Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zagłosuj na Krakowianina 2014. Kto odmienił nasze miasto?

Małgorzata Mrowiec
Plebiscyt. Trwa głosowanie w plebiscycie „Dziennika Polskiego”, w którym rywalizują wybitni naukowcy, przedstawiciele świata kultury, najlepsi politycy, biznesmeni i społecznicy.

Chcemy uhonorować tytułem Krakowianina 2014 te osoby związane z naszym miastem, które miniony rok dobrze wykorzystały – odnosiły sukcesy w swoich dziedzinach, sprawiały, że o Krakowie było głośno, zmieniały go na lepsze.

Na liście nominowanych jest 45 osób. To Państwa – naszych Czytelników zapraszamy do głosowania: wybierania tych, którym chcieliby Państwo przyznać zaszczytny tytuł Krakowianina Roku 2014.

WYBIERZ KATEGORIĘ I PRZEJDŹ DO GŁOSOWANIA:

Na kogo dotychczas wskazują swoimi głosami uczestnicy plebiscytu?

Kultura

Wśród przedstawicieli świata kultury od kilku dni prowadzą Anna Trzebiatowska i Szymon Miszczak, organizatorzy Międzynarodowego Festiwalu Kina Niezależnego Off Plus Ca­me­ra. Dalej zaś sytuacja dynamicznie się zmienia.

Wcześniejsi liderzy – Małgorzata Płysa i Mat Schulz, twórcy festiwalu muzyki elektronicznej Unsound – spadli na czwartą pozycję. Trzecia jest Olga Brzezińska, prezes Fundacji Miasto Literatury, a drugie miejsce zajmuje architekt Krzysztof Ingarden, jeden z dwóch głównych projektantów budynku Centrum Kongresowego ICE, o które Kraków wzbogacił się w ubiegłym roku.

– Zeszły rok podsumował siedem lat ciężkiej pracy projektowej stuosobowego zespołu oraz ponad trzy i pół roku skomplikowanych prac budowlanych, realizowanych przez dziesiątki, jeśli nie setki firm koordynowanych przez generalnego wykonawcę Budimex – podkreśla Krzysztof Ingarden.

Kraków dzięki ICE zyskał możliwość organizacji kongresów i koncertów w dużej sali o świetnej akustyce i pojemności (ok. 2 tys. osób), a także realizacji teatralnych spektakli w sali nr 2 (na 600 miejsc).

W ICE są też sale wielofunkcyjne o płaskiej podłodze, odpowiednie do organizowania np. wykładów, wystaw, pokazów mody, prelekcji i pokazów filmowych. Można je dzielić ruchomymi ściankami akustycznymi na pomieszczenia mniejsze lub większe.

– ICE to unikatowa, bardzo uniwersalna i wielofunkcyjna przestrzeń dla kultury, jakiej nie miał dotąd Kraków i jakiej nie znajdziemy w innych miastach w Polsce – mówi Krzysztof Ingarden.

Biznes

W tej kategorii największą popularnością u głosujących cieszy się Ryszard Langer, prezes Krakowskiego Holdingu Komunalnego, nominowany za skuteczność w prowadzeniu budowy spalarni śmieci, dużej i trudnej inwestycji. Wczoraj miał on już ponad 4 tys. głosów!

– Bardzo cieszy mnie tak duża liczba głosów. Ona wskazuje, że działania, które podejmuję wraz z moim zespołem, zyskały poparcie krakowian, a to jest dla nas najważniejsze. Życzę powodzenia wszystkim kandydatom, bycie nominowanym w tym plebiscycie to już ogromne wyróżnienie – komentuje Ryszard Langer.

Chwilami szef Krakowskiego Holdingu Komunalnego musi ustąpić miejsca Janowi Pa­mule, prezesowi Międzynarodowego Portu Lotniczego Ba­lice, nominowanemu za rok rekordowego rozwoju krakowskiego portu. Ale w krótkim czasie kolejne głosy przywracają Ryszardowi Langerowi pierwszą pozycję...

Polityka

W tej kategorii niedoścignionego lidera z pierwszych dni plebiscytu – nowohuckiego radnego Wojciecha Krzyszton­ka – wyprzedził Tomasz Leś­niak, lider Inicjatywy Kraków Przeciw Igrzyskom. I konsekwentnie prowadzi.

Społeczeństwo

Z kolei wśród działaczy społecznych niezmiennie prowadzi ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski, prezes Fundacji im. Brata Alberta. Jest on nominowany za działalność na rzecz osób niepełnosprawnych. Druga jest tutaj Joanna Sadowy, radna Dzielnicy IV, która założyła i wywalczyła siedzibę dla klubu seniora na os. Azory.

Nauka

Liderem w tej kategorii jest prof. Janusz Skalski z Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego, nominowany za sukces jego zespołu, który uratował wychłodzonego chłopczyka.

Drugi jest prof. Marek Przybylski, dyrektor Akademickiego Centrum Materiałów i Na­no­technologii Akademii Górniczo-Hutniczej, a tuż za nim – dr inż. Bożena Tylisz­czak z Politechniki Krakowskiej, młody naukowiec z wyróżniającym się dorobkiem.

JAK GŁOSOWAĆ W NASZYM PLEBISCYCIE?

Na oryginalnych kuponach z „Dziennika Polskiego”

Są one drukowane codziennie, aż do 16 lutego. Wypełnione kupony należy wysłać lub dostarczyć osobiście do naszej redakcji („Dziennik Polski”, al. Pokoju 3, 31–548 Kraków) najpóźniej do 19 lutego, do godziny 12. Na jednym kuponie można wskazać tylko jednego kandydata w każdej kategorii. Każdy może wypełnić i wysłać dowolną liczbę kuponów. Jeden kupon to dziesięć głosów na daną kandydaturę.

SMS-em

Głosowanie drogą SMS-ową trwa do 20 lutego do godz. 15.59.59 i odbywa się przez zakup e-wydania „DP”. Wysłany SMS pod numer 72355 (koszt – 2,46 zł z VAT) to dziesięć głosów dla danego kandydata. Listę kandydatów i treść SMS-ów publikujemy obok, można ją też znaleźć na stronie in­ter­netowej www.dziennikpolski24.pl. Każdy uczestnik plebiscytu może dokonać zakupu dowolnej liczby e-wydań i tym samym oddać dowolną liczbę głosów.

Na stronie internetowej naszej gazety

Na www.dziennikpolski24.pl głosuje się poprzez kliknięcie na przycisk „GŁOSUJ” przy danej kandydaturze. Jedno kliknięcie to jeden głos dla danego kandydata. Dzienny limit oddanych głosów (kliknięć) – pięć z jednego urządzenia. W ten sposób głosować można do 13 lutego.

Za pośrednictwem Facebooka

Trzeba zalogować się na swoje konto na FB, a następnie oddać głos na www.dziennikpolski24.pl. Wtedy jedno kliknięcie to pięć głosów na daną kandydaturę. W ten sposób można głosować do 13 lutego. Dziennie można oddać jeden głos za pośrednictwem jednego konta na FB.

Najpóźniej do 28 lutego zbierze się Kapituła Plebiscytu. Dokona weryfikacji głosów nadesłanych na kuponach, drogą SMS-ową i za pośrednictwem strony inter­netowej oraz wyłoni zwycięzców w poszczególnych kategoriach.

(MM)

[email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski