MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Zadbaj o życie

DD
"Zadbaj o życie! Swoje i swoich bliskich" - to hasło tegorocznego Tygodnia Walki z Rakiem Szyjki Macicy, organizowanego już po raz trzeci w ramach ogólnopolskiej kampanii "Chronię życie przed rakiem szyjki macicy". Akcja potrwa jeszcze do niedzieli 27 stycznia.

Tydzień Walki z Rakiem Szyjki Macicy wciąż trwa

Każdego dnia 10 Polek słyszy diagnozę: "To rak szyjki macicy". Każdego dnia z tego powodu umiera 5 innych polskich kobiet. Rak szyjki macicy rozwija się długo, bezboleśnie i bez żadnych objawów. Zagrożona jest każda kobieta aktywna seksualnie. Zachorowania zdarzają się nawet wśród nastolatek, jednak największe spustoszenie choroba czyni wśród kobiet w przedziale wieku 40 - 50 lat. Gdyby choć raz w życiu każda z nich wykonała cytologię, ryzyko śmierci z powodu tego nowotworu obniżyłoby się aż o kilkadziesiąt procent! Jeszcze lepsze rezultaty w walce z rakiem przynoszą szczepienia, zalecane szczególnie osobom młodym. Czy kobiety wiedzą, jak chronić życie przed rakiem szyjki macicy?
- Muszę z przykrością stwierdzić, że świadomość jest niewielka - przyznaje położna pielęgniarka Anna Świstacka z Poradni dla Kobiet w NZOZ Kraków Południe. - Trudno w to uwierzyć, ale zdrowie intymne to wciąż dla wielu kobiet obszar nieznany. Dlatego w tym roku, w ramach Tygodnia Walki z Rakiem Szyjki Macicy postanowiliśmy trochę kobiety wyedukować dokształcić, zachęcić do dbania o własne zdrowie.
A jest o czym mówić i do czego zachęcać. Rak szyjki macicy to choroba wynikająca z zaniedbania, regularne badania cytologiczne pomogą wykryć chorobę na wczesnym etapie, kiedy jest wyleczalna. - Tymczasem codzienność jest taka, że jeśli nawet kobieta zdecyduje się wykonać cytologię, to później często nie odbiera wyników - opowiada Anna Świstacka i dodaje, że kiedy wyniki badania nie są dobre, pracownicy poradni sami docierają do swych pacjentek i proszą o kontakt. - Bo każdy dzień zwłoki pogarsza przecież sytuację - podkreśla Anna Świstacka, informując, że w ramach Tygodnia Walki z Rakiem Szyjki Macicy poradnia proponuje kontrolę cytologiczną oraz wizytę u dr Beaty Chmury.
Kobiety niewiele wiedzą również na temat wirusów HPV, będących główną przyczyną raka szyjki macicy oraz szczepionek, które chronią przed najgroźniejszymi z nich: HPV16 i HPV18. - Te szczepionki to wielkie osiągnięcie medycyny. Uważa się zwykle, że szczepić mogą się tylko młode kobiety, ale to nieprawda. Szczepionki przyjmować mogą także panie po 50. roku życia, a nawet mężczyźni - tłumaczy położna. - Dlatego opowiadamy o szczepionkach, uświadamiamy, dokształcamy. W tej prezentacji pomocą służą nam mądrze napisane broszury, które kobiety mogą sobie poczytać w domu, różne plakaty, ulotki.
Akcja Poradni dla Kobiet w NZOZ Południe Kraków, ul. Wysłouchów 43 potrwa jeszcze dziś i jutro. W czwartek organizatorzy zapraszają w godz. 13 - 17, natomiast w piątek w godz. 8 - 12. (DD)
Miejski Program "Zdrowy Kraków 2007 - 2009 - umożliwia kobietom w wieku 25 - 59 lat wykonywanie bezpłatnej cytologii w 14 placówkach. Adresy można znaleźć na stronie: www.krakow.pl oraz pod numerem całodobowej informacji medycznej: 012 661 22 40.
Kobiety w wieku 25 - 59 lat, ubezpieczone w NFZ, mogą wykonywać bezpłatną cytologię w ramach programu "Cztery pory roku dla zdrowia" w poradniach ginekologicznych mających umowę z NFZ. (DD)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski