MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Zaczynają projektowanie zachodniej obwodnicy Zielonek. Umowa jest podpisana

Barbara Ciryt
Barbara Ciryt
Przedstawiciele samorządu wojewódzkiego, gminy Zielonki i firmy projektowej podczas podpisywania umowy na projektowanie części nowej trasy wolbromskiej
Przedstawiciele samorządu wojewódzkiego, gminy Zielonki i firmy projektowej podczas podpisywania umowy na projektowanie części nowej trasy wolbromskiej Fot. gmina Zielonki
Mieszkańcy gminy czekają na nową trasę wolbromską, czyli zachodnią obwodnicę Zielonek. Powstanie w ciągu drogi wojewódzkiej 974 Kraków-Wolbrom. Ma wyprowadzić ruch z zatłoczonego centrum gminy, przez które przejeżdża ponad 20 tys. pojazdów na dobę. Samorząd wojewódzki podpisał umowę na projektowanie jednego z dwóch odcinków nowej trasy. Inwestycję przygotowuje Zarząd Dróg Wojewódzkich.

WIDEO: Krótki wywiad

Plany budowy tej drogi mają długą historię, sięgają kilku dziesięcioleci. Teraz są szanse na realizację. Trasa ma mieć 5 kilometrów. Zadanie podzielono na dwie części. Pierwsza od ul. Pachońskiego w Krakowie (1 km prowadzi przez miasto) do węzła planowanej północnej obwodnicy Krakowa znajdującego się na terenie gminy Zielonki. Trasa wolbromska będzie miała tu dwie jezdnie po dwa pasy ruchu w każdą stronę. Druga część od węzła północnej obwodnicy Krakowa do granic Zielonek i Trojanowic będzie dwujezdniowa po jednym pasie w obie strony.

Gdy w województwo ogłoszono pierwszy przetarg na realizację tej drogi powstały kontrowersje. Przetarg dotyczył zaprojektowania i wybudowania pierwszego odcinka. Zielonki podniosły larum obawiając się, że drugiego etapu nie będzie.

- Na pierwszy odcinek są zabezpieczone pieniądze więc ogłosiliśmy przetarg "zaprojektuj i wybuduj", ale zapewniam, że planujemy wybudować całą drogę. Na drugi odcinek ogłosiliśmy przetarg na projekt i właśnie podpisaliśmy umowę z wykonawcą - mówi Łukasz Smółka, wicemarszałek województwa małopolskiego.

Zaznacza, że samorządowcy wojewódzcy mają świadomość, że to bardzo ważna droga dla mieszkańców gminy Zielonki, ale i odleglejszych od Krakowa gmin: Skały, Wolbromia, Olkusza. Przetarg dotyczący pierwszego odcinka jest w trakcie rozstrzygnięć (dotyczy projektowania i budowy), na drugi jest podpisana umowa, ale tylko na projekt z uzyskaniem pozwolenia na budowę.

Do przetargu na projektowanie zgłosiło się 11 oferentów, wygrała go firma YOUR Investment z Krakowa. Podczas podpisywania umowy z projektantem Bogusław Król, wójt Zielonek wyraził nadzieję, że wykonawca szybko upora się z zadaniem i że znajdą się pieniądze na budowę tego odcinka. – To jest domknięcie ważnego wlotu do Krakowa – podkreślał wójt.

Gmina wspiera finansowo województwo w realizacji tego przedsięwzięcia. Zaprojektowanie zachodniej obwodnicy Zielonek od węzła północnej obwodnicy Krakowa do Trojanowic ma kosztować ponad 720 tys. zł. Gmina Zielonki zobowiązała się dołożyć do tego przedsięwzięcia 500 tys. zł w ramach inicjatyw samorządowych.

Zieloneccy samorządowcy zaznaczają, że tak duży udział finansowy w zadaniu świadczy o tym, jak bardzo tutejszym władzom zależy na budowie drogi. Radni uznali ją za niezwykle ważną dla lokalnej społeczności i mieszkańców sąsiednich gmin, którzy codziennie podróżujących tędy do Krakowa. Ludzie jadąc obecna trasą stoją rano w nieustającym korku, podobnie jest z powrotami po południu.

Odcinek zachodniej obwodnicy Zielonek, na który podpisano umowę ma mieć 2 km długości. Powstaną tam dwa wiadukty, most, chodniki i ścieżki rowerowe oraz drogi dojazdowe do obsługi przyległych terenów. Projekt ma być wykonany w 1,5 roku.

Domu rodziny Juszczyków w Żydowie nie sposób uratować. Nadzór budowlany nakazał rozbiórkę całego obiektu

Po wybuchu siedmioosobowa rodzina z Żydowa została bez domu....

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski