Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zagłębie szachowe?

DOM
- Kiedyś ten turniej - dzieli się refleksją na dobczyckim zamku Zygmunt Ryll - trwał dłużej, teraz jego program jest bardziej skondensowany. Ma on swój niepowtarzalny klimat, rozpoczyna się bowiem w zabytkowych wnętrzach dobczyckiego zamku. Brakuje tylko, aby szachiści przyodziali się w stroje sprzed, powiedzmy, pięciu wieków...

Zbigniew Ryll, międzynarodowy sędzia szachowy

   Jest autorytetem w swoim środowisku, od siódmego roku życia zajmuje się szachami. Urodzony na Kujawach, w Inowrocławiu, Zygmunt Ryll od lat mieszka w Skawinie, sędziując wiele najpoważniejszych imprez szachowych, m.in. mistrzostwa świata niewidomych i głuchych. Sędziował również pojedynki Anatolija Karpowa. Nic więc dziwnego, iż od samego początku Międzynarodowego Festiwalu Szachowego im. Józefa Dominika jest główym rozjemcą zawodów.
   Wyjątkowy to turniej, bowiem rzadko kiedy rywalizującym towarzyszy doping w postaci gaworzenia trzymiesięcznego Tomka. Skoszarowany w wózeczku nieświadomie kibicuje swoim rodzicom: mamie Jolancie Guzik i ojcu z Ukrainy, Olegowi Poliszczukowi. - Synek nas dopinguje - śmieje się młoda mama - jest naszą wrzeszczącą niejednokrotnie maskotką! _Dzięki tej żywej maskotce to małżeństwo wygrało turniej "dwójek".
   - W myśl założeń strategii "Zapomniany Raj - Turystyczna Podkowa" Dobczycom przypada rola stolicy szachowej. Czy jest to możliwe według Pana?
   
- To jest wspaniały projekt, bo tak jako fanatyk szachów mogę odpowiedzieć na to pytanie. Dobczyce rajem szachistów? A czemu nie? To miasto, z wieloma zabytkami, bardzo atrakcyjne turystycznie, ma szansę na zaistnienie daleko poza opłotkami myślenickiego powiatu, pomijając milczeniem temat zalewu, właśnie dzięki szachom. Turniej "Dominika" ma już swoją renomę, przyjeżdżają do miasta szachiści z Ukrainy, Rosji, Azerbejdżanu. Oby tak było dalej, oby ten turniej był magnesem, ściągającym kolejne rzesze graczy z zagranicy. Aby Dobczyce stały się zagłębiem szachowym, trzeba - tak myślę - spełnić dwa warunki, nie dotykając jednakże teraz kwestii finansowej. Do szachów, gry wymagającej spekulacyjnego myślenia, uczącej rozwiązywania przeróżnych problemów, należy przekonać przede wszystkim młodzież szkolną. W szkołach i poza szkołami powinna być prowadzona przez cały rok nauka gry w szachy, ale aby Dobczyce zaistniały w sposób jeszcze bardziej widoczny jako mekka szachowa, musi się znaleźć człowiek - fanatyk szachów, który poświęci się idei stworzenia w Dobczycach zagłebia szachowego, gdzie byłyby na przykład sklepy szachowe oraz muzeum szachów. Na liczne turnieje muszą być ściągani dobrzy zawodnicy spoza granic kraju i na to muszą się znaleźć środki finansowe._
(DOM)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski