prace będą prowadzone w pierwszej kolejności. Lista obejmuje jednak w sumie 20 osiedli m.in. Bieńczyce, os. Jagiellońskie, Kazimierzowskie, Kurdwanów, Wola Duchacka czy Prądnik Czerwony.

Jednak każde z nich charakteryzują inne problemy. W jednej części miasta brakuje boisk i ogródków jordanowskich, a w innej problemem jest przestępczość, bezrobocie czy dostęp do komunikacji miejskiej.

Zauważalne jest, że wiele problemów dotyka coraz częściej osiedla młodsze - takie jak Ruczaj, Górka Narodowa, Płaszów. Brakuje terenów rekreacyjnych i propozycji na spędzanie czasu wolnego w miejscu zamieszkania.

- Czyli na szczycie listy nie znalazły się owiane złą sławą osiedla nowohuckie?

- To jedno z największych zaskoczeń. Mniejsze osiedla Nowej Huty jak os. II Pułku Lotniczego czy Bieńczyce nie wypadają wcale źle. W przyszłości trzeba będzie pomyśleć o modernizacji także młodszych osiedli, które przez ostatnie lata były chętnie wybierane na miejsce zamieszkania. Jednak dziś okazuje się, że trudno się tam żyje, gdyż wąskie osiedlowe drogi są dziurawe, brakuje dobrego połączenia z centrum, żłobków czy przedszkoli. Takim przykładem jest właśnie m.in. Górka Narodowa.

- Kiedy program modernizacji ma szansę ruszyć?

- W lipcu program będzie przygotowywany. Mam nadzieję, że edycja pilotażowa ruszy jesienią, najpóźniej na początku Nowego Roku. W latach 2015-2020 kolejne osiedla z listy będą sukcesywnie obejmowane rehabilitacją.

Rozmawiał

Marcin Warszawski

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski