Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zagrożenie brakiem wody w domach. Akademia Górniczo-Hutnicza, Politechnika Krakowska i Uniwersytet Rolniczy łączą siły

Piotr Tymczak
Piotr Tymczak
Polska należy do państw zagrożonych deficytem wody.
Polska należy do państw zagrożonych deficytem wody. Joanna Urbaniec
Rektorzy uczelni tworzących Związek Uczelni InnoTechKrak: Uniwersytetu Rolniczego im. Hugona Kołłątaja w Krakowie, Akademii Górniczo-Hutniczej im. Stanisława Staszica w Krakowie, Politechniki Krakowskiej im. Tadeusza Kościuszki podpisali porozumienie w sprawie powołania Międzyuczelnianego Centrum Badawczego WODA.

Sylwester Tabor, prof. URK, rektor Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie przypomniał, że Polska należy do grupy państw zagrożonych deficytem wody.

Dramatyczna sytuacja podczas suszy

Rocznie na jednego mieszkańca przypada ok. 1600 m3, gdy średnia w Europie jest prawie 3-krotnie większa (4500 m3).

- Przy tak niskich zasobach, w trakcie suszy wskaźnik ten obniża się do wartości poniżej 1000 m3, co jest już sytuacją dramatyczną, w szczególności dla sektora produkcji żywności. Poważnym problemem jest bardzo niska retencja. W naszym kraju łączna objętość wody zmagazynowanej w zbiornikach retencyjnych stanowi tylko 6 procent objętości średniego rocznego odpływu rzek - zwrócił uwagę prof. Sylwester Tabor. - W tych warunkach musimy liczyć się z zagrożeniem braku wody w naszych domach a nie tylko wykorzystywanej na cele produkcyjne. Dlatego powołujemy Międzyuczelniane Centrum Badawcze WODA, łączące zasoby kadrowe i infrastrukturalne trzech uczelni, aby wspólnie podjąć wyzwania badawcze nad kluczowymi aspektami związanymi z deficytem wody - dodał.

Zbadają, jak racjonalnie gospodarować wodą

Międzyuczelniane Centrum Badawcze WODA zostało powołane na mocy Statutu Związku Uczelni InnoTechKrak. Centrum Badawcze będzie koncentrować swoje działania na jednym z najważniejszych wyzwań XXI wieku, czyli racjonalnym gospodarowaniu zasobami wody.

W ramach prac podejmowanych przez jednostkę, realizowane będą badania z dziedziny hydrogeologii, hydrogeochemii i gospodarki wodnej. Prace zmierzają do zintegrowania działań umożliwiających mierzenie i monitorowanie środowiskowego bezpieczeństwa wodnego, redukcji zanieczyszczeń, eliminacji zrzutu ścieków i minimalizacji uwalniania niebezpiecznych substancji chemicznych do środowiska wodnego.

Na kładkę od strony Zabłocia prowadzą specjalne najazdy. Nową przeprawą będzie można przejść albo przejechać na rowerze na Grzegórzki. Ruch będzie też obowiązywać w przeciwnym kierunku. Zobacz na kolejnych zdjęciach, jak prezentują się nowe mosty nad Wisłą.

Już niedługo rowerzyści w Krakowie przejadą kładką nad Wisłą...

Główne kierunki działań Centrum Badawczego WODA to:

  • Badania nad kluczowymi aspektami zagrożenia deficytem wody, zagrożeń naturalnych i innych powiązanych wyzwań społecznych.
  • Poprawa i konsolidacja systemów zarządzania zasobami wodnymi odpornymi na zmiany klimatu.
  • Rozwój modeli hydro-ekonomicznych, ukierunkowanych na dążenie do bezpieczeństwa wodnego w Polsce i w różnych częściach świata.
  • Zrównoważone gospodarowanie zasobami wodny w kontekście gospodarki o obiegu zamkniętym.
  • Zwiększenia efektywności magazynowania wody.
  • Ocena potencjalnych reakcji na globalne zagrożenia poprzez środki łagodzące i adaptacyjne.
  • Redukcja zużycia wody przemysłowej i ponownego jej wykorzystania.
  • Kształcenie nowej generacji naukowców z umiejętnościami radzenia sobie ze złożonymi globalnymi wyzwaniami przyszłości w zakresie aspektów woda-energia-żywność-klimat.
  • Zmiany klimatu – modele ekologiczne, społeczne i ekonomiczne w dziedzinie wykorzystania i zarzadzania zasobami wodnymi.

PKN Orlen stawia na tanią i czystą energię

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski