Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Żaglówek na Zalewie Dobczyckim jak nie było tak nie ma. Samorządowcy i społecznicy nie składają nadziei, że będą

Katarzyna Hołuj
Katarzyna Hołuj
Fot. Katarzyna Hołuj
Pytanie o to czy, a jeśli tak to kiedy Zalew Dobczycki zostanie udostępniony dla celów turystycznych i rekreacyjnych pozostaje aktualne od czasu, kiedy powstał. Decyzji w tej sprawie nie ma, ale zwolennicy takiego rozwiązania od lat systematycznie przekonują, że korzyści z zalewu może być więcej.

FLESZ - Polska na liście krajów niebezpiecznych

Podstawowymi funkcjami Zbiornika są: zabezpieczenie wody pitnej dla Krakowa i okolic oraz ochrona przeciwpowodziowa.
Właśnie dlatego, że jest on kluczowym rezerwuarem wody pitnej dla aglomeracji krakowskiej na całym terenie ochrony pośredniej zabrania się kąpieli, uprawiania sportów wodnych i wędkowania. Tak sanowi rozporządzenie dyrektora Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Krakowie w sprawie ustanowienia strefy ochronnej dla ujęcia wody powierzchniowej. Zmian na razie nie przewiduje się, z wyjątkiem tej o której informują nas Wody Polskie, a mianowicie, że dla wędkarzy ma zostać udostępniony 4- kilometrowy odcinek rzeki Raby (część obwodu rybackiego zbiornika Dobczyce) do uprawiania amatorskiego połowu ryb na zasadach określonych przez dyrektora RZGW w Krakowie.

Mieszkańcy gmin położonych wokół Zbiornika, działacze społeczni, samorządowcy i parlamentarzyści stąd są jednak przekonani, że przy odpowiednim (i odpowiedzialnym) działaniu dałoby się wspomniane już funkcje Zbiornika poszerzyć o funkcję rekreacyjną i zezwolić na białą żeglugę, a może nawet kąpiele w nim.

Cztery lata temu ówczesny wojewoda Józef Pilch rozmawiał o tym w Dobczycach z samorządowcami, zarządcą zbiornika, MPWIK w Krakowie, przedsiębiorcami i wędkarzami. Jak zapowiedział wówczas, pojawianie się białej floty na tafli Zbiornika powinno nastąpić nie później jak za trzy lata. Żaglówki jednak się nie pojawiły, dlatego Stowarzyszenie Społeczno-Kulturalne „PoRabie” postanowiło regularnie przypominać o szansach (i zagrożeniach) jakie wiążą się ze Zbiornikiem. Robi to za pomocą konferencji. Pierwsza odbyła się rok temu, a druga kilka dni temu.

Rozmawiano o takim zagospodarowaniu Zbiornika, które uwzględniałoby oczekiwania społeczne, a jednocześnie odbyło się z poszanowaniem zasad ekologii i reżimu sanitarnego, jakiemu podlega zbiornik wody pitnej.
Starosta myślenicki Józef Tomal i radny powiatowy Jan Lenczowski przytoczyli przykłady z zagranicy (Rumunia, Francja) dowodzące, że dotychczasowe funkcje zbiornika da się pogodzić z funkcją rekreacyjną. Poseł Władysław Kurowski podał z kolei przykład Zbiornika Solińskiego.
Głos w dyskusji zabrał też naukowiec, profesor Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie. - Czasza Zbiornika o tej powierzchni i długości linii brzegowej sprzyja temu, aby żaglówki kiedyś się tu pojawiły – mówił dr hab. Tomasz Bergel zaznaczając, że chodzi wyłącznie o białą żeglugę.

Dużo mówiono o tym co już się udało, czyli o uruchomieniu przez MPWiK rejsów edukacyjnych po Zalewie (w ubiegłym roku wzięło w nich udział ponad 6000 osób, w tym z powodu pandemii nie odbywają się) i o tym co ma szansę się udać, czyli budowie ścieżek rowerowych w jego otoczeniu. Wszyscy byli zgodni, że zarówno kontynuacji rejsów (kiedy tylko będzie możliwa) i budowie ścieżek należy z całych sił kibicować, ale jak zauważył burmistrz Myślenic Jarosław Szlachetka, oczekiwania społeczne są większe.
To, że mieszkańcy chcieliby korzystać ze Zbiornika i widzieć nad nim turystów potwierdziła Justyna Czarniak ze Stowarzyszenia Droginia dla pokoleń. Właśnie ta miejscowość zapłaciła najwyższą cenę za budowę zbiornika, bo znaczna jej część znalazła się pod wodą, a mieszkańcy, którzy mieli tam swoje domy musieli je opuścić. Dziś chcieliby, aby nie był tylko niedostępnym akwenem, ale aby stał się jedną z atrakcji turystycznych powiatu, choć liczą się z tym, że ceną jaką przyjdzie za to zapłacić może okazać się cisza i spokój.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski