Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zadecydowały sekundy

Redakcja
ROCZNICA. Dzisiaj mija 30 lat od zamachu na papieża Jana Pawła II na placu św. Piotra w Rzymie. Ojciec Święty cudem uszedł z życiem.

Kula zamachowca przeszła o kilka milimetrów od tętnicy głównej. Nie dotknęła też kręgosłupa ani żadnego z narządów. - To cud. Resztę zawdzięczamy błyskawicznemu przewiezieniu do szpitala i obecności lekarzy - uważa kard. Stanisław Dziwisz, były papieski sekretarz. Wczoraj metropolita krakowski dzielił się wspomnieniami sprzed 30 lat z uczestnikami konferencji "Tajemnice zamachu na bł. Jana Pawła II". Konferencja odbyła się w auli Wyższego Seminarium Duchownego Archidiecezji Krakowskiej. Zorganizował ją Instytut Dialogu Międzykulturowego im. Jana Pawła II w Krakowie.

Wiadomo, że o skuteczności podjętej 30 lat temu przez chirurgów akcji w odległej od placu św. Piotra klinice Gemelli zdecydował czas liczony w sekundach, a więc również szybka decyzja ks. prałata Stanisława Dziwisza, żeby jak najszybciej jechać właśnie tam. Wczoraj kard. Dziwisz powiedział m.in., że gdy dojechali do szpitala, papież stracił przytomność.

Metropolita krakowski przez wiele lat milczał na ten temat. Po raz pierwszy opowiedział szczegóły tego tragicznego wydarzenia 13 maja 2001 r. odbierając dyplom doktora honorowego Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Opowiada o tym również w swojej książce "Świadectwo".

We wczorajszej konferencji wziął również udział dr Andrzej Grajewski, autor wstępu do książki "Papież musiał zginąć. Wyjaśnienia Ali Agcy", która ukaże się w najbliższy poniedziałek. Są to wydane przez IPN protokoły zeznań złożonych przed włoskim sądem przez Ali Agcę.

Andrzej Grajewski wygłosił referat pod tytułem "Sowiecki ślad w przygotowaniu zamachu na życie Jana Pawła II". Autor podjął trud ustalenia okoliczności przygotowań do zamachu, opisał jego przebieg oraz proces Ali Agcy i jego wspólników. Starał się wyjaśnić, dlaczego Zachód nie pomógł w ustaleniu prawdy na temat zamachu, chociaż od 1982 r. zachodnie służby specjalne znały wiele szczegółów na ten temat.

Kolejny z referentów, prof. Gabriel Turowski, profesor zwyczajny Wydziału Lekarskiego UJ, immunolog i immunogenetyk, przyjaciel Jana Pawła II, opowiadał podczas wczorajszej konferencji o medycznych aspektach tragicznych wydarzeń z 13 maja 1981 r. Prof. Turowski po zamachu trzy miesiące spędził przy Janie Pawle II jako członek międzynarodowej komisji lekarskiej. (G)

O Białym Marszu w Krakowie 30 lat temu - Magazyn Piątek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski