Zagórzyce Dworskie. Stara szkoła zamieniła się w centrum...

Zagórzyce Dworskie. Stara szkoła zamieniła się w centrum medyczne

Ewa Tyrpa

Dziennik Polski 24

Dziennik Polski 24

Krzysztof Tarczyński (drugi z prawej) z fizjoterapeutami w sali rehabilitacyjnej z egzoszkieletem
1/7
przejdź do galerii

Krzysztof Tarczyński (drugi z prawej) z fizjoterapeutami w sali rehabilitacyjnej z egzoszkieletem ©Ewa Tyrpa

W Zagórzycach Dworskich (gm. Michałowice) za miesiąc zacznie funkcjonować nowoczesna placówka medyczna. Cierpiącym m.in. na stwardnienie rozsiane będzie pomagał egzoszkielet
W sobotę na otwarciu Ośrodka Rehabilitacyjno-Opiekuńczego „Kwitnąca” egzoszkielet demonstrowała fizjoterapeutka Nina Mardauś. Stopy, kolana i biodra zapięte były w ruchome stabilizatory. Połączone były z umieszczonym na plecach sterownikiem, w którym rehabilitant ustawiał różne parametry, m.in. prędkość kroku i jego długość. – To urządzenie nowej generacji, pomagające poruszać się osobom z niedowładem i przykurczami. Ćwiczenia równowagi i siły przynoszą świetne efekty – zapewniał rehabilitant Grzegorz Boczula.

Efekty potwierdza prezes „Kwitnącej” Krzysztof Tarczyński. Nie ukrywa, że do stworzenia takiego medycznego kompleksu zmotywowała go własna choroba – stwardnienie rozsiane. – Wiem, jak trudno jest się leczyć cierpiąc na neurologiczne schorzenia. Dlatego postanowiłem zbudować obiekt służący chorym, a także starszym osobom – powiedział nam prezes, którego humor nie opuszcza. Żartował, że w egzoszkieletorze czuł się jak cyborg.

Krzysztof Tarczyński kupił od gminy stary budynek zlikwidowanej 12 lat temu szkoły. Mimo licznych trudności podczas inwestycji nie żałuje ani trochę tej decyzji.

– W obiekcie powstaje zakład opiekuńczo-leczniczy z 84 łóżkami, przychodnie specjalistyczne z rehabilitacją kardiologiczną i ogólnoustrojową, również ambulatoryjną – wylicza Adam Nowak dyrektor operacyjny placówki. ,

Zdzisław Procki, dyrektor medyczny wymienia powstające przychodnie: kardiologiczna, neurologiczna, rehabilitacyjna, geriatryczna i trzy gabinety lekarza rodzinnego.– Będziemy poszerzać zakres usług w zależności od oczekiwań pacjentów - dodaje dyrektor Procki. – Stworzenie takiego centrum jest trafionym pomysłem. Mieszkańcy będą mieć większy dostęp do medycznych świadczeń – podkreśla Antoni Rumian, wójt gminy.

Na otwarcie „Kwitnącej” nie mogą doczekać się mieszkańcy Zagórzyc i okolicznych sołectw. – Teraz do lekarza rodzinnego musimy jeździć do Michałowic, co jest bardzo uciążliwe zwłaszcza dla osób chorych i starszych. Cieszymy się, że tu będzie nasz ośrodek zdrowia – powiedziała Anna Korfel, sołtys Zagórzyc. Te świadczenia ludzie będę mieć w ramach kontraktu z Narodowym Funduszem Zdrowia. Dyrekcja stara się o kontrakt także na inne usługi medyczne.

ZOBACZ KONIECZNIE:
Polub nas na Facebooku i bądź zawsze na bieżąco!


WIDEO: Poważny program - playlista 3 odcinków

Komentarze

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Zapytaj lekarza

1 3 4 5 ... 28 »
28 stycznia

Światowy Dzień Trędowatych

zobacz więcej »