Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zadatek to coś innego niż zaliczka

Kamil Gąsior, radca prawny
Twój prawnik radzi. Strony, zawierając umowę, mogą zabezpieczyć jej trwałość poprzez wprowadzenie obowiązku wręczenia zadatku.

Zadatek dany przy zawarciu umowy ma to znaczenie, że w razie niewywiązania się z umowy przez jedną ze stron, druga może bez wyznaczenia dodatkowego terminu odstąpić od umowy i otrzymany zadatek zachować. A jeżeli sama go dała, może żądać jego dwukrotności.

W przypadku wykonania umowy zadatek ulega zaliczeniu na poczet świadczenia strony, która go dała np. na poczet ceny. Jeżeli takie zaliczenie nie jest możliwe, zadatek podlega zwrotowi.

Zwrot zadatku powinien również nastąpić w przypadku rozwiązania umowy. Wówczas odpada także obowiązek zapłaty dwukrotności zadatku. Powyższa zasada dotyczy też sytuacji, gdy nie doszło do wykonania umowy na skutek zawinienia obu stron, lub gdy żadna z nich nie ponosi odpowiedzialności.

Przepisy regulujące zadatek mają charakter względnie obowiązujący. Oznacza to, iż zawierając umowę, strony mogą odmiennie uregulować tę kwestię. W szczególności strony mogą umówić się, że zadatek będzie dany w pewien czas po zawarciu umowy. Istotne jest, aby istniał związek czasowy pomiędzy zawarciem umowy a wręczeniem zadatku.

Zadatek może być wręczony zarówno w postaci sumy pieniężnej, jak i w postaci rzeczy zamiennych, to znaczy takich, które są przedmiotem obrotu gospodarczego. Z reguły zadatek stanowi niewielką część przyszłego świadczenia, np. część ceny.

Istotne jest, aby strony zawierające umowę wyraźnie określiły, że suma pieniężna lub rzecz dana przy zawarciu umowy, względnie w pewien czas po jej zawarciu, stanowi zadatek. Brak takiego zastrzeżenia może spowodować, iż wręczone środki pieniężne lub rzecz zostaną potraktowane jako zaliczka. W przeciwieństwie do zadatku zaliczka nie zabezpiecza trwałości umowy. W zasadzie stanowi ona wpłatę zaliczaną na poczet ceny wynikającej z umowy. W przypadku niewykonania umowy, jej rozwiązania lub nieważności ten, kto otrzymał zaliczkę, obowiązany jest do jej zwrotu.

Pamiętać należy, że roszczenie o zwrot zadatku lub o jego dwukrotność ulega przedawnieniu na zasadach ogólnych wskazanych w art. 118 Kodeksu cywilnego.

ul. Kielecka 1, Kraków

www.kancelariaprawnajr.pl

Więcej porad eksperckich znajdą Państwo na blogu kancelarii: http://kancelariaprawnajr.pl/blog/

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski