Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zadbajmy o sąsiedztwo Wawelu i o Twierdzę

Małgorzata Mrowiec
Renowacje. Do jutra (31 lipca) trwa nabór wniosków o dofinansowanie z Narodowego Funduszu Rewaloryzacji Zabytków Krakowa do przyszłorocznych remontów. Do tej pory właściciele i użytkownicy krakowskich zabytków złożyli już kilkadziesiąt wniosków.

Tak jak przed rokiem, również teraz do starania się o dotację szczególnie zachęcani są właściciele obiektów, które zobaczą uczestnicy Światowych Dni Młodzieży w 2016 roku.

- Jest szansa, że przy dobrej organizacji do lipca przyszłego roku uda się odnowić jeszcze niektóre elewacje w rejonach, które odwiedzą uczestnicy ŚDM. Warto pamiętać, że te zabytki będą świadczyły o naszym kraju, o poziomie cywilizacji i stosunku do przeszłości przed milionami pielgrzymów, które przyjadą do Krakowa - zwraca uwagę Maciej Wilamowski, dyrektor biura Społecznego Komitetu Odnowy Zabytków Krakowa.

To SKOZK zajmuje się rozdzielaniem pieniędzy z NFRZK, zasilanego w 99 proc. środkami przekazywanymi z budżetu państwa za pośrednictwem Kancelarii Prezydenta RP. W tym roku jest to 30 mln zł, z czego ok. 2 mln płyną na prace w obiektach Twierdzy Kraków. Przyszły rok ma być dla nich wyjątkowy: SKOZK zamierza przeznaczyć najwięcej w swojej historii na zadania w fortach i dziełach obronnych austriackiego systemu fortyfikacji.

Stanie się tak dlatego, że coraz więcej krakowskich fortów ma dysponentów, którzy prowadzą w nich prace, do tego są one bardzo kosztowne. SKOZK w 2016 r. planuje zapisać na remonty w obiektach Twierdzy Kraków 16 proc. rozdzielanej puli, a więc jeśli na krakowskie zabytki z budżetu państwa popłynęłoby znowu 30 mln, forty dostaną 4,8 mln zł.

Podobnie jak w ubiegłych latach SKOZK będzie traktował priorytetowo odnowę kamienic w otoczeniu Wawelu. Ponieważ jednak w ramach przedsięwzięcia "Drogi na Wawel" udało się już zadbać o ulice w bezpośrednim jego sąsiedztwie, teraz działania te mają objąć szerszy obszar: od ul. Piłsudskiego i Alej Trzech Wieszczów aż po ul. Dietla i Starowiślną.

W przyszłym roku po raz pierwszy wydzielona zostanie też osobna pula pieniędzy, ułatwiająca zadbanie o groby wielkich Polaków spoczywających na cmentarzu Rakowickim.

- To działanie nazwaliśmy "Księga historii Polski". Chodzi o groby osób zasłużonych przynajmniej w skali Krakowa: profesorów wyższych uczelni, uczestników powstań narodowych, artystów, polityków - wymienia Maciej Wilamowski.

Wiadomo już, że Zarząd Cmentarzy Komunalnych rozważa zwrócenie się o dofinansowanie, SKOZK liczy też na wnioski od prywatnych dysponentów grobów.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski