Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zadbaj o swoje serce

(DD)
Nie ma zdrowia i zdrowego serca bez aktywności fizycznej
Nie ma zdrowia i zdrowego serca bez aktywności fizycznej fot. ARCHIWUM
Światowy Dzień Serca. Profilaktyka ma ogromne znaczenie.

Światowy Dzień Serca jest międzynarodowym wydarzeniem, które obchodzone jest po raz 15. w ponad 120 krajach. Celem akcji jest zwiększenie świadomości na temat zagrożeń takich jak: nadciśnienie tętnicze, miażdżyca, nadwaga, otyłość, cukrzyca, stres i depresja.

Dużo zależy od nas

Młode, zdrowe serce osiemnastolatka bije mocno i miarowo. Krew przepływa swobodnie przez naczynia krwionośne i arterie, dostarczając składniki odżywcze i tlen do narządów i tkanek organizmu.

Nie narzekamy na zadyszkę, duszność, kołatania lub bóle w klatce piersiowej. Ciśnienie jest wzorcowe, ani śladu nadwagi. Wydaje się nam, że tak będzie zawsze.

Tymczasem w miarę upływu lat każdy narząd organizmu ulega pewnemu zużyciu i jest to naturalne. Kardiolodzy przekonują jednak, że zdrowe serce można zachować do późnej starości. Jak to zrobić? Jeśli wykluczymy czynniki ryzyka, na które nie mamy wpływu, a także wady wrodzone serca, niemal wszystko inne jest w naszych rękach. A jest o co walczyć.

Schorzenia sercowo-naczyniowe powodują około 50 proc. wszystkich zgonów wśród Polaków i plasują się na pierwszym miejscu listy przyczyn umieralności. Kardiolodzy wiedzą, że większości z nich można było uniknąć. Zmiana stylu życia gwarantuje bowiem jego przedłużenie i to nawet o kilkanaście lat!

Czynniki ryzyka

Czynniki ryzyka chorób układu krążenia (choroby niedokrwien-nej serca, chorób tętnic obwodowych i tętnic mózgowych) podzielono na niemodyfikowalne i modyfikowalne.

Czynniki niemodyfikowalne, czyli takie, na które nie mamy wpływu, to: wiek (serce w pewnym stopniu starzeje się wraz z nami), płeć (młodsze kobiety rzadziej chorują na serce, jednak po 50. roku życia te różnice się wyrównują), genetyka (choroby układu krążenia w rodzinie – zawał lub udar mózgu u ojca lub brata przed 55. rokiem życia; u siostry lub matki przed 65. rokiem życia).

Modyfikowalne czynniki ryzyka, czyli zależne głównie od nas, to: nadciśnienie tętnicze, nieprawidłowe stężenie cholesterolu i triglicerydów, cukrzyca, nadwaga i otyłość, nieprawidłowe odżywianie, nadmiar alkoholu, palenie papierosów, niewielka aktywność fizyczna, stres oraz zespół metaboliczny (współistnienie jednocześnie wielu czynników ryzyka, takich jak: stan przedcukrzycowy, zwiększone stężenie triglice­rydów, zmniejszone stężenie „dobrego” cholesterolu, pod­wyższone ciśnienie tętnicze, otyłość).

Jakie są najważniejsze kroki w kierunku zdrowia? Jeśli palimy, rzućmy nałóg. W Polsce 37 proc. zgonów mężczyzn oraz 15 proc. zgonów kobiet z powodu chorób układu krążenia związanych jest z paleniem tytoniu.

Należy zmodyfikować dietę (mniej tłuszczów zwierzęcych i cukrów, więcej warzyw i owoców), co pomoże pozbyć się nadmiaru kilogramów i blaszek miażdżycowych.

Ruszajmy się! Regularna aktywność fizyczna obniża ciśnienie tętnicze krwi, zmniejsza masę ciała, obniża stężenie cholesterolu. Zmniejsza też krzepliwość krwi, zapobiegając po-­ wstawaniu zakrzepów w naczyniach krwionośnych, przyspiesza rozwój obocznego krążenia wieńcowego i rozładowuje stres.

***

W ramach obchodów Światowego Dnia Serca, Krakowskie Centrum Kardiologii Inwazyjnej, Elektroterapii i Angiologii Carint Scanmed organizuje Białą Niedzielę. 28 września, pacjentom, którzy zgłoszą się w godz. 9-14 do Poradni Specjalistycznych Cardioclinic, ul. Bochenka 10, będą udzielane bezpłatne konsultacje lekarskie oraz przeprowadzane badania profilaktyczne. Rejestracja tel. 2 357 26 26 (wew. 2) lub 883 304 624.

(DD)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski