Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zagrało 120 tysięcy wolontariuszy

JOL
Pieniądze zebrane podczas XV Finału WOŚP - podobnie jak w ubiegłym roku - mają być przeznaczone na zakup sprzętu ratującego życie dzieci poszkodowanych w wypadkach i na naukę zasad udzielania pierwszej pomocy. Ponadto, po raz pierwszy fundacja zagra także dla dorosłych Polaków, chorych na cukrzycę.

XV Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy zainaugurował wczoraj po godz. 10 w studiu Telewizji Polskiej w Warszawie prezes fundacji WOŚP Jurek Owsiak.

Na rzecz WOŚP kwestowało ponad 120 tys. wolontariuszy. W tegorocznym finale działało ok. 1,5 tys. sztabów z całego kraju oraz 32 z zagranicy (m.in. w USA, Kanadzie, Wielkiej Brytanii, Meksyku).
Główny koncert XV Finału w tym roku odbył się w Warszawie na placu Defilad pod Pałacem Kultury i Nauki. Około godz. 20 w całym kraju pojawiło się "Światełko do Nieba" - w tej jednej chwili ludzie w całej Polsce wysłali w stronę nieba Dobre Anioły - światełka w postaci zapalonej zapałki, świeczki, pochodni czy sztucznych ogni.
20 wolontariuszy - polskich żołnierzy i pracowników wojska - kwestowało także w Iraku. Jak powiedział szef wydziału prasowo-informacyjnego Wielonarodowej Dywizji Centrum-Południe ppłk Dariusz Kacperczyk, przygotowania do finału trwały od kilkunastu dni.
-Najgorsze było oczekiwanie naprzesyłkę zPolski zpuszkami iserduszkami, dokońca nigdy nie wiadomo, kiedy przylatują samoloty i____obawialiśmy się, że nie zdążą dolecieć - mówi kmdr ppor. Grzegorz Łyko z irackiego sztabu Orkiestry.
Żołnierze rozwiesili w bazie plakaty, tak by wszyscy w bazie, bez względu na narodowość, wiedzieli, czego dotyczy akcja. Krótką informację na temat akcji przedstawiono też na codziennej odprawie z udziałem żołnierzy z 12 państw.
(PAP)

Kraków: Podziemia od prezydenta

W mieście działało 12 sztabów Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, m.in. w Wyższej Szkole Zarządzania i Bankowości, Wyższej Szkole Handlowej, Nowohuckim Centrum Kultury, Cinema City Zakopianka. Prawdopodobnie największy w Krakowie był, działający co roku od 6 lat, Międzyszkolny Sztab zorganizowany w hotelu Kazimierz, który skupił uczniów z kilkudziesięciu szkół, także spoza Krakowa.
Na ulicach, głównie w centrum miasta, kwestowała młodzież z krakowskich szkół. - Robię to już po_raz trzeci -powiedziała nam Kinga Wojtowicz. - _Napoczątku byłam nieśmiała, bałam się podejść ipoprosić o____datek. Teraz robię to bez wahania. Ludzie zachowują się bardzo życzliwie, praktycznie każdy coś wrzuca.
Po Krakowie jeździł specjalny tramwaj, w którym zbierano datki, odbywały się licytacje. Do sztabu zorganizowanego przez Hufiec Kraków - Podgórze Związku Harcerstwa Polskiego przyjechali skauci z Ukrainy, wolontariusze tamtejszej akcji "Serce do serca", która zbiera pieniądze na wzór WOŚP. Skauci przeznaczyli na licytację plakat XV Finału ze swoją dedykacją.
Koszykarki z mistrzowskiej drużyny Wisła Can-Pack przekazały na aukcję koszulkę z numerem 8 z autografami 19 zawodniczek. Licytować też można było m.in. "Rogi Jana Rokity" - statuetkę, którą ten polityk otrzymał w jednym z plebiscytów, pióro ministra Wassermanna oraz monety przekazane przez Komendę Wojewódzką Policji w Krakowie. Telekomunikacja Polska podarowała sto złotych kart telefonicznych z cyrkoniami. Jacek Majchrowski, prezydent Krakowa, na aukcję przekazał kartę wstępu dla dwóch osób, umożliwiającą zwiedzanie z przewodnikiem, niedostępnych dla zwykłych śmiertelników, podziemi Rynku Głównego.
O godz. 16 na Rynku Głównym rozpoczął się koncert finałowy WOŚP, zorganizowany przez Krakowskie Biuro Festiwalowe. Wystąpiły m.in. Vavamuffin, Trebunie-Tutki, Maja i Andrzej Sikorowscy oraz zespół Piersi. Atrakcją dla dzieci był stojący na Rynku stary wóz strażacki, można również było wziąć udział w loterii oraz w krótkim kursie pierwszej pomocy.
(SIE)

Tarnów: Motocykl Wardzały

W Tarnowie od rana wolontariusze przemierzali ulice praktycznie całego miasta. Scena Orkiestry znajdowała się natomiast u zbiegu ulic Wałowej i Brodzińskiego, gdzie od wczesnych godzin popołudniowych do wieczornych odbywały się występy.
O atrakcje zadbał sztab Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy mieszczący się w Zespole Szkół Ogólnokształcących i Technicznych im. Jana Szczepanika. Drugi tarnowski sztab orkiestrowy znajdował się jak co roku w tarnowskim Pałacu Młodzieży.
Na dziś zaplanowano jeszcze licytację, która pod patronatem "Dziennika Polskiego" odbędzie się na antenie Radia MAKS. Przedmioty na potrzeby aukcji przekazali znani tarnowscy sportowcy: na przykład Agata Mróz - unikatowy kalendarz ze zdjęciami najlepszych polskich siatkarek oraz koszulkę hiszpańskiego zespołu Grupo 2002 Murcia, w którym występuje, Tomasz Gollob - gogle, w których jeździł w Grand Prix 2006, Robert Wardzała - motocykl żużlowy.
Początek licytacji dziś o godz. 10, finał tuż przed godz. 14. (BD, SMOL)

Bochnia: Kwestowanie z harmonogramem

W Bochni kwestowało niemal czterdzieści grup wolontariuszy po trzy do pięciu osób w każdej. Nie dla wszystkich starczyło miejsca przed czterema świątyniami. Wprowadzono więc harmonogram zmian rejonów kwestowania.
Stojący z puszką pod kościołem św. Pawła Apostoła uczniowie kl. I b w I Liceum Ogólnokształcącym - Rafał Pasiut, Dolores Stokłosa i Modesta Wis, spotykali się wyłącznie z życzliwymi reakcjami na ich prośby o datki.
W tym roku działały dwa sztaby (miejski, który przeniósł się do Domu Kultury oraz gminny), ale nie konkurowały ze sobą. Każdy mógł więc wczoraj wziąć udział w bardzo bogatym i różnorodnym wspólnym programie imprez towarzyszących finałowi WOŚP. (PK)

Brzesko: Nie myślano o rekordzie

W mieście kwestowało blisko dwustu wolontariuszy, a pierwsi z nich pojawili się na ulicach miasta już przed godz. 7, przed pierwszymi nabożeństwami. Podobnie jak w latach poprzednich pracami sztabu Orkiestry kierowała Małgorzata Cuber, dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury.
-Pogoda napewno nam nie sprzyja. Naulicach mniej ludzi niż zazwyczaj, ale cóż. Trzeba kwestować. To wspaniała zabawa, aprzyokazji bierzemy udział wczymś naprawdę wielkim - mówili kwestujący. O pobiciu rekordu zbiórki, przed kilkoma laty zebrano tutaj ponad 50 tys. zł, nikt jednak nie myślał.
-Zebranie każdej kwoty jest sukcesem, dowodem nato, że ludzie potrafią się integrować wokół jakiegoś szczytnego celu - uważa szefowa brzeskiego sztabu WOŚP Małgorzata Cuber. (MIR)

Pod Tatrami: Pogoda nie sprzyjała

W powiecie tatrzańskim pracowały cztery sztaby Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy: w Stasikówce, w Zębie i dwa w Zakopanem - w Zespole Szkół Hotelarsko-Turystycznych i w Gimnazjum nr 1.
Wolontariusze z czerwonymi serduszkami nie narzekali na zainteresowanie akcją, choć pogoda w Zakopanem i okolicach kwestującym niestety nie sprzyjała. Z powodu braku śniegu przybyło pod Tatry niewielu narciarzy, którzy, jak twierdzą doświadczeni uczestnicy WOŚP, byli zawsze chętni do wspomagania Orkiestry. Zmarznięci wolontariusze pojawiali się, co jakich czas w siedzibach swoich sztabów, aby się ogrzać. Czekały tam zresztą na nich gorące napoje.
Nie organizowano specjalnych imprez orkiestrowych. Jedynie Gimnazjum nr 1 proponowało różnego rodzaju zajęcia pod okiem nauczycieli. Każdy mógł spróbować sił w konkursie strzeleckim, lub uczestniczyć w zajęciach malarstwa na szkle. Był także turniej pingpongowy oraz pokazy taneczne. (ECZ)

Nowy Targ: Złoty pierścionek

Finałowe granie w Nowym Targu rozpoczął o godz. 14 koncert Miejskiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, przed budynkiem MOK-u, gdzie, jak zwykle, mieścił się orkiestrowy sztab. Kwadrans później w sali widowiskowej zainaugurowano blok sceniczny z udziałem zespołów wokalnych, instrumentalnych, tanecznych - miejscowych, z sąsiedztwa i z Krakowa. Na ulice ruszyły 82 ekipy wolontariuszy z puszkami.
Jedyną góralską grupą, jaka na rzecz Wielkiej Orkiestry wystąpiła wczoraj w mieście, był zespół regionalny z Gimnazjum w Łapszach Niżnych. Nie zawiodła Straż Pożarna z podnośnikiem i specjalistycznymi wozami. Brakło natomiast goprowców, którzy co roku prezentowali swój sprzęt. Program wzbogacił natomiast wieczorny pokaz mody, czyli autorskiej proekologicznej kolekcji "Biologia". Również wieczorem odbyła się aukcja gadżetów WOŚP. Do wieczoru wolontariusze przynieśli w puszkach 19 tys. zł, 500 euro oraz... złoty pierścionek. (ASZ)

Nowy Sącz: Patrol anielsko-diabelski

Najwięcej wolontariuszy kwestowało w Nowym Sączu - prawie 270. W Krynicy z puszkami chodziło 153 osób, Podegrodziu - 9, w Mszanie Dolnej - 170. Praktycznie niemal w każdej większej miejscowości pojawiali się młodzi ludzie.
W Nowym Sączu od godz. 15 przed miejskim Ratuszem trwał wielki koncert, a gwiazdą wieczoru był zespół Ira. W Krynicy koncertowano na szklanych naczyniach. W Limanowskim Domu Kultury udzielano bezpłatnych porad i konsultacji medycznych. Były także pokazy ratownictwa drogowego.
Jak co roku wolontariusze prześcigali się w pomysłach jak przyciągnąć darczyńców. Poza koncertami i różnego rodzaju pokazami na ulice trafili przebierańcy. W Nowym Sączu był Święty Mikołaj w asyście aniołów, które specjalnie skonstruowaną rikszą woził diabeł.
Niewielki incydent wydarzył się w Nowym Sączu. Trzech nietrzeźwych mężczyzn próbowało wyrwać puszkę z datkami. Trafili jednak bardzo źle, bo na patrol "Strzelców", którzy zanim przyjechała policja sami obezwładnili napastników. (JEC)

Podkarpacie: Autografy na licytacjach

W Rzeszowie za pośrednictwem serwisu Allegro licytowano sportową bluzę prezydenta Rzeszowa Tadeusza Ferenca, w której wygrywał m.in. w 2002 r. podczas finału Mistrzostw Polski Parlamentarzystów w Tenisie Ziemnym. W ten sam sposób można było zlicytować w Mielcu lot samolotem cessna 152 i przejażdżkę samochodem kia picanto, który poprowadził kierowca wyścigowy i rajdowy Krystian Zarzecki.
W koncertach, zabawach i konkursach odbywających się na parkingu przy rzeszowskiej hali na Podpromiu uczestniczyło wielu mieszkańców, którzy tradycyjnie już, niezwykle ofiarnie wsparli tegoroczny cel WOŚP.
Interesujące były także licytacje w Tarnobrzegu. Można było między innymi zdobyć zdjęcia z autografami najwybitniejszych polskich aktorów: Gustawa Holoubka, Piotra Fronczewskiego, Magdaleny Zawadzkiej, Ewy Wiśniewskiej, Bartosza Opani.
Na ulicach Krosna kwestowało około 300 wolontariuszy. Na scenie w rynku na potrzeby Orkiestry licytowno m.in. koszulki piłkarza Cracovii Tomasza Wacka, piłki z autografami piłkarzy tego klubu oraz trenera Stefana Majewskiego oraz piłki z autografami polskich siatkarzy z igrzysk olimpijskich w Montrealu.
Przemyscy wolontariusze prowadzili zbiórkę m.in. na przejściu granicznym w Medyce. Do akcji bardzo chętnie włączali się oprócz celników także obcokrajowcy - szczególnie hojni okazali się Anglicy.
(EKA)

Trzyletni weteran

Pośród setki wolontariuszy kwestujących wczoraj w**podkrakowskiej Wieliczce najmłodszy był**3-letni Patryk, mieszkaniec Łazan w**sąsiedniej gminie Biskupice. Trzylatek nie był debiutantem -**datki dla orkiestry zbierał już po**raz trzeci w**życiu. -Patryk poraz pierwszy kwestował, podczas13. Finału WOŚP, gdy miał9 miesięcy. Był wtedy najmłodszym wolontariuszem wPolsce, jednak wytrwał przez całą zbiórkę. Tak samo było wtamtym roku. Napewno będzie brał udział także wkolejnych finałach -__mówiła Izabela Kościółek, mama Patryka, która z**WOŚP gra od**dziesięciu lat, a**więc od**czasu, gdy Wieliczka przyłączyła się do**akcji Jurka Owsiaka. Wczoraj uśmiechnięty Patryk "pilnował" -**z**obowiązkową puszką -**stoiska, gdzie za**symboliczną złotówkę sprzedawano losy loterii fantowej, z**której dochód zasilił solną edycję**15. Finału WOŚP.**(JOL)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski